X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Maria Leszczyńska - kopciuszek na francuskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 05:30
Życie córki wygnanego z Polski Stanisława Leszczyńskiego to historia iście bajkowa. Po trudnej młodości i wieloletniej tułaczce osiadła w Wersalu, jako królowa Francji i żona Ludwika XV.
Audio
  • Maria Leszczyńska - audycja z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" (PR, 24.05.2002)
Maria Leszczyńska fot. Wikimedia Commonsdp
Maria Leszczyńska fot. Wikimedia Commons/dp

24 czerwca 1768 roku w paryskim Wersalu zmarła Maria Leszczyńska, królowa Francji.

Młodzieńcza tułaczka

Córka wojewody poznańskiego Stanisława Leszczyńskiego przyszła na świat w czasie zażartej walki o tron polski. Ojciec, wyniesiony do godności króla Polski przez Szwedów, po krótkim panowaniu omal nie dostał się do niewoli prawowitego króla Augusta II.

Dramatyczne okoliczności wojny domowej sprawiły, że w 1708 roku rodzina opuściła Polskę i rozpoczęła zagraniczną tułaczkę. Parę lat spędzili w Szwecji, potem w przydzielonym Stanisławowi przez Karola XII księstwie Zweibrücken w Nadrenii. W końcu w Wissembourgu na terenie Alzacji.

Jedna z 99

Sytuacja rodziny była fatalna. Nieraz było głodno i chłodno. Brakowało wszystkiego. Gdy zmarła starsza siostra Marii, jedyną szansę poprawy sytuacji upatrywano w korzystnym zamążpójściu Marii. Nie było to proste zadanie dla córki wygnańca. Dlatego iście bajkowym wydaje się zrządzenie losu, dzięki któremu Maria znalazła się na liście 99 kandydatek na żonę dla 15-letniego króla Francji.

Po odrzuceniu nazbyt szpetnych, zbyt nisko urodzonych, spokrewnionych i zagrożonych chorobami dziedzicznymi księżniczek, młodociany prawnuk Króla Słońce wybrał i w 1725 roku poślubił Marię Leszczyńską.

Kopciuszek na francuskim dworze

Oszałamiająca kariera kopciuszka nie spodobała się we Francji. Młoda królowa co krok spotykała się z niechęcią dworskiego otoczenia. Umiała jednak miłym sposobem bycia, urodą i łagodnym charakterem zjednać młodszego małżonka. Ponadto doskonale wywiązała się z roli królowej, dając Francji dziesięcioro królewskich potomków.

Osobiste zalety Marii nie wystarczyły, by utrzymać silną pozycję na wyrafinowanym francuskim dworze. Trudny charakter małżonka i intrygi otoczenia spowodowały ochłodzenie stosunków między królewską parą i konieczność pogodzenia się królowej z rządami faworytek. W tym najsłynniejszej z nich – markizy de Pompadour.

Skromna i miłosierna

Maria Leszczyńska, korzystając ze swej pozycji, wielokrotnie wspierała przebywających we Francji rodaków. Czyniła też wysiłki, by utrzymać na polskim tronie Stanisława Leszczyńskiego po jego ponownej elekcji w 1733 roku.

Zmarła 24 czerwca 1768. Została pochowana w opactwie Saint-Denis, a jej serce umieszczono wraz z ciałem ojca w katedrze w Nancy. Francuzi szczerze żałowali swej królowej, która przez 43 lata była towarzyszką życia Ludwika XV.

mjm

Zobacz więcej na temat: Francja HISTORIA POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aristide Briand i nierealny projekt federacji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 06:02
- Piękna jest idea Locarno i usunięcia konfliktów ze stosunków międzynarodowych, ale nie wytrzymywały one zderzenia z twardą i straszliwą rzeczywistością międzynarodową w jakiej były głoszone – mówił na antenie PR dr Jan Zamojski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźnia mistrza Jana

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 06:00
Liberał w głębi duszy, mistrz słowa, którego piękno doceniał sam Jarosław Iwaszkiewicz. Strażnik idei państwa i prawa, erudyta, humanista gigant, miłośnik nie tylko historii Francji, ale też francuskiej kuchni i muzyki – tak prof. Jana Baszkiewicza wspominają jego przyjaciele i uczniowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Édouard Daladier - człowiek, który przegrał Francję

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 05:30
- Był człowiekiem bardzo inteligentnym, widzącym problemy, a jednocześnie człowiekiem zupełnie niezdolnym do tworzenia nowych faktów – mówił o premierze Francji na antenie PR Jan Zamojski.- Przed II wojną światową Francja była rozbrojona moralnie, wojskowo i politycznie.
rozwiń zwiń