X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Witold Kiejstutowicz – niepokorny brat Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 06:07
Dwuznaczny, podstępny i marzący o rozbiorze Polski cynik, czy wytrawny polityk i odważny wojownik? Kim naprawdę był brat Władysława Jagiełły?
Audio
  • Książę Witold - audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie" (PR, 03.03.1994)
  • Wielki Książę Witold - audycja z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR, 28.10.2006)
Witold Kiejstutowicz fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Witold Kiejstutowicz fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

27 października 1430 zmarł Witold Kiejstutowicz, wielki książę litewski, stryjeczny brat króla Władysława Jagiełły. Jego wieloletni partner, konkurent, a niejednokrotnie przeciwnik. Postać bardzo barwna i kontrowersyjna.

- Dla Polaków Witold to wspaniały rycerz z matejkowskiego Grunwaldu i książę z sienkiewiczowskich "Krzyżaków". Dla Litwinów to przede wszystkim przeciwstawienie Jagiełły, twórca państwa i wyraziciel dążeń narodu – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Wisner. Odmiennego zdania na temat księcia Witolda był prof. Tadeusz Rosłanowski. Posłuchaj sporu historyków o fascynującą postać Wielkiego Księcia Witolda w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie".

Witold był opętany żądzą władzy. W imię tego celu wielokrotnie dopuścił się zdrady. Szukał pomocy nawet u Krzyżaków, największego wroga Litwinów. Z drugiej strony aprobując unię w Krewie i Horodle oraz parokrotnie odrzucając koronę litewską pogrzebał szanse na suwerenność państwa litewskiego.

Przez wieki oceny Jagiełły i Witolda zmieniały się zależnie od politycznych konfiguracji. – Kiedy stawiano nacisk na samodzielność Litwy i jej niezależne przetrwanie to legenda Witolda nabierała blasku, a czarna legenda zaczynała otaczać postać Władysława Jagiełły - komentował prof. Janusz Tazbir w audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".

Posłuchaj rozmowy historyka z Hanną Maria Gizą.

 


Czytaj także

Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 05:49
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia w Krewie – początek dziejów polsko-litewskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 05:00
14 sierpnia 1385 w Krewie na Litwie doszło do podpisania aktu unii polsko-litewskiej. Dokument regulował stosunek Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim.
rozwiń zwiń