X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Stanisław Kot - historyk w dziejowej zawierusze

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 05:45
Wybitny historyk, któremu przyszło być politykiem w najcięższych czasach i dyplomatą w najgorszym możliwym miejscu. Czy Stanisław Kot podołał wyznaczonej mu przez dzieje roli?
Stanisław Kot, 1933, źr. Wikimedia Commonsdp
Stanisław Kot, 1933, źr. Wikimedia Commons/dp

45 lat temu, 26 grudnia 1975, zmarł Stanisław Kot, działacz ruchu ludowego, polityk, minister emigracyjnego rządu Władysława Sikorskiego i ambasador Polski w ZSRR w latach 1941-1942.

Stanisław Kot był bohaterem audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" i programu Elizy Bojarskiej z cyklu "Konfrontacje historyczne". Posłuchaj sporu dr. Janusza Osicy i dr. Janusza Gmitruka w audycji Andrzeja Sowy i wspomnień dawnych uczniów prof. Kota w audycji Elizy Bojarskiej.

Posłuchaj
14:20 stanisław kot___1119_03_iv_tr_0-0_103533397d0afbf3[00].mp3 Postać Stanisława Kota - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" z udziałem dr Janusza Osicy i dr Janusza Gmitruka. (PR 30.04.2003)

Posłuchaj
28:50 konfrontacje historyczne - stanisław kot i jego dzieło___f 43511_tr_0-0_117358597d08c4c0[00].mp3 Audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Historyczne konfrontacje" poświęcona postaci Stanisława Kota. (PR 26.05.1988)

  

Nauka i Legiony

Przyszedł na świat w zaborze austriackim, we wsi Ruda, w rodzinie chłopskiej. W latach 1904-1908 studiował historię na Uniwersytecie Lwowskim, następnie – w latach 1912-1914 – studiował we Francji.

W 1914 roku powrócił do Galicji, gdzie wydawał "Wiadomości Polskie". Zaangażowany przez wiele lat w podziemie niepodległościowe, został Kot w 1915 roku członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego, z którego inicjatywy powstały Legiony Polskie. Duży wpływ na to miał sam Kot, który w NKN pełnił funkcję szefa Biura Prasowego Departamentu Wojskowego.

- To on stworzył legendę Legionów Polskich – twierdził dr Janusz Gmitruk, który w audycji Andrzeja Sowy wcielił się w rolę obrońcy Kota.

Profesor i polityk

Po odzyskaniu niepodległości zajął się pracą naukową. W 1920 roku został profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim, do 1934 roku kierował Katedrą Historii Kultury. Profesor i działacz Stronnictwa Ludowego stracił stanowisko na skutek swojego udziału w protestach przeciwko procesowi brzeskiemu.

RUCH LUDOWY - SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>>

- Uniwersytet Jagielloński wiele zawdzięcza Kotowi – dodał dr Janusz Gmitruk.

Wybitny dorobek Kota doceniły uniwersytety w Oxfordzie i Bazylei, nadając mu doktoraty honoris causa. Ale Kota fascynowała też inna dziedzina. - On się napawał życiem w polityce, to była jego prawdziwa pasja - mówił prof. Henryk Barycz, uczeń Stanisława Kota. 

Zdolny dyplomata czy człowiek z krwią na rękach?

Czy jednak zamiłowanie szło w jego przypadku w parze z talentem? Los miał sprawdzić Kota na emigracji, gdzie został ministrem w rządzie Władysława Sikorskiego i jednym z najbardziej zaufanych ludzi generała. W środowisku emigracyjnym nie miał dobrej opinii, był uważany za osobę mściwą i pamiętliwą. Premier i Wódz Naczelny wysłał Stanisława Kota do ZSRR, gdzie ten pełnił funkcję ambasadora.

- Był człowiekiem, który miał krew na rękach. Tak było, gdy protestował przeciwko wysyłaniu z Rosji sowieckiej przez gen. Andersa ludności cywilnej. Więcej: zadenuncjował o tym do Moskwy. Dla tych cywilów wyjście z Andersem było jedynym ratunkiem przed śmiercią głodową. Wielu z nich, przez działalność Kota, napotkało szlaban – uważał dr Janusz Osica.

Z tą opinią nie zgadzał się dr Janusz Gmitruk. - Stworzył ogromne państwo opiekuńcze, powołując mężów zaufania, uruchomił niezwykle szeroką pomoc. Kot pukał do wszystkich drzwi w Związku Radzieckim, żeby pomoc docierała do uchodźców – mówił historyk.

Sikorski nie stracił zaufania do swojego protegowanego: jego decyzją Kot został ministrem stanu na Bliskim Wschodzie. W latach 1943–1944 pełnił funkcję ministra informacji. W 1945 roku powrócił do kraju, gdzie wiązał nadzieje z Tymczasowym Rządem Jedności Narodowej. Wierzył, że Stalin zgodzi się na rządy w Polsce z udziałem ludowców. Z ramienia TRJN pełnił funkcję ambasadora we Włoszech. W 1947 roku zrezygnował z tego stanowiska i pozostał na emigracji. Od 1955 roku był przewodniczącym Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego na obczyźnie. Zmarł 26 grudnia 1975.

bm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

August Zaleski - dyplomata, który skłócił emigrację

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 05:40
Był najdłużej sprawującym urząd prezydenta Polakiem. Funkcję na uchodźstwie pełnił od 1947 roku do śmierci w 1972 roku. Choć stanowisko piastował przez 25 lat i był doświadczonym dyplomatą, jego prezydenturę trudno nazwać udaną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Kosmowska - czołowa kobieta-polityk II RP

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 12:30
Będąc posłanką na Sejm Ustawodawczy II RP Irena Kosmowska należała do wąskiej grupy kobiet na tak eksponowanym miejscu w życiu publicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Stroński - odpowiedzialność publicysty

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 05:45
20 października 1955 roku zmarł Stanisław Stroński, profesor, polityk i publicysta, minister w emigracyjnym rządzie Władysława Sikorskiego.
rozwiń zwiń