X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Wojna rosyjsko-japońska: jak Dawid pokonał Goliata

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 06:20
Konflikt na dalekich rubieżach imperium carów unaocznił słabość Rosji. Państwo zajmujący nieomal jedną piątą lądu został pokonany przez maleńki Kraj Kwitnącej Wiśni.
Audio
  • Generał Jerzy Wołkowicki - świadek bitwy pod Cuszimą - posłuchaj wspomnień nagranych przez Józefa Bilińskiego dla BBC (12.10.1980)
Bitwa pod Cuszimą, źr. Wikimedia Commonsdp
Bitwa pod Cuszimą, źr. Wikimedia Commons/dp

W nocy z 8 na 9 lutego 1904 Japończycy storpedowali bez wypowiedzenia wojny rosyjski Port Artur, dając początek wojnie rosyjsko-japońskiej.

Zwycięstwo potrzebne od zaraz
Kraje poróżnił podział wpływów na Dalekim Wschodzie. Japonia właśnie co uzyskała od pokonanych Chin tereny w Azji kontynentalnej, Rosja założyła niezamarzający port w chińskich wybrzeży - Port Artur, gdzie stacjonowała rosyjska Flota Pacyfiku. Konflikt o panowanie nad Mandżurią i Koreą wisiał w powietrzu. Zarówno car rosyjski, jak japoński cesarz pilnie potrzebowali sukcesu: ten pierwszy borykał się z niepokojami we własnych granicach, ten drugi do ugruntowania władzy po epoce szogunatu.

Rosyjska

Na zdjęciu: Rosyjska baza morska we Władywostoku, źr. Wikimedia Commons/dp

Logistyczna porażka Rosjan
Rosjanie byli niemal pewni zwycięstwa: posiadając niemal niewyczerpane zasoby ludzkie i miażdżącą przewagę gospodarczą nie wzięli pod uwagę olbrzymiej odległości, jaką dzieliło centrum państwa od dalekowschodnich rubieży. Transport żołnierzy drogą lądową, dzięki Kolei Transsyberyjskiej, okazał się przedsięwzięciem niezwykle trudnym logistycznie. Na domiar złego - flota we Władywostoku tkwiła w zamarzniętym porcie. Rosja miała jeszcze do dyspozycji dwa potężne zgrupowania: Flotę Czarnomorską i Bałtycką. Ta  pierwsza miała zamkniętą drogę przez Bosfor i Dardanele, natomiast druga nie została przepuszczona przez Kanał Sueski przez Brytyjczyków (sojuszników Japonii) i musiała opływać Afrykę, co znacznie wydłużyło dotarcie na teren działań wojennych.

Wojna
Wojna rosyjsko-japońska - japońskie wzmocnienia pod Yentai 1 listopada 1904, po bitwie pod Cha- Ho, Fotografia magazynu " Collier Weekly ", źr. Wikimedia Commons/dp

 

Co tam robił Piłsudski?

Kompromitację Rosji, w jaką przerodziła się wojna, planował wykorzystać Józef Piłsudski. Przyszły Marszałek udał się nawet do Kraju Kwitnącej Wiśni z propozycją dla rządu cesarskiego: Japonia miała poruszać kwestię polską na arenie międzynarodowej, dozbrajać i dofinansowywać PPS, zaś Polacy zorganizowaliby bunt na tyłach wroga, a nawet utworzyli legion polski w Japonii. Propozycja spotkała się jednak z chłodnym przyjęciem, po części ze względu na działania Dmowskiego, który przedstawiał Japończykom PPS jako bandę niepewnych wywrotowców.
Japonia była zresztą już bliska zwycięstwa. Przyszło ono wraz z bitwą pod Cuszimą (27-28 maja 1905), w której flota japońska rozgromiła rosyjską Flotę Bałtycką.

Car Mikołaj II był zmuszony zawrzeć pokój w Portsmouth. Porażka Rosji była jej kompromitacją i jednym z czynników zapalnych rewolucji 1905 roku.
- Byłem drugi rok oficerem, dowodziłem na pancerniku "Imperator Nikolai Pierwyj" - Posłuchaj wspomnień generała Jerzego Wołkowickiego, świadka bitwy pod Cuszimą.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybuch wojny polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 06:10
Podpisanie rozejmu w Compiegne po I wojnie światowej nie oznaczało pokoju w Europie. Niebawem Stary kontynent mogła zalać fala bolszewizmu, która opór znalazła już w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akt 5 listopada - powrót sprawy polskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 07:00
- Największą wartością listopadowego manifestu był niezamierzony, międzynarodowy rezonans – mówił na antenie PR dr Janusz Osica. - Nadał sprawie polskiej wyraźny impuls i rozpoczął swoistą licytację na dyplomatycznym forum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bojownicy PPS. Wieczorem zamach, rano do pracy (wersja 600 znaków)

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 23:30
Zabijali po godzinach. Działali w tajemnicy wtapiając się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Robotnicy – terroryści – mordercy – patrioci. Kim byli bojownicy PPS?
rozwiń zwiń