X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Erich Maria Remarque – manifest przeciwko wojnie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 05:40
- Z ufną i afirmatywną postawą wobec życia stanął w obliczu skrajnego zezwierzęcenia. Mógł się zachować rozmaicie, zachował się najlepiej, jak można: dokonał aktu katharsis, opisał to, co widział w słynnej powieści "Na Zachodzie bez zmian" - mówił o Remarque'u Wacław Sadkowski w audycji z cyklu "Biografie niezwykłe".
Erich Maria Remarque, źr. BundesarchivWikimedia CommonsCC
Erich Maria Remarque, źr. Bundesarchiv/Wikimedia Commons/CC

51 lat temu, 25 września 1970 roku zmarł Erich Maria Remarque, autor słynnej powieści "Na Zachodzie bez zmian", opisującej dramat I wojny światowej z perspektywy prostego żołnierza.

- Urodził się w Osnabrück, sporym mieście na północno-zachodnim skraju Niemiec, pod granicą holenderską, nieopodal Luksemburga i Francji. Wychował się w rodzinie katolickiej z francuskim rodowodem – mówił Wacław Sadkowski, krytyk literacki.

Mimo tego rozdarcia kulturowego, gdy wybuchła I wojna światowa zaciągnął się do armii niemieckiej. Został skierowany na front zachodni, do Flandrii. Jego służbę zakończyło pięć ran poniesionych pod Passchendaele we Flandrii 31 lipca 1917. Do wojska już nie wrócił.


Posłuchaj
29:09 erich maria remarque___1398_04_ii_tr_0-0_1178462510c0672d[00].mp3 Sylwetkę Ericha Marii Remarque'a przybliża Wacław Sadkowski w audycji Hanny Bielawskiej z cyklu "Biografie niezwykłe". (PR, 21.09.2004)

 

Swoje doświadczenia frontowe opisał w słynnej powieści "Na Zachodzie bez zmian".

- Powieść ukazała się w 1928 roku, czyli nie była już pierwszym odzewem wobec wojny, była dziełem dojrzałym - wyjaśniał gość audycji. - Remarque pisze niesłychanie rzeczowo, dokładnie, rzetelnie, starając się jak najwierniej odtworzyć to, co zachował w pamięci.

Powieść przyniosła Remarque’owi duży rozgłos. Już rok po wydaniu książki na jej kanwie powstał film pod tym samym tytułem (premiera kolejnej ekranizacji miała miejsce w 1979 roku). Dzieło nie spodobało się dochodzącym do władzy nazistom: propaganda zabraniała wyświetlania filmu, tomy powieści były zaś jednymi z tych strawionych przez płomienie w trakcie palenia książek przez władze III Rzeszy w 1933 roku.

Remarque wyczuł zagrożenie i udał się na emigrację: najpierw do Szwajcarii, później przez Francję do USA. Na emigracji korespondował ze swoją niespełnioną miłością – Marleną Dietrich.

Do Europy powrócił w 1948 roku. Zmarł w szwajcarskim Locarno.

bm


Czytaj także

Romans, o którym mówiła cała Europa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 07:54
"Zabić arcyksięcia" to historia tragicznie zakończonego romansu i brutalnego zabójstwa, które przesądziło o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa - dramatyczne ludzkie losy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 10:13
28 lipca przypada 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, jednego z najważniejszych konfliktów w historii świata. W Czwórce o ówczesnych wydarzeniach opowiadać będą Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny, autorzy książki "Nasza wojna. Imperia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Sieroszewski. Niepokorny Polak w krainie Jakutów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 05:35
76 lat temu zmarł Wacław Sieroszewski, pisarz, działacz niepodległościowy, etnograf, poseł i senator II RP.
rozwiń zwiń