X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Bitwa pod Mołotkowem – krwawy bój Legionów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 05:40
107 lat temu, 29 października 1914, doszło do bitwy między armią rosyjską a żołnierzami Legionów Polskich pod Mołotkowem. Była to jedna z najkrwawszych bitew, jakie przyszło stoczyć legionistom z Rosjanami.
Uroczystości rocznicowe na polu bitwy pod Mołotkowem. Grupa byłych uczestników bitwy. W środku bliżej lewej strony widoczni generałowie Kazimierz Łukoski, dowódca 11 DP (z lewej) i Mieczysław Smorawiński, dowódca 6 DP (z prawej). Widoczny także m.in. dowódca 20 pp płk Stanisław Kruk-Szuster (drugi na lewo w 1. rzędzie od gen. Łukoskiego), 1929-1930
Uroczystości rocznicowe na polu bitwy pod Mołotkowem. Grupa byłych uczestników bitwy. W środku bliżej lewej strony widoczni generałowie Kazimierz Łukoski, dowódca 11 DP (z lewej) i Mieczysław Smorawiński, dowódca 6 DP (z prawej). Widoczny także m.in. dowódca 20 pp płk Stanisław Kruk-Szuster (drugi na lewo w 1. rzędzie od gen. Łukoskiego), 1929-1930

Po wymarszu na początku sierpnia 1914 roku Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa do Warszawy zaczęły się formować kolejne polskie jednostki podlegające austriackiemu dowództwu. Zamiast wyruszyć śladem kolegów do Królestwa Polskiego, żołnierze musieli stoczyć krwawą walkę z Rosjanami na terenach dzisiejszej Ukrainy.

- 28 września przyszły wiadomości, że dwie dywizje kozackie przedarły się przez przełęcze karpackie na Węgry, napadając, niszcząc, paląc i siejąc popłoch w Marmaros-Sziget. 30 września załadowaliśmy się na dworcu towarowym w Krakowie w wagony - wspominał gen. Tadeusz Malinowski, wówczas kapral 5. kompanii 2. Pułku Piechoty Legionów.


Posłuchaj
12:38 Mołotków Wspomnienie gen. Tadeusza Malinowskiego - o swym akcesie do Legionów w 1914 roku i walkach pod Mołotkowem. (PR, 29.10.1974)

 

Na początku października legionistom udało się zdobyć Marmaros-Sziget. Po krótkim odpoczynku Polacy ruszyli w pościg za Kozakami. Impet kontruderzenia załamał się dopiero na miejscowości Nadwórna. Zamiast kozackich oddziałów, przeciwko legionistom stanęła silnie uzbrojona piechota rosyjska.

29 października 1914 polscy dowódcy zdecydowali się zaatakować siłami 2 i 3 Pułku Piechoty Legionów miejscowość Mołotkowo, znajdującą się ok. 10 km na północny zachód od Nadwórnej. Jednostki legionów przekroczyły nad ranem most na rzece Bystrzycy i zajęły pozycje, przygotowując się do szturmu na Mołotkowo.

- O 8.30 nasza artyleria zaczęła strzelać w kierunku na Sołotwinę (czyli dalej na północny zachód – przyp. red.). O godzinie 9, gdy schodziliśmy ze stoku Jaworów, bardzo daleko, na wzgórzach na północnym zachodzie zaczęło widać gęste sznureczki kolumn. To byli Moskale - wspominał gen. Malinowski.

Dowódcy zdecydowali się zająć wieś. Komendę nad oddziałami, które do niej wkroczyły, objął znany z brawury kpt. Bolesława Roja. 

- Zauważyłem, że Roja galopuje po południowym stoku wzgórza na lewe skrzydło Mołotkowa. Był ranny, miał  obandażowaną rękę - mówił gen. Tadeusz Malinowski na antenie Radia Wolna Europa.

Mimo osobistej odwagi dowódcy, Polacy spychani byli do defensywy. Wzmagał się ogień nieprzyjaciela. Rosjanie mieli dwukrotną przewagę liczebną i lepsze uzbrojenie, w tym karabiny maszynowe i artylerię. Rosyjskie działa pokryły ogniem wieś Mołotków i wywołały pożar. Zagrożeni otoczeniem przez znacznie silniejszego wroga, nękani ogniem i dymem żołnierze musieli się wycofać. Pod Mołotkowem poległo ok. 200 legionistów, 300 zostało rannych, a ok. 400 następnych znalazło się w niewoli. Rosjanie stracili 100 żołnierzy, kilkuset zostało rannych i trafiło do niewoli.

Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Malinowskiego z archiwów Radia Wolna Europa.

bm

Czytaj także

Szarża pod Rokitną. Krwawa karta historii

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 04:02
Sto lat temu na pograniczu Bukowiny i Basarabii, należącej do Cesarstwa Rosyjskiego rozegrała się bitwa, których kulminacją była Rokitna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Malinowski - adiutant generała Hallera

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 05:45
14 lipca 1888 roku urodził się Tadeusz Malinowski, generał, żołnierz Legionów Polskich, organizator Błękitnej Armii i Armii Ochotniczej w 1920 roku.
rozwiń zwiń