X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Marc Chagall malował w jidysz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 05:47
- Baśnie, opowieści, mity chasydzkie przekładał niemal dosłownie na język malarstwa - mówiła o artyście z Witebska, który zdobył międzynarodową sławę, Monika Małkowska w audycji Małgorzaty Kron.
Marc Chagall w 1941 roku.
Marc Chagall w 1941 roku.Foto: Wikipedia/domena publiczna

28 marca 1985 roku zmarł Marc Chagall, artysta malarz, jeden z najwybitniejszych artystów awangardowych.

"Skrzypek na dachu"

Całe życie Chagalla naznaczone jest ucieczką, nawet śmierci udawało mu się zbiegać skutecznie, bo zmarł w wieku 98 lat. Marc Chagall przyszedł na świat w biednej żydowskiej rodzinie jako Mojsza Zacharowicz Szagałow 7 lipca 1887 roku w Łoźnie koło Witebska.  W swojej twórczości wielokrotnie powracał do motywów znanych sobie z dzieciństwa. Jednym z przykładów odniesień do kraju lat dziecinnych i rzeczywistości zamieszkanej przez chasydów białoruskiej prowincji jest jego "Skrzypek na dachu".

- Ten słynny musical to było odniesienie do twórczości Chagalla – wyjaśniała krytyk sztuki Monika Małkowska w audycji Małgorzaty Kron z cyklu "Moje książki". - To była prawda, w małym Witebsku ludzie często wchodzili na dachy.


Posłuchaj
17:07 chagall.mp3 O postaci Marca Chagalla Małgorzata Kron rozmawia z krytyk sztuki Moniką Małkowską w audycji z cyklu "Moje książki" (26.03.2008)

 

Paryska bohema

Rodzina, mimo ubóstwa, inwestowała w rozwój młodego Mojsze. Przyszły artysta pobierał nauki malarstwa najpierw w Witebsku, później w Petersburgu, by w końcu dzięki stypendium wyjechać do Paryża.

- Kiedy znalazł się w Paryżu jako młody człowiek, dwudziestojednoletni wcale nie utrzymywał kontaktów z krajanami - słyszymy w audycji.

Wolał towarzystwo artystycznej bohemy miasta. Dzięki znajomości z Guillaume Apollinairem zorganizował swoją pierwszą wystawę. Po wybuchu I wojny światowej Chagall wrócił do Rosji. Gdy zakończyła się rewolucja październikowa został Komisarzem Sztuk w rodzimym Witebsku. Ze Związku Radzieckiego udało mu się wyjechać dopiero w 1922 roku. Jego sztuka - tak różna od założeń socrealizmu - nie znajdowała uznania.

O chasydzkich motywach w malarstwie Chagalla i kobietach w życiu artysty posłuchaj w audycji Małgorzaty Kron z cyklu "Moje książki".

bm

Czytaj także

Andy Warhol – mistrz pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 05:35
– Warhol w swoim najbardziej charakterystycznym okresie nie był kimś, kogo można określić grafikiem – mówiła Andrzejowi Erchardowi w 2002 roku krytyk sztuki Dorota Jarecka. – To był ktoś, kto poszukiwał zarówno w filmie, jak i w malarstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablo Picasso – ojciec kubizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 10:00
– Chodzi mi zawsze tylko o to, żeby wyrazić wszystko, co chcę. Nie szukam nowych form, ja je znajduję – mówił malarz o swojej twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henri Matisse - "dzika bestia" malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 05:40
W 1905 roku w czasie prestiżowej wystawy sztuki w Paryżu krytyk sztuki Louis Vauxcelles krzyknął na widok kilku obrazów: "cóż za dzikie bestie". Była to reakcja na prace Henri Matisse'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salvador Dali – największy ekscentryk XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 05:45
Słynął z ekscentryzmu i umiejętności szokowania połączonych z wyjątkowym ego. "Moje imię wskazuje na to, że przyszedłem zbawić współczesne malarstwo przed rosnącą tępotą i chaosem" – powiedział sam o sobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Kossak – protoplasta rodu malarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 05:45
Obok obrazów Jana Matejki twórczość rodu Kossaków kształtowała narodową wyobraźnię. Wydarzenia historyczne do dziś mają w zbiorowej świadomości wygląd scen z ich obrazów.
rozwiń zwiń