Historia

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 08:00
W niedzielę 1 marca odbędzie się szereg uroczystości ku czci i pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiamy program obchodów, odbywających się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.
Żołnierze z oddziałów mjr. Zapory, Aleksandra Rusina Olka i Wojciecha Lisa Lisa. To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Żołnierze z oddziałów mjr. "Zapory", Aleksandra Rusina "Olka" i Wojciecha Lisa "Lisa". To do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym stworzono Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Foto: Album "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", Oficyna Wydawnicza "Volumen", 2013

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W niedzielę 1 marca odbędzie się szereg uroczystości ku czci i pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiamy program obchodów, odbywających się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.
Wystawy, koncerty, konferencje i wykłady, bieg „Tropem wilczym”, któremu patronuje IPN, i najrozmaitsze akcje edukacyjne. Wszystkich działań Instytutu Pamięci Narodowej z okazji przypadającego 1 marca święta nie sposób wymienić.
W niedzielę, 1 marca, o 11:00 z placu Zamkowego w Warszawie wyruszy rowerowa „Masa Krytyczna” pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prawie 20-kilometrowa trasa obejmować będzie miejsca związane z tragiczną historią bohaterów podziemia niepodległościowego. Współorganizatorem wydarzenia jest Biuro Edukacji Publicznej IPN.
Ponadto w warszawskim klubie Palladium 1 marca 2015 r., o godz. 19:30, odbędzie się wielki koncert „Panny Wyklęte”. Zagrają i zaśpiewają Dariusz Malejonek, zespoł Maleo Reggae Rockers oraz świetne polskie wokalistki, m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Bezpłatne wejściówki można pobrać ze Strefy Edukacyjnej IPN na Facebooku. Liczba zaproszeń jest ograniczona.
W Warszawie czynne będą wystawy: plenerowa „»Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu«. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego” oraz „Milcząc, wołają”. Pierwszą można będzie zobaczyć przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 od 26 lutego do 13 kwietnia. Drugą – w centrum edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) od 27 lutego do 26 marca.
Warto zwrócić uwagę na krótkotrwałą wystawę makiet projektów pomnika Rotmistrza Pileckiego, nagrodzonych w konkursie warszawskiego Ratusza – również w stołecznym centrum edukacyjnym IPN. Można ją oglądać od 26 lutego do 9 marca.

Wystawy, koncerty, konferencje i wykłady, bieg "Tropem wilczym", któremu patronuje IPN, i najrozmaitsze akcje edukacyjne. Wszystkich działań Instytutu Pamięci Narodowej z okazji przypadającego 1 marca święta nie sposób wymienić.

W niedzielę, 1 marca, o 11:00 z placu Zamkowego w Warszawie wyruszy rowerowa "Masa Krytyczna" pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prawie 20-kilometrowa trasa obejmować będzie miejsca związane z tragiczną historią bohaterów podziemia niepodległościowego. Współorganizatorem wydarzenia jest Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Ponadto w warszawskim klubie Palladium 1 marca 2015, o godz. 19:30, odbędzie się wielki koncert "Panny Wyklęte". Zagrają i zaśpiewają: Dariusz Malejonek, zespoł Maleo Reggae Rockers oraz świetne polskie wokalistki, m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Bezpłatne wejściówki można pobrać ze Strefy Edukacyjnej IPN na Facebooku. Liczba zaproszeń jest ograniczona.

W Warszawie czynne będą wystawy: plenerowa "Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu". "Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego” oraz "Milcząc, wołają". Pierwszą można będzie zobaczyć przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 od 26 lutego do 13 kwietnia. Drugą – w centrum edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) od 27 lutego do 26 marca.

Warto zwrócić uwagę na krótkotrwałą wystawę makiet projektów pomnika Rotmistrza Pileckiego, nagrodzonych w konkursie warszawskiego Ratusza – również w stołecznym centrum edukacyjnym IPN. Można ją oglądać od 26 lutego do 9 marca.

Czytaj także

Szczątki "Inki" odnalezione? O krok od poznania prawdy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 06:23
Już wkrótce IPN ogłosi, czy na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku udało się odnaleźć szczątki Danuty Siedzikówny, ps. "Inka", którą komuniści rozstrzelali w 1946 roku. Prowadzący badania profesor Krzysztof Szwagrzyk przyznaje w rozmowie z portalem Polskiego Radia, że w przyszłości uda się także odnaleźć szczątki generała Augusta Fieldorfa oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. - To kwestia czasu - mówi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masa Krytyczna pojedzie śladami Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 12:52
W niedzielę 1 marca o godz. 11 z Placu Zamkowego w Warszawie już po raz trzeci wyruszy rowerowa Masa Krytyczna pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja uderza w "Żołnierzy Wyklętych". Szef IPN: zohydzanie pamięci o polskich bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 21:47
Rosyjska Federalna Służba Archiwalna opublikowała dokumenty, mające według niej dowodzić, że żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego byli "wspólnikami nazistów". To działania wzorowane na najgorszym okresie komunistycznej propagandy - uważa IPN.
rozwiń zwiń