X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Roman Odzierzyński – od armat po fotel premiera

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 06:00
40 lat temu, 9 lipca 1975 zmarł Roman Odzierzyński, wojskowy i polityk, w latach 1950-1954 premier Rządu RP na Uchodźstwie.
Audio
  • Gen. Roman Odzierzyński wspomina obronę Lwowa w 1918 roku (RWE)
Fragment koszarów, w których mieściło się Centrum Wyszkolenia Artylerii w Toruniu, jedną z jednostek Centrum była Szkoła Strzelania Artylerii dowodzona przez Romana Odzierzyńskiego, autor Pko, źr. Wikimedia CommonsCC
Fragment koszarów, w których mieściło się Centrum Wyszkolenia Artylerii w Toruniu, jedną z jednostek Centrum była Szkoła Strzelania Artylerii dowodzona przez Romana Odzierzyńskiego, autor Pko, źr. Wikimedia Commons/CC

Kariera wojskowa lwowianina rozpoczęła się w 1910 roku. Urodzony 28 lutego 1892 Odzierzyński został wówczas wcielony do Cesarsko-Królewskiej Armii i tam ukończył Oficerską Szkołę Artylerii. W austriackim mundurze dowodził przez całą I wojnę światową baterią haubic.

1 listopada 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego. Jego wojenne doświadczenie sprawiło, że podczas obrony rodzinnego miasta w 1918 był jednym z dowódców odpowiedzialnych za organizowanie obrony artyleryjskiej.

Posłuchaj wspomnień Romana Odzierzyńskiego z archiwów RWE na temat obrony Lwowa.

Odzierzyński walczył jako dowódca artylerii w wojnie polsko-bolszewickiej. W dwudziestoleci piastował szereg funkcji dowódczych w oddziałach balistycznych. Następnie pracował w szkolnictwie wojskowym. 19 czerwca 1933 został komendantem Szkoły Strzelania Artylerii w Toruniu, zaś od 14 listopada 1938 pełnił funkcję komendanta Od 14 listopada 1938 pełnił funkcję komendanta Centrum Wyszkolenia Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej w Trauguttowie.

Tam zastała go wojna. Wraz z podwładnymi przekroczył granicę Rumunii 20 września. Stamtąd przedostał się do Francji, gdzie objął dowództwo 4 Dywizji Piechoty.Przewieziony do Iraku objął tam we wrześniu dowództwo nad Zgrupowaniem Artylerii Armii Polskiej na Wschodzie. Od lipca 1943 dowodził artylerią II Korpusu Polskiego.

Po wojnie Odzierzyński pozostał na emigracji. 7 kwietnia 1949 został powołany na urząd ministra obrony narodowej i ministra spraw wewnętrznych. Po śmierci premiera Tadeusza Tomaszewskiego 11 sierpnia 1950 objął funkcję prezesa Rady Ministrów, zachował jednocześnie obie teki ministerialne. Tę funkcję sprawował do 8 grudnia 1953 roku.

W latach 1954–1955 był przewodniczącym Egzekutywy Zjednoczenia Narodowego, a w latach 1966–1968 – członkiem Rady Trzech.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewakuacja Armii Andersa ze Związku Sowieckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 06:00
18 marca 1942 roku Władysław Anders na spotkaniu ze Stalinem poruszył kwestię ewakuacji części wojska polskiego do Iranu. Stalin zgodził się bez wahania na wyjazd wszystkich tych żołnierzy polskich, dla których nie wystarczało żywności. ZSRS opuściło 44 tysiące osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do zwycięstwa na Monte Cassino poprowadził Polaków gen. Władysław Anders

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 08:00
- Jak widziałem tę polską flagę na Monte Cassino, pomyślałem sobie jedno - nie Anglicy, nie Amerykanie, ale my, Polacy zdobyliśmy to wzgórze - wspominał uczestnik zwycięskiej bitwy Adam Zwierzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monte Cassino – najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 06:00
- 18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie - jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia - wspominał żołnierz II Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń