X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Günter Grass i atmosfera przedwojennego Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 05:45
6 lat temu, 13 kwietnia 2015 roku zmarł Günter Grass, niemiecki pisarz i laureat literackiej Nagrody Nobla.
Gnter Grass urodził się 16 października 1927 roku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Debiutował w 1956 roku, w 1999 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece.
Günter Grass urodził się 16 października 1927 roku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Debiutował w 1956 roku, w 1999 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece.Foto: PAP/EPA/Archiwum/SVEN HOPPE

Posłuchaj
56:38 günter grass___v2015003824_tr_0-0_12138768628a452b[00].mp3 Günter Grass - audycja z cyklu "O wszystkim z kulturą" (PR, 15.04.2015)

 

Mocno związał się z Gdańskiem, któremu poświęcił swoją literaturę. Potrafił znakomicie opisywać wielokulturowość tego przedwojennego miasta, do której zawsze tęsknił.

Światową sławę przyniosła mu przede wszystkim powieść "Blaszany bębenek". Był to początek trylogii, w której podjął się wielkiego zadania zrewidowania historii swojego czasu, wydobywając na wierzch to, co zakłamane i zapomniane. Jego twórczość jest dialogiem z ogromnym dziedzictwem niemieckiej kultury. To opowieść o rozwoju faszyzmu. O mieście znajdującym się na pograniczu kulturowym, stanowiącym małą ojczyznę dla żyjących obok siebie Polaków, Niemców i Kaszubów.

Posłuchaj archiwalnego wywiadu Hanny Marii Gizy z Günterem Grassem z 2006 roku.

Twórczość literacka Grassa do niektórych trafia mocno, inni są wobec niej krytyczni. - Czyta się go świetnie. Jego książki mają ciekawą, nowatorską formę i są przepojone atmosferą przedwojennego Gdańska – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Andrzej Januszajtis.

- To nie jest łatwa literatura. Gęsta proza i zwarta narracja nie ułatwiają czytelnikowi lektury. Dla wielu odbiorców jest zbyt trudna i nieczytelna – tłumaczył Władysław Zawistowski, gość Polskiego Radia.

Jednak literatura Güntera Grassa została doceniona przez światowych ekspertów. W 1999 roku dostał literacką Nagrodę Nobla. Akademicy sztokholmscy uzasadniając swoją decyzję podkreślali, że "dał on literaturze niemieckiej po latach językowego moralnego zniszczenia nowy początek".

W twórczości Grassa powraca też w sposób oczywisty temat II wojny światowej. Całe jego życie było związane z nią i jej dziedzictwem. Z jednej strony przyznał się, że w czasie wojny należał do oddziałów Waffen SS, a z drugiej miał znaczący udział w pojednaniu polsko-niemieckim i rozliczeniem się Niemców ze swoją własną, zbrodniczą przeszłością.

Zmarł 13 kwietnia 2015 w Lubece, miał 87 lat.


Czytaj także

Borys Pasternak – zniszczony przez sowieckie władze

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 05:45
Po wydaniu najsłynniejszego dzieła, "Doktora Żywago", władze ZSRR próbowały zdyskredytować Borysa Pasternaka w oczach opinii publicznej. Krytyka w gazetach i oskarżenia ze strony literatów spowodowały trzeci zawał pisarza i jego śmierć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Johann Wolfgang Goethe – u progu romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 05:20
- Kiedy rozpoczął się niemiecki romantyzm, Goethe był wobec niego szalenie krytyczny - podkreślał Tomasz Kubikowski. - Jest jego sławne powiedzenie, że sztukę dzielimy na zdrową i chorą. Zdrową sztukę nazywamy klasycystyczną, a chorą - romantyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruno Schulz. Jak zamordowano geniusza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 06:00
19 listopada 1942 roku w żydowskim getcie w Drohobyczu gestapowcy zastrzelili Brunona Schulza, pisarza, malarza, grafika, jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku.
rozwiń zwiń