X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Józef Struś. Medyk sławy światowej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 05:30
Nadworny lekarz Zygmunta Augusta, burmistrz Poznania i autor słynnej pracy na temat tętna zmarł 10 marca 1568 roku.
Strona tytułowa traktatu Sphygmicae artis iam mille ducentos perditae et desideratae libri V fot. Wikimedia Commons.
Strona tytułowa traktatu Sphygmicae artis iam mille ducentos perditae et desideratae libri V fot. Wikimedia Commons.

Józef Struś urodził się w 1510 roku w rodzinie poznańskich mieszczan. Po ukończeniu Akademii Krakowskiej z tytułem magistra sztuk wyzwolonych, udał się na studia medyczne do Włoch. W Padwie zdobył tytuł doktora medycyny i filozofii, by zostać wykładowcą na tamtejszym uniwersytecie.


Posłuchaj
03:16 józef struś - medyk sławy światowej ___961_02_iv_tr_0-0_10802460099a4989[00].mp3 Józef Struś - audycja z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" z udziałem prof. Jolanty Choińskiej-Miki. (PR, 19.03.2002)

 

Po powrocie do Polski podjął praktykę medyczną i poświęcił się pracy naukowej. Już wtedy cieszył się dużym poważaniem, co zaowocowało posadą nadwornego lekarza króla Zygmunta Augusta. Wzywano go nawet na konsylium lekarskie do sułtana Sulejmana. Jednocześnie uczestniczył w życiu publicznym Poznania, przez niemal dwa lata pełniąc urząd burmistrza tego miasta.

Rozległe zainteresowania medyczne, od fizjologii do farmacji, ustawiły go w pierwszym szeregu najwybitniejszych przedstawicieli nauk lekarskich w Polsce epoki Odrodzenia. W Europie zasłynął przede wszystkim jako tłumacz dzieł Hipokratesa i Galena, starożytnych mistrzów medycyny.

Pozostawił też po sobie spory dorobek pisarski. Publikował teksty, w których opisywał wyniesione z własnej praktyki lekarskiej doświadczenia. Skupiał się na konkretnych przypadkach, co miało pomóc czytelnikom przy stawianiu diagnozy. – Opracował też coś w rodzaju zarysu praktycznej farmacji, gdzie opisywał różnego rodzaju leki i sposób ich przygotowania – mówiła na antenie PR prof. Jolanta Choińska-Mika.

Efektem 20-letnich badań nad tętnem, było dzieło "Sphygmicae artis iam mille ducentos annos perditae et desideratae libri V”. - To pionierska, oryginalna teoria, która choć w wielu miejscach okazała się później błędna, wzbudziła olbrzymie zainteresowanie ówczesnego świata naukowego – skomentowała historyk. – Praca była istotnym wkładem polskiej nauki w rozwój medycyny europejskiej.

mjm

Czytaj także

Ludwik Gąsiorowski – wzór lekarza

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 05:30
Nie jest przesadą zdanie doktora Koehlera o Ludwiku Gąsiorowskim, iż był on jedną z najwybitniejszych postaci swoich czasów w Wielkopolsce. Nie jest również przesadnym stwierdzenie profesora Skobla, że Gąsiorowski może służyć za wzór lekarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynalezienie penicyliny odmieniło medycynę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 05:45
"To natura wyprodukowała penicylinę, ja ją tylko odkryłem" - mawiał Alexander Fleming. Podczas pracy w laboratorium zauważył, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża pleśnią powstrzymuje wzrost rozwoju bakterii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medyceusze - mecenasi renesansu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 06:00
Byli jednym z najważniejszych rodów Europy doby odrodzenia. Miejsce na kartach historii zapewniła im opieka nad artystami: to dzięki nim możemy podziwiać dziś dzieła Michała Anioła.
rozwiń zwiń