X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Bursztynowa Komnata - skarb owiany tajemnicą

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 06:00
20 lat temu, 29 kwietnia 2000 roku Niemcy zwrócili Rosji fragmenty Bursztynowej Komnaty. Z oryginalnego wystroju, wartego 500 milionów dolarów, zostały tylko komoda i mozaika. Los pozostałych elementów jubilerskiego arcydzieła pozostaje do dziś nieznany.
Audio
  • Audycja Gabi Darmetko z cyklu "Lato bez Tajemnic", prof. Jacek Wilczur opowiada o poszukiwaniach Bursztynowej Komnaty.
  • Fragment audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" poświęcony poszukiwaniom Bursztynowej Komnaty. (PR, 27.08.2004)
Replika Bursztynowej Komnaty w Sankt Petersburgu
Replika Bursztynowej Komnaty w Sankt PetersburguFoto: Wikipedia/domena publiczna/Georg Dembowski

Historia tego niezwykłego skarbu sięga roku 1701. Wtedy to król Prus, Fryderyk I zlecił wykonanie komnaty gdańskim mistrzom. W 1716 została ona podarowana w dowód przyjaźni carowi Rosji.

W wojennej zawierusze

W roku 1942, po agresji III Rzeszy na ZSRR i zajęciu przez oddziały Wehrmachtu znajdującej się pod Leningradem wsi Carskie Sioło, gdzie komnata zdobiła pałac carski, skarb został przeniesiony do Königsbergu (obecny Kaliningrad) na rozkaz ówczesnego namiestnika Prus Wschodnich, Ericha Kocha.

- On traktował Bursztynową Komnatę jak swoją własność - mówił w audycji "Lato bez Tajemnic" Gabi Darmetko prof. Jacek Wilczur.

Zniszczona przez aliantów?

Od momentu opuszczenia Prus Wschodnich przez wojska niemieckie, los komnaty okryty został tajemnicą. Według jednej z wersji miała ona zostać zniszczona podczas brytyjskich nalotów dywanowych na obecny Kaliningrad w 1944 roku. Z tą wersją nie zgadzają się pasjonaci poszukujący skarbu.

- Bursztyn jest topliwy jak wosk. W miejscu, w którym znajdowała się według ustaleń komnata w chwili wkroczenia Armii Czerwonej do Królewca nie ma ani śladu materii bursztynowej - przekonuje prof. Jacek Wilczur.

Więcej pytań, niż odpowiedzi

Co się stało z Bursztynową Komnatą, jeśli nie została zniszczona pod koniec wojny? Teorii na ten temat jest wiele. Większość zakłada, że skarb udało się w porę wywieźć z Prus Wschodnich i ukryć gdzieś w Niemczech, Austrii, a być może Polsce.

Nadzieje na odnalezienie komnaty wiązano prawdopodobnie z Erichem Kochem, który miał zlecić demontaż i ukrycie skarbu, a zatem znać miał miejsce jego ukrycia. Rzekomo to z tego powodu, mimo uznania go winnym śmierci tysięcy Polaków i kary śmierci, Koch dożył w więzieniu w Barczewie wieku 90 lat, zmarł w 1986 roku.

O lostach Bursztynowej Komnaty posłuchaj w audycji "Lato bez Tajemnic".

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anschluss Austrii - nazistowskie wilki w austriackiej owczarni

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 05:44
- Czyż istnieją słowa, które mogłyby opisać nasze uczucia, czyż serce i oczy są w stanie pojąć entuzjazm i radość, że Führer po tak długiej nieobecności znów jest w naszej stolicy - wołał sprawozdawca radiowy na Haldenplatz w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm Canaris - szef wywiadu III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 05:50
- To postać tak nieprzenikniona, że nikt nie jest zgodny w twierdzeniach, jakim był człowiekiem i w co wierzył, jeżeli w ogóle wierzył w cokolwiek – pisał o Wilhelmie Canarisie amerykańskim dziennikarz i historyk, William Shirer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna, która stworzyła Stalina i Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 10:43
Wielki konflikt zbrojny, który ogarnął Europę i wiele krajów pozaeuropejskich narastał przez lata. Pierwsza wojna światowa została wywołana przez jedno spektakularne zdarzenie i była największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasów wojen napoleońskich.
rozwiń zwiń