X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Bitwa pod Ypres - chemiczny terror

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 05:30
25 maja 1915 roku zakończyła się druga bitwa pod Ypres. Pola Flandrii pochłonęły życie ponad pół miliona żołnierzy. To w tej batalii po raz pierwszy na froncie zachodnim Wielkiej Wojny użyto broni chemicznej.
Na zdjęciu: australijscy strzelcy podczas III bitwy pod Ypres, w lesie Chateau
Na zdjęciu: australijscy strzelcy podczas III bitwy pod Ypres, w lesie ChateauFoto: Australian War Memorial/am.gov.au/domena publiczna. Autor zdjęcia: Frank Hurley

Po strategicznej przegranej Niemców pod Marną w 1914 roku, nie mogli oni liczyć na szybkie zdobycie Paryża. Ich celem stały się francuskie porty nad Kanałem La Manche. Wojska aliantów stawiły opór. Rozpoczęła się długa, pozycyjna batalia, która przeszła do historii jako bitwa pod Ypres.


Posłuchaj
15:40 Próba apokalipsy - reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego.mp3 Próba apokalipsy - reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego

 

Impas trwał, żołnierze wykrwawiali się w okopach. Dowództwo niemieckie uznało, że należy przełamać linie wroga i zainicjowało w 1915 ofensywę. To wówczas Niemcy wsparli swój atak, pierwszym na froncie zachodnim, użyciem gazu bojowego - chloru. Dla wojsk angielskich i francuskich atak chemiczny był szokiem: zupełny brak przygotowania na taki rodzaj broni spowodował, że trująca mgła zebrała krwawe żniwo.

Latem i jesienią 1917 roku inicjatywę przejęły wojska Ententy. W odpowiedzi 12 lipca 1917 Niemcy użyli gazu musztardowego, inaczej nazywanego iperytem.

Początkowo przed mgłą niosącą śmierć nie było ucieczki. Pierwsze prowizoryczne maski gazowe wykonywali Kanadyjczycy: robili je z nasączonych własnym moczem kawałków szmat. Dopiero później zaczęto wyposażać żołnierzy w maski gazowe.

Posłuchaj reportażu Krzysztofa Wyrzykowskiego pt. "Próba apokalipsy".

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA I wojna światowa

Czytaj także

Broń chemiczna - mgła niosąca śmierć

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 05:50
- Ci żołnierze jeszcze żywi byli, ale każdy już siny i pianę (w ustach) miał - mówił bohater reportażu "Próba apokalipsy" Krzysztofa Wyrzykowskiego. Żołnierzy zgładził użyty wówczas po raz pierwszy nowy rodzaj broni - gaz bojowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Gorlicami - przełom I wojny światowej na froncie wschodnim

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 05:35
2 maja 1915 roku rozpoczęła się bitwa pod Gorlicami, dzięki której wojskom niemieckim i austro-węgierskim udało się przełamać front rosyjski. Najwyższą ofiarę poniosło w tej operacji blisko 200 tysięcy żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiktor Emanuel III - ugiął się przed faszyzmem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 06:00
Chorowity, niskiego wzrostu, nieurodziwy – król Emanuel III był przeciwieństwem charyzmatycznego Mussoliniego. Król Włoch nie sprzeciwiał się Duce, choć miał taką możliwość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lawrence z Arabii – arcyszpieg na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 05:35
– Człowiek, który ukształtował mapę Bliskiego Wschodu i wygrał I wojnę światową na tym obszarze - mówił na antenie PR prof. Paweł Wieczorkiewicz. Kim był Thomas Edward Lawrence, tajemniczy as brytyjskiego wywiadu?
rozwiń zwiń