X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kazimierz Wajda, czyli Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 05:40
8 maja 1955 roku zmarł Kazimierz Wajda, znany słuchaczom i kinomanom jako Szczepcio. Razem z Henrykiem Vogelfängerem tworzył niezapomniany radiowy duet batiarów z legendarnej "Wesołej Lwowskiej Fali".
Henryk Vogelfnger (Tońko) i Kazimierz Wajda (Szczepko) przed mikrofonem radiowym podczas audycji (1937), źr. NAC
Henryk Vogelfänger (Tońko) i Kazimierz Wajda (Szczepko) przed mikrofonem radiowym podczas audycji (1937), źr. NAC

Kazimierz Wajda pochodził ze Lwowa, wychował się na Gródku (zachodniej dzielnicy miasta). Studiował na Politechnice Lwowskiej, ale tytułu inżyniera nie uzyskał. Bardziej pociągała go kariera aktorska. Egzamin z tego zawodu zdał pod okiem Mariana Bieleckiego.

Wajda trafił do radia. Od 16 lipca od 1933 roku występował w audycji "Wesoła Lwowska Fala", która w każdą niedzielę przyciągała przed odbiorniki audytorium sięgające 6 milionów słuchaczy.


Posłuchaj
01:19 Wesoła Lwowska Fala.mp3 "Kariera Pana Frajera" - audycja ”Wesołej Lwowskiej Fali” z 1936 roku z udziałem Szczepka (Kazimierz Wajda) i Tońka (Henryk Vogelfaenger). (PR, 1938)

 

Popularność Szczepcia i Tońcia ogarniała cały kraj, czego przykładem mogą być życzenia, jakie płynęły dla nich do Lwowa od Stanisława Ligonia, legendy śląskiej radiofonii. Popularność dwóch wesołych lwowskich batiarów wykraczała poza świat radia. Aktorzy wystąpili w trzech filmach.

- Jak zarobim dwieści złotych, to ci kupim cudny dom - któż nie zna szlagieru z filmu "Włóczęgi" (1939), który Szczepcio i Tońko wykonywali z charakterystycznym lwowskim zaśpiewem.


Posłuchaj
04:38 Szczepcio.mp3 Gawęda Witolda Szolgini o poetyckiej naturze Szczepcia. (PR, 1992)

 

Ich karierę radiową przerwała wojna. Tońko wybrał życie na emigracji, do kraju powrócił dopiero w 1980 roku. Szczepcio po wojnie pracował w Polskim Radiu w Warszawie, w redakcji rozrywki. Prowadził audycję "Przy sobocie po robocie".

Posłuchaj audycji poświęconych niezapomnianym lwowskim batiarom.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Lwów Polskie Radio

Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 05:55
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Ligoń - patron Radia Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 05:38
27 lipca 1879 roku urodził się Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra - wybitny artysta i działacz niepodległościowy, ale także znakomity radiowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włada Majewska - dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 05:35
10 lat temu, 18 maja 2011 roku zmarła Włada Majewska, gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i laureatka Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń