X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Rapperswil – kawałek Polski na ziemi Helwetów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 05:30
Muzeum Polskie w Rapperswilu stało się w okresie zaborów centrum myśli niepodległościowej i ośrodkiem pracy organicznej. Miało kształcić i uświadamiać Polaków o historii Polski oraz dorobku naukowym jej mieszkańców.
Zamek z Rapperswil
Zamek z Rapperswil Foto: shutterstock

23 października 1870  roku hrabia Władysław Plater otworzył Muzeum Polskie w Rapperswilu.

Adam Mickiewicz, kiedy odwiedził to miasto kilkadziesiąt lat wcześniej, tak się nim zachwycił, że chwycił ołówek i zaczął je rysować, gdyż jak powiedział: "słowem urody Rapperswilu opowiedzieć się nie da".

XII-wieczny zamek, wynajęty Polakom za symboliczną opłatą, stał się pierwszym polskim muzeum narodowym. Założył je Władysław Plater, który wraz z prawie dwoma tysiącami Polaków przybył do Szwajcarii po klęsce Powstania Styczniowego. W skład zarządu placówki weszli ponadto: Józef Ignacy Kraszewski, Agaton Giller, Stefan Buszczyński i Henryk Bukowski. Z muzeum związani byli również: Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, czy Maria Konopnicka.

W Rapperswilu gromadzono pamiątki narodowe, archiwa emigracji, fotografie i ryciny. Ogromna biblioteka liczyła ponad 100 tysięcy tomów. Z czasem muzeum stało się centrum myśli niepodległościowej i ośrodkiem pracy organicznej. Miało kształcić i uświadamiać Polaków o historii Polski oraz dorobku naukowym jej mieszkańców.


Posłuchaj
05:40 kawałek polski w rapperswilu___2980_01_iv_tr_0-0_98955967d43a0ed[00].mp3 Muzeum Polskie w Rapperswil - audycja z cyklu "Kronika polska". (PR, 13.08.2001)

 

W 1896 roku do Rapperswilu przywieziono serce Tadeusza Kościuszki. – Od tego momentu zamek stał się miejscem pielgrzymek Polaków z całego świata. Hucznie obchodzono tu święta narodowe i gromadzono środki finansowe na wywołanie kolejnego powstania – mówił na antenie Polskiego Radia dr Piotr Szlanta.

Zgodnie z wolą Władysława Platera, po odzyskaniu niepodległości zbiory z Rapperswilu wróciły do Polski. Większość z nich spłonęła w czasie oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku i później w czasie Powstania Warszawskiego. Ocalałe rękopisy znajdują się obecnie w Bibliotece Narodowej.

Emigranci czasów PRL założyli w Rapperswil nowe muzeum, które funkcjonuje do dzisiaj. Kawałek Polski nadal znajduje się w uroczym miasteczku nad jeziorem Zuryskim.

Posłuchaj więcej o Muzeum Polskim w Rapperswilu w audycji z cyklu "Kronika Polska".

mjm

Czytaj także

Czy uda się uratować Muzeum w Rapperswil?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 22:05
Liczącej 140 lat placówce propagującej kulturę polską w Szwajcarii grozi upadek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - polityk i wirtuoz

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 06:00
- Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci - mówił wybitny pianista w 1918 roku.
rozwiń zwiń