X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

ks. Leopold Moczygemba – patriarcha Polonii w Teksasie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 05:40
Około 50 mil na południowy wschód od San Antonio znajdują się trzy miejscowości, których nazwy brzmią polsko: Panna Maria, Cestohowa i Kosciuszko. To najstarsze polskie osady w Teksasie. Rodaków sprowadził tu śląski franciszkanin.
Ks. Leopold Moczygemba (1824-1891) - założyciel pierwszej polonijnej parafii Panna Maria w Texasie w 1854 roku
Ks. Leopold Moczygemba (1824-1891) - założyciel pierwszej polonijnej parafii Panna Maria w Texasie w 1854 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

196 lat temu, 18 października 1824 roku urodził się o. Leopold Moczygemba, franciszkanin, pionier polskiego osadnictwa w Teksasie.

Moczygemba (w źródłach można znaleźć również formę nazwiska „Moczygęba”) przyszedł na świat w Płużnicy Wielkiej na Górnym Śląsku. Uczył się w Gliwicach i Opolu, a następnie w Rzymie. Będąc we Włoszech wstąpił do zakonu franciszkanów.

- Biskup Galveston w Teksasie pojechał do Europy, żeby szukać kogoś, kto będzie posługiwał ludności jako ksiądz. W końcu znalazł Leopolda Moczygembę - wyjaśniał Robert Kloch, proboszcz parafii Panna Maria w Teksasie, bohater reportażu Ewy Michałowskiej "Panna Maria z Teksasu".


Posłuchaj
28:02 panna maria z teksasu___1684_03_i_tr_0-0_11264100678ba7e6[00].mp3 Reportaż Ewy Michałowskiej "Panna Maria z Teksasu". (PR 21.04.2003)

 

W Teksasie mocno rozwijało się osadnictwo niemieckie, wśród którego posługę misyjną pełnili głównie właśnie franciszkanie.

Jak biblijny Józef

Moczygemba utrzymywał korespondencję z braćmi, którzy pozostali na Śląsku i zajmowali się rolnictwem. Od nich dowiedział się, że w rodzinnych stronach panuje wielki nieurodzaj. Franciszkanin zachęcił swoich braci do podróży przez ocean, gdzie żyznej ziemi było pod dostatkiem. Bracia Leopolda - Antoni, August, Jan i Józef - zdecydowali się na śmiały krok: razem z rodzinami udali się w nieznane, szukać lepszego jutra. Pierwszą grupę osadników stanowiło w sumie ponad 100 osób. Tak zaczęło się polskie osadnictwo w Teksasie.

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 1854 , osadnicy dotarli do miejsca, w którym postanowili się osiedlić i nazwali je Panna Maria. Ta nazwa funkcjonuje do dziś. Teksas okazał się być daleki od ziemi obiecanej. Na osadników czyhały liczne trudy i niebezpieczeństwa. Jakie? Posłuchaj reportażu Ewy Michałowskiej "Panna Maria z Teksasu".

Praca polonijna

Według części przekazów, rozgoryczenie mieszkańców skierowało się przeciwko Moczygembie i ojciec musiał opuścić założone przez siebie osady. Według innych źródeł: była to decyzja przełożonych.  Nie zaprzestał jednak pracy polonijnej. Zjeździł niemal cały pas północnych stanów USA, gdzie działał na rzecz społeczności polskich emigrantów: zakładał parafie i szkoły, a nawet polskie seminarium duchowe. Jego pracę doceniono: w 1875 roku został prezesem najstarszej polskiej organizacji emigracyjnej Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego. Zmarł 23 lutego 1891.

Co się stało z pionierami z Panny Marii?

Mieszkańcy Panny Marii, oraz innych osad założonych nieopodal przez Polaków (Częstochowa i Kościuszko) w końcu nauczyli się żyć w nowych warunkach.

- Osadnikom pomogli Meksykanie i ludność czarnoskóra. Oni wiedzieli jak uprawiać bawełnę i nauczyli tego Polaków. U Ślązaków, którzy tutaj przybyli nie rozwinął się rasizm - wyjaśniał ks. Robert Kloch.

Jak wynika z reportażu Ewy Michałowskiej starsi mieszkańcy osady nadal mówią śląską gwarą, ale młodsi nie potrafią się już nią posługiwać.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kościuszko w Teksasie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.1985 00:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jamestown - Smith, Pocahontas i … Polacy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 05:30
20 grudnia 1606 roku trzy angielskie statki z osadnikami wypłynęły w stronę Nowego Świata. Pół roku później, w Wirginii, rozpoczęły żeglugę w górę rzeki James. Ta ekspedycja zaowocowała założeniem pierwszej stałej osady w Ameryce Północnej - Jamestown.
rozwiń zwiń

Czytaj także

McKinley i Czolgosz - prezydent i zamachowiec

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 05:40
Dwa strzały oddał Leon Czolgosz, amerykański anarchista polskiego pochodzenia, do prezydenta USA Williama McKinley’a 6 września 1901 roku. Tydzień później prezydent już nie żył. Co kierowało zamachowcem?
rozwiń zwiń