X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

McKinley i Czolgosz - prezydent i zamachowiec

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 05:40
Dwa strzały oddał Leon Czolgosz, amerykański anarchista polskiego pochodzenia, do prezydenta USA Williama McKinley’a 6 września 1901 roku. Tydzień później prezydent już nie żył. Co kierowało zamachowcem?
Zamach na prezydenta McKinleya  Leon Czolgosz strzela do prezydenta McKinleya z ukrytego rewolweru, podczas Pan-American Exposition.
Zamach na prezydenta McKinleya – Leon Czolgosz strzela do prezydenta McKinleya z ukrytego rewolweru, podczas Pan-American Exposition.Foto: Wikimedia Commons/dp

W sprawie mnóstwo jest znaków zapytania. Sam Czolgosz, dziewiętnastoletni robotnik, milczał podczas procesu. Przed śmiercią powiedział: "Zabiłem prezydenta, ponieważ był wrogiem prawych ludzi – prawych robotników. Nie żałuję swojego czynu".

Na przełomie XIX i XX wieku Ameryka przeżywała gwałtowną industrializację. Pogłębiała się przepaść między robotnikami, a finansistami. Ci ostatni stali się potężnymi lobbystami, wpływającymi na politykę Białego Domu.

- Dla Czolgosza McKinley, prezydent, był sprawcą ciężkiej doli jego własnej i jego bliskich - słyszymy w audycji "Jak to było naprawdę?-Czolgosz i McKinley" Władysława Pawlaka.

Co mogło pchnąć młodego człowieka do popełnienia zbrodni?

Posłuchaj
21:40 czolgosz.mp3 "Jak to było naprawdę? - Czolgosz i McKinley", audycja Władysława Pawlaka. (PR, 17.05.1968) 

Przełom XIX i XX wieku to czas wzmożonych ataków anarchistów na głowy państw. Z ręki zamachowca zginęła Sissi, czyli Elżbieta Bawarska, cesarzowa Austrii i królowa Węgier, cudem uniknął śmierci przyszły król Zjednoczonego Królestwa. Najprawdopodobniej największy wpływ na Czolgosza miał jednak udany zamach na włoskiego króla Umberto I, dokonany przez Gaetana Bresciego rok przed  zastrzeleniem McKinley’a.

Czolgosz został stracony 29 października 1901 na krześle elektrycznym. McKinley został trzecim z czterech prezydentów USA, którzy zginęli od ręki zamachowca.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA prezydenci USA USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamach na Reagana był aktem szaleńca

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 07:01
- 22-letni John Hinckley wyciągnął ręczny pistolet kaliber 22 i oddał strzały w kierunku prezydenta Stanów Zjednoczonych – relacjonował zamach na Ronalda Reagana Tadeusz Nowakowski z Rozgłośni Polskiej RWE .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Theodore Roosevelt – myśliwy w Białym Domu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 06:00
Słysząc Roosevelt – myślimy Franklin Delano. Nie był on jednak ani pierwszym, ani jedynym politykiem pochodzącym z tej rodziny. Szlaki na arenie politycznej przecierał u progu XX wieku jego wuj – Theodore.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warren Harding – prezydent wątpliwej moralności

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 06:00
Członek Ku Klux Klanu, niestroniący od alkoholu i prawdopodobnie zdradzający żonę. Czy w sferze działalności publicznej Harding był równie kontrowersyjny, co w życiu prywatnym?
rozwiń zwiń