X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Henry Hudson dopływa do Manhattanu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 05:00
Miejscowi Indianie Lenape nazywali to miejsce "Manna – Hata", czyli "Wyspa Wielu Wzgórz". Dziś to najmniejsza i jednocześnie najbardziej zaludniona dzielnica Nowego Jorku.
Ostatnia wyprawa Henryego Hudsona, aut. John Collier (1881 rok)
"Ostatnia wyprawa Henry’ego Hudsona", aut. John Collier (1881 rok)Foto: Wikimedia Commons/dp

Historia Manhattanu rozpoczyna się 4 września 1609, kiedy angielski żeglarz Henry Hudson, zatrudniony przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską dopłynął do jego brzegów. Cztery lata później na wyspie pojawiają się pierwsi osadnicy z Holandii.


Posłuchaj
29:35 nowy jork_manhattan.mp3 Manhattan – "Wyspa Wielu Wzgórz". Audycja Doroty Lis z cyklu "Jest takie miejsce" (PR, 4.07.1989)

 

W 1614 roku Holendrzy zakładają tu faktorię handlową, a 10 lat później na wyspie zaczyna się masowa kolonizacja i powstaje Nowy Amsterdam. Za możliwość osiedlanie się na wyspie przez przybyszów z Holandii Indianie otrzymali podobno od gubernatora kolonii Petera Minuita paciorki i inne świecidełka wartości 24 dolarów.

Posłuchaj audycji o Manhattanie – najważniejszej dzielnicy Nowego Jorku.

Henry Hudson dociera do brzegów Nowego Jorku, aut. Edward Moran (1898), źr. Biblioteka Kongresu USA, Wikimedia/dp
Henry Hudson dociera do brzegów Nowego Jorku, aut. Edward Moran (1898), źr. Biblioteka Kongresu USA, Wikimedia/dp

Nowy Amsterdam rozrasta się. W 1625 roku przywieziono tu pierwszych niewolników. Wkrótce założono targ, na którym byli sprzedawani. W latach 1643-1645 dochodzi do pierwszych walk z Indianami.  W 1653 roku Holendrzy budują wielkie ogrodzenie (ang. wall), które miało ich chronić przed napadami Indian. Trakt biegnący wzdłuż palisady nazwano Wall Street. Dziś nazwę tę nosi jedna z najbardziej znanych ulic Manhattanu.

W 1664 roku miasto, bez walk, przejmują Anglicy. Zmieniają jego nazwę na Nowy Jork. Pod brytyjskim panowaniem miasto szybko się rozwija i w 1700 roku liczy już 5 tys. mieszkańców.

Dziś Manhattan zamieszkuje ok. 1 586 000 ludzi. Jest wyspą o długości 21,6 km i szerokości (maksymalnej) 3,7 km. Jego powierzchnia wynosi ok. 58,8 km². Na cześć Henry’ego Hudsona rzekę opływającą Manhattan od zachodu nazwano jego imieniem.

Le Corbusier mówił o Nowym Jorku: "Sto razy myślałem: Nowy Jork to katastrofa, a pięćdziesiąt: To piękna katastrofa". 

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 04:10
”Nie będzie w Stanach Zjednoczonych lub jakimkolwiek miejscu podległym ich władzy ani niewolnictwa, ani przymusowych robót” – tymi słowami zaczyna się 13. poprawka konstytucji amerykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna secesyjna – najkrwawsza wojna w historii USA

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 06:10
- Wojna wybuchła, choć nikt jej nie chciał. Jedni woleli wojnę niż dalsze trwanie Unii, inni woleli raczej przyjąć wojnę niż pozwolić Unii zginąć – mówił prezydent Abraham Lincoln.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deklaracja niepodległości – symbol wolności Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 05:30
244 lata temu, 4 lipca 1776 uchwalono Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indianie – rdzenni mieszkańcy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 06:05
2 czerwca 1924 roku prezydent Calvin Coolidge podpisał Indian Citizenship Act, przyznając tym samym obywatelstwo wszystkim Indianom urodzonym w USA. Relacje między rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej a władzami Stanów Zjednoczonych nie zawsze układały się tak pomyślnie.
rozwiń zwiń