X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jerzy Petersburski - "Tango Milonga" grali nawet na Broadwayu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 05:50
7 października 1979 roku zmarł Jerzy Petersburski, kompozytor i pianista, autor muzyki takich szlagierów jak "To ostatnia niedziela" czy "Tango Milonga".
Jerzy Petersburski, źr. Światowid 21926, Wikimedia Commonsdp
Jerzy Petersburski, źr. "Światowid" 2/1926, Wikimedia Commons/dp

Studiował w warszawskim Konserwatorium, naukę kontynuował w Wiedniu. Przed II wojną światową współpracował z wieloma kabaretami i teatrzykami warszawskimi: Miraż, Czarny Kot, Morskie Oko, Perskie Oko, Qui Pro Quo.

Najsłynniejsze polskie tanga

Jego kompozycje ilustrowały wiele przedwojennych filmów. Komponował dla największych gwiazd przedwojennej polskiej piosenki: m.in. dla Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga. W 1928 roku skomponował największy przebój w karierze: "Tango Milonga". Utwór zdobył światową sławę dzięki rozpowszechnieniu na Zachodzie z austriackim tekstem. Kompozycja trafiła nawet na Broadway, gdzie wykonywano ją w rewii "The Wonder Bar".

Drugim szlagierem autorstwa Petersburskiego, który złotymi zgłoskami wpisał się do historii polskiej muzyki rozrywkowej był utwór "To ostatnia niedziela" skomponowany 1935 roku. Jej kariera również wykracza poza polskie granice: piosenka doczekała się m.in. wersji rosyjskiej.

Los tułacza

We wrześniu 1939 służył w Białymstoku. W 1940 wyjechał do ZSRR, gdzie współpracował z tamtejszymi solistami, w kwietniu 1942 orkiestra, w której grał, została przyłączona do 2. Korpusu Polskiego.

- Losy wojny mnie zarzuciły aż do Bagdadu – wspominał Petersburski. Z kolei w rozgłośni radiowej w Kairze prowadził cykl audycji "Polskie Godziny". Koncertował przed samym gen. Władysławem Sikorskim. – Spotkałem naszą kochaną Hankę Ordonównę, ale niestety była już tak słaba, tak chora, ale miała jeszcze koncert ze mną, akompaniowałem jej w Jerozolimie w 1943 roku.


Posłuchaj
24:34 jerzy petersburski odc_7___sł_muz 11089_tr_0-0_102353089325b86c[00].mp3 Spotkanie z Jerzym Petersburskim w audycji z cyklu "Nestorzy polskiej piosenki". (PR, 16.06.1973)

 

Po wojnie wyemigrował do Ameryki Południowej. - Ja już zwiedziłem trzy ćwierci świata, ale Rio de Janeiro jest cudowne – wspominał. - Te piękne samby, ten naród jest szalenie muzykalny.

Pełnił m.in. funkcję kapelmistrza w Teatro El National w Buenos Aires.- Nam się zdawało, że piszemy tanga. Nie, tanga są argentyńskie. To jak nasz folklor: czy może jakiś naród napisać takiego kujawiaka jak nasz? W życiu! Tak samo jest z tangiem - mówił.

Do kraju powrócił w 1967 roku. Zmarł 7 października 1979 roku.

Posłuchaj wspomnień mistrza muzyki rozrywkowej.

bm

Czytaj także

Karol Szymanowski - uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:58
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki - wyprzedził epokę

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 05:45
6 grudnia 1933 roku urodził się "najbardziej polski" spośród klasyków XX wieku. Przeszedł do historii jako autor jednego z największych sukcesów we współczesnej muzyce poważnej - III Symfonii Pieśni Żałobnych, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Johann Sebastian – czołowa postać rodu Bachów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 05:40
W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami. Jednak mistrz był jeden, na imię miał Johann Sebastian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Włast. Arcymistrz szmiry, którą kochali wszyscy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 05:55
"Tango Milonga", "Ja się boję sama spać" czy "Jesienne róże" – prawdopodobnie trudno w Polsce znaleźć kogoś, kto tych utworów nie słyszał choć jeden raz. Teksty do wszystkich tych nieśmiertelnych przebojów wyszły spod pióra jednego człowieka. 17 marca przypada 126. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń