X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Edward Szczepanik – ostatni premier RP na Uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 06:00
22 sierpnia 1915 urodził się Edward Szczepanik, ekonomista, w latach 1986-90 premier Rządu RP na Uchodźstwie.
Audio
  • Edward Szczepanik opowiada o swoich rodzinnych Suwałkach, szkole i rodzinie. Audycja Ewy Prządki "Zapiski ze współczesności". (PR, 21.10.1996)
  • Wojna i życie w łagrze – wspomnienia Edwarda Szczepanika. Audycja Ewy Prządki "Zapiski ze współczesności". (PR, 22.10.1996)
  • O kształtowaniu się armii gen. Andersa mówi Edward Szczepanik. Audycja Ewy Prządki "Zapiski ze współczesności". (PR, 23.10.1996)
  • "Czuliśmy się w końcu po stronie zwycięzców" – Edward Szczepanik wspomina sukcesy w armii gen. Andersa. Audycja Ewy Prządki "Zapiski ze współczesności". (PR, 24.10.1996)
  • Organizacja życia na emigracji - wspomina Edward Szczepanik. Audycja Ewy Prządki "Zapiski ze współczesności". (PR, 25.10.1996)
Edward Szczepanik, prezes Rady Ministrów rządu emigracyjnego, Warszawa (26.11.1991)
Edward Szczepanik, prezes Rady Ministrów rządu emigracyjnego, Warszawa (26.11.1991)Foto: PAP/CAF/Adam Urbanek

– Mój młodszy brat został zamordowany przez Niemców w ohydny sposób, nawet nie ma jego grobu – wspominał rodzinną tragedię Edward Szczepanik w 1996 roku. – Matka zmarła bardzo wcześnie, kiedy miałem 7 lat. Pamiętam ją tylko jako coś bardzo pięknego, kochanego, tkliwego.

Również jego ojciec zmarł wcześnie, kiedy Edward odbywał służbę wojskową w szkole podchorążych we Włodzimierzu Wołyńskim. Zaledwie 20-letni chłopak musiał zaopiekować się swoją siostrą i macochą.

Studiował ekonomię w Warszawie w Wyższej Szkole Handlowej. Po odbyciu służby wojskowej otrzymał stypendium na roczne studia w London School of Economics and Political Science. Kiedy kariera naukowa stała przed nim otworem, wybuchła wojna i pokrzyżowała plany młodego ekonomisty.

Wojna

Krótko po inwazji sowieckiej na Polskę wraz z innymi żołnierzami został internowany na Litwie. – Pojedyncze osoby uciekły, a my oczekiwaliśmy zmiłowania bożego, które było "zmiłowaniem" Stalina, który postanowił "oswobodzić" Litwę – wspominał Szczepanik. – Oznaczało to przetransportowanie internowanych polskich żołnierzy w głąb Rosji.

W łagrach w Kozielsku spędził dwa lata, do 1942 roku. – To był niezwykle ciężki okres. Francja była już zawojowana przez Niemców i nadzieje na jakąś odmianę były niewielkie. To był chyba najbardziej ponury okres, co do przyszłości Europy, świata i Polski – tłumaczył sytuację międzynarodową Edward Szczepanik.

Po podpisaniu układu Sikorski-Majski trafił do armii gen. Andersa. Brał udział w bitwach o Monte Cassino i Bolonię. – To były pierwsze walki, kiedy czuliśmy, że jesteśmy po stronie zwycięzców –wspominał Edward Szczepanik.– Byliśmy pod dowództwem brytyjskim, mieliśmy doskonałe wyposażenie. Elementem niesłychanie ważnym była osoba samego Władysława Andersa.

Emigracja

W 1946 roku w Rzymie poślubił Hannę Marię Janikowską, z którą doczekał się czwórki dzieci. Jako były żołnierz angażował się w działalność stowarzyszeń kombatantów wojennych. Po demobilizacji Polskich Sił Zbrojnych pełnił funkcję opiekuna studentów Wydziału Ekonomii i Prawa w Ośrodku Akademickim 2. Korpusu, gdzie prowadził wykłady z ekonomii.
Założył również Instytut Badań Zagadnień Krajowych w Londynie i w latach 1951-1953 oraz 1983-1986 był jego prezesem. Szybko został też konsultantem w sprawach ekonomicznych i gospodarki światowej rządu w Londynie.

W 1981 został Ministrem Spraw Wewnętrznych i wicepremierem Polskiego Rządu na Uchodźstwie. 7 kwietnia 1986 został desygnowany na stanowisko Premiera Rządu w Londynie. Funkcję tę przestał sprawować po przemianach politycznych w kraju, w 1990 roku, kiedy Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia władzy Lechowi Wałęsie, wybranemu na prezydenta w wolnych wyborach. W latach 1990-1991 kierował Komisją Likwidacyjną Rządu RP.

Edward Szczepanik zmarł 11 października 2005. Jego prochy zostały złożone na cmentarzu w jego rodzinnych Suwałkach.

Posłuchaj wspomnień Edwarda Szczepanika z czasów młodości, służby w armii i organizowania życia Polaków na emigracji.

mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Anders - bohater spod Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 06:22
11 sierpnia 1892 urodził się Władysław Anders. Komuniści odebrali mu obywatelstwo i szlify generalskie, ale dla Polaków pozostał bohaterem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Czuchnowski – polski Rimbaud

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 06:00
Stefan Napierski upatrywał w nim "najbardziej fascynujący talent młodego pokolenia poetyckiego". Kazimierz Czachowski nazywał go "polskim Rimbaudem", pisząc iż zdobyczami formalnymi nie ustępuje on najwybitniejszym naszym lirykom i pozostaje przy tym na wskroś współczesny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 06:55
115 lat temu urodził się Zdzisław Krasnodębski, pierwszy dowódca słynnego Dywizjonu 303, bohater bitwy o Anglię.
rozwiń zwiń