Historia

Amnesty International na straży praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 06:07
Według najnowszego raportu 214 mln ludzi w różnych częściach świata ma prawo czuć się prześladowanymi lub zagrożonymi. Od ponad 50 lat Amnesty International broni wolności i praw ludzi na całym świecie.
Audio
  • Amnesty International na straży praw człowieka - rozmowa Grzegorza Dziemidowicza z Draginią Nadażdin, dyrektorką Amnesty International Polska oraz Aleksandrą Zielińską, koordynatorką kampanii AI. Audycja z cyklu "Kawa dyplomatyczna", PR24 (01.10.2013)
Protest aktywistów Amnesty International
Protest aktywistów Amnesty InternationalFoto: Wolfgang Kumm/PAP/DPA

28 maja 1961 jednocześnie we Francji i Wielkiej Brytanii powstała Amnesty International - międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie akcje obywatelskie. Obecnie działa w ponad 150 krajach.

Powstała dzięki wierze brytyjskiego prawnika Petera Berensona, że można zmienić świat, że należy to robić i nie wolno się godzić na prześladowanie innych ludzi.

Prawa człowieka - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Początki działalności

Tego dnia Peter Berenson, jadąc tramwajem przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które zostały aresztowane, ponieważ wzniosły toast za wolność. W tym czasie w Portugalii na czele rządu stał polityk, uznawany za dyktatora i faszystę, António de Oliveira Salazar. Peter Berenson poruszony sytuacją zatrzymanych kobiet, postanowił działać.

- Powstał wtedy znany artykuł ”Zapomniani więźniowie”, który poruszał problem więźniów sumienia - mówiła Draginia Nadażdin, dyrektor Amnesty International Polska na antenie PR24 w październiku 2013 - czyli osób, które są prześladowane i torturowane, siedzą w więzieniach tylko dlatego, że w sposób pokojowy chciały wyrazić swe poglądy polityczne.
To zapoczątkowało nasz ruch i wówczas wiele osób odpowiedziało na apel, aby upominać się o los tych więźniów – dodała Draginia Nadażdin.

Listy do świata

Pierwszą formą działalności Amnesty International były Listy do świata. Dziś ruch działa w wielu krajach, organizując setki kampanii. Mobilizuje członków i aktywistów organizacji na całym świecie. Opowiadała o tym w audycji ”Kawa dyplomatyczna” Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International.

Posłuchaj, jak Amnesty International monitoruje przestrzeganie praw człowieka w róznych krajach naszego globu.

- W tym roku ważną kampanią były działania dotyczące przygotowania międzynarodowego traktatu o handlu bronią - powiedziała Aleksandra Zielińska. - Na forum ONZ państwa zgodziły się, aby powstał dokument regulujący nielegalny przepływ broni. To efekt kilkunastu lat działań podejmowanych przez Amnesty i inne organizacje międzynarodowe, który pokazuje, że cierpliwa praca i mobilizacja przynosi konkretne skutki – stwierdziła w PR24 koordynatorka kampanii Amnesty International.

Pokojowa Nagroda Nobla

W 1977 roku, za "wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie" organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Finansowanie działalności Amnesty International, zaangażowanie wolontariuszy, największe kampanie prowadzone przez ruch, wojna z terroryzmem – posłuchaj audycji Grzegorza Dziemidowicza z cyklu ”Kawa dyplomatyczna”.

Anna Mikołajewska/bs

Czytaj także

Martin Luther King: Mam marzenie...

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 06:40
"Mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz wzniesie się na wyżyny prawdziwego sensu swojej wiary i uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi” - mówił Martin Luther King w 100. rocznicę zniesienia niewolnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amnesty International oskarża Rosję o dyskryminowanie imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 21:07
W Rosji dyskryminuje się imigrantów - twierdzą eksperci Amnesty International. Organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka skrytykowała rosyjskie władze za masowe zatrzymania imigrantów, do których doszło w tym tygodniu.
rozwiń zwiń