X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Neuschwanstein – bajeczny zamek szalonego króla

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:30
- Ten zamek jest najdoskonalszym zespoleniem architektury z muzyką, w tym przypadku operą Wagnera – słyszymy w audycji z cyklu "Szkiełko i oko"
Widok na zamek Neuschwanstein od wschodu, koloryzowana fotografia z ok.  1900 r.
Widok na zamek Neuschwanstein od wschodu, koloryzowana fotografia z ok. 1900 r.Foto: Wikimedia Commons/dp

5 września 1869 roku rozpoczęła się budowa zamku Neuschwanstein.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków świata i zarazem jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Niemiec powstał jako spełnienie zachcianki jednego człowieka – Ludwika II Wittelsbacha.

Posłuchaj
05:18 zamek Neuschwanstein w Bawarii____4683_97_iv_tr_0-0_12594413305ddfb4[00].mp3 Audycja z cyklu "Szkiełko i oko" poświęcona bajkowemu zamkowi Neuschwanstein (PR, 17.12.1997)

Ekscentryczny król Bawarii (panował w latach 1864-1886) zasłynął jako budowniczy bajkowych zamków, z których najsłynniejszy był właśnie "Nowy łabędzi kamień", bo tak można tłumaczyć nazwę Neuschwanstein. Poza tą budowlą powstały jeszcze dwa podobne pałace, trzeci pozostał w sferze planów. Król, który zyskał sobie przydomek "Szalony" osobiście doglądał budowy. 

- Ludwik II wtrącał się w każdy szczegół budowy. Jeśli mu się coś nie podobało, żądał nowych rysunków. Był grymaśny – mówił gość audycji z 1997 roku.

Budynek był hołdem dla romantycznej wizji niemieckiego średniowiecza, która fascynowała Ludwika. To też skutek inspiracji Ludwika dziełami jego słynnego protegowanego – Ryszarda Wagnera.

Szalony Król zamieszkał na krótko w niedokończonym jeszcze zamku. Faraoniczny projekt pochłaniał gigantyczne koszty, co stało się jedną z przyczyn zamachu stanu, wskutek którego Ludwik musiał abdykować.

Zamek zainspirował Walta Disneya, który wzorował na nim obecny w każdym Disneylandzie oraz w logo wytwórni Zamek Śpiącej Królewny.

W bajkowym budynku jest też polski akcent. Jaki? Posłuchaj w audycji z cyklu "Szkiełko i oko".

bm

Czytaj także

Walter Gropius. Twórca nowoczesnej architektury

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 05:40
– Już jako uczeń szkoły średniej zdecydowałem, że zostanę architektem – mówił Walter Gropius. – Instynktownie buntowałem się przeciwko narastającej brzydocie przemysłowego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walt Disney – król animacji, władca wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 05:45
– Mało jest ludzi, którzy tak jak Disney potrafili wycisnąć swoje piętno na całych pokoleniach, ukształtować ich gusty i sposób myślenia i w ten sposób współtworzyć to stulecie. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy dziećmi Disneya – mówił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Teodor Toeplitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

86 lat temu zadebiutował Kaczor Donald

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 05:40
86 lat temu, 9 czerwca 1934 roku, na ekranie zadebiutował Kaczor Donald. Zawsze gotowy do walki awanturnik ze studia Walta Disneya, który na przełomie lat 30. i 40. XX wieku stał się najbardziej popularną postacią animowaną na świecie.
rozwiń zwiń