Historia

Niccolò Paganini – niedościgniony wirtuoz skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 06:00
27 października 1782 urodził się Niccolò Paganini, wybitny włoski skrzypek i kompozytor, ale też awanturnik i hulaka.
Audio
  • "Tajemnice Paganiniego", audycja Marii Jęczmyk (PR 8.09.1968)
Portret Paganiniego pędzla Eugnea Delacroix, źr. Wikimedia Commonsdp
Portret Paganiniego pędzla Eugène'a Delacroix, źr. Wikimedia Commons/dp

Paganini przyszedł na świat w Genui. Tu pobierał pierwsze lekcje gry: najpierw na mandolinie, później na skrzypcach. Wrodzony talent, w połączeniu z ćwiczeniami narzuconymi przez despotycznego ojca, uczyniły z niego mistrza.

W latach 1828-31 Paganini koncertował w całej Europie, był owacyjnie witany na największych scenach Europy, mimo to nigdy nie zdobył wielkiego majątku. Dlaczego? Artysta prowadził hulaszczy tryb życia, miał też skłonność do hazardu. Awanturnicze losy i niezwykły talent stały się źródłem wielu plotek i legend na temat wirtuoza. Niektóre z nich były makabryczne. Posłuchaj o nich w audycji "Tajemnice Paganiniego" autorstwa Marii Jęczmyk.

Paganini trzykrotnie koncertował z utalentowanym polskim skrzypkiem Karolem Lipińskim. Dwa pierwsze występy miały miejsce 17 kwietnia i 24 maja 1818. Po raz kolejny mężczyźni spotkali się podczas uroczystości koronacyjnych cara Mikołaja I w 1829 roku - prasa warszawska rozpisywała się o tym, który z nich odznacza się większym kunsztem. Na tym koncercie obecny był Fryderyk Chopin, którym podobnie jak Paganinim miał zachwycić się cały świat. Włoski wirtuoz miał tylko jednego ucznia. Był nim Polak, Apolinary Kątski.

Wybitny skrzypek był uzdolnionym kompozytorem. Jego najważniejsze dzieło to "24 kaprysy na skrzypce solo". Choć wolał występować z własnym repertuarem, zlecał też pisanie utworów zaufanym artystom: na przełomie 1833 i 1834 roku zamówił u Hektora Berlioza "Harolda w Italii". Zmarł sześć lat później, 27 maja 1840 w Nicei.

bm

Czytaj także

Fryderyk Chopin: zabierzcie przynajmniej serce me do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 06:00
- Warszawa przeżywa dziś podniosłe chwile. Oto do stolicy wraca serce wielkiego artysty, Fryderyka Chopina - mówił 17 października 1945 roku reporter Polskiego Radia w 96. rocznicę śmierci wybitnego pianisty i kompozytora. Dziś mija 171 lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O człowieku, który wygrał Polskę na fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 11:00
Zbliża się II Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. Przypomnijmy jego osiągnięcia jako męża stanu.
rozwiń zwiń