X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Alfred Schütz. Autor melodii "Czerwonych maków na Monte Cassino"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 05:55
- Generał Anders jeszcze w Kairze prosił mnie o pieśń dla polskiego wojska (...) Odpowiedziałem, że taka pieśń powstanie, ale potrzebna jest ku temu atmosfera - wspominał Alfred Schütz, kompozytor muzyki do najsłynniejszej pieśni Polski walczącej w II wojnie światowej.
Alfred Schutz - fotografia portretowa (1935)
Alfred Schutz - fotografia portretowa (1935)Foto: NAC

21 października 1999 roku zmarł Alfred Schütz, kierownik muzyczny "Wesołej Lwowskiej Fali", żołnierz Armii Andersa, autor muzyki do pieśni "Czerwone maki pod Monte Cassino" do słów Feliksa Konarskiego.

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

Czerwone Maki

Z Armią Polską na Wschodzie przeszedł cały szlak bojowy jako kierownik orkiestry wojskowej. Gdy żołnierze II Korpusu Polskiego zdobywali klasztor na Monte Cassino, Schütz komponował muzykę do pieśni, której słowa ułożył Ref-Ren, czyli Feliks Konarski. Autor słów przyniósł je kompozytorowi 17 maja 1944 w nocy, w czasie godzin decydującego szturmu na klasztorne wzgórze.

- Przeczytałem ten tekst i zrobił na mnie takie wrażenie, że przeszły mnie ciarki – mówił kompozytor w rozmowie z Jerzym Swalskim w Polskim Radiu.


Posłuchaj
19:06 alfred schutz - kompozytor czerwonych maków z monte cassino____2053_99_ii_tr_0-0_122244150e7296ed[00].mp3 - Przy drugiej zwrotce siadłem do fortepianu i od razu zacząłem nucić tę melodię – mówił Alfred Schütz, kompozytor muzyki do pieśni "Czerwone maki". (PR, 29.11.1999)

 

Rano kompozycja była już gotowa. Pieśń została wykonana po raz pierwszy przez orkiestrę Schütza podczas akademii zaraz po zwycięstwie, następnego dnia - 18 maja.

Dyrektor muzyczny "Wesołej Lwowskiej Fali"

Muzyczna kariera Alfreda Schütza rozpoczęła się jeszcze przed wojną. Niedoszły prawnik rzucił studia na Uniwersytecie Lwowskim na rzecz miejscowego konserwatorium. Szkoła muzyczna poprowadziła go wprost do radia. W latach 1932-1936 był kierownikiem muzycznym legendarnej "Wesołej Lwowskiej Fali".

- Kiedy pewny siebie Szczepcio i naiwny Tońko puszczali w świat perły swojego humoru, głośniki całej Polski pękały ze śmiechu – wspominał kompozytor współpracę ze słynnym duetem lwowskich baciarów.


Posłuchaj
22:07 7 – Kompozytor Alfred Schutz.mp3 Alfred Schütz wspomina pracę w Polskim Radiu Lwów przy tworzeniu "Wesołej Lwowskiej Fali"

 

Po opuszczeniu Lwowa w 1936 roku zamieszkał w Warszawie. Tu komponował dla największych gwiazd ówczesnej polskiej sceny: Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga i Eugeniusza Bodo.

Doprowadził Żukowa do łez

Po wybuchu wojny przedostał się do Lwowa. Miasto zostało anektowane przez ZSRR, a Schütz wraz z innymi aktorami stworzył trupę teatralną, z którą wyruszył w głąb Związku Sowieckiego w trasę. W trakcie swojej podróży nieomal został... autorem melodii hymnu Kirgistanu.

W grudniu 1941 roku dołączył do formującej się Armii Andersa. Otrzymał przydział do wydziału propagandy. Akompaniował Zofii Terne podczas suto zakrapianej kolacji z udziałem gen. Żukowa, krewnego przyszłego marszałka Gieorgija Żukowa. Utwór "Serce" z filmu "Świat się śmieje" w aranżacji Terne i Schütza tak rozczulił pijanego już dowódcę Armii Czerwonej, że ten zaczął płakać. Wtedy do negocjacji z Rosjaninem przystąpił Władysław Anders. Jak się później okazało, dzięki muzyce udało się uratować z piekła łagrów wielu Polaków.

- Wyście spowodowali, że 3000 ludzi, którzy byli skreśleni z listy ewakuacyjnej do Persji, będą mogli wyjechać – miał powiedzieć wówczas Alfredowi Schützowi gen. Anders.

SZLAK ANDERSA - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>

Po wojnie

Po wojnie wyemigrował do Brazylii. W 1961 roku wrócił do Europy. Osiadł w Monachium, gdzie współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Posłuchaj materiałów związanych z Alfredem Schützem z archiwów RWE >>>

Posłuchaj historii powstania pieśni "Czerwone Maki na Monte Cassino".

bm

Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 05:55
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monte Cassino – najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:00
- 18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie - jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia - wspominał żołnierz II Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Wajda, czyli Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 05:40
3 grudnia 1905 roku urodził się Kazimierz Wajda, znany słuchaczom i kinomanom jako Szczepcio. Razem z Henrykiem Vogelfängerem tworzył niezapomniany radiowy duet batiarów z legendarnej "Wesołej Lwowskiej Fali".
rozwiń zwiń