X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Herman Lieberman - obrońca uciśnionych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 06:15
Zawsze stawał w obronie sprawiedliwości, robotników i Ojczyzny. Swoimi mowami utrudniał pracę upolitycznionym i stronniczym sądom cesarsko-królewskim, a później sanacyjnym. Zmarł 21 października 1941 roku.
Audio
  • Felieton dr Janusza Osicy w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków" Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego (29.10.2002)
Herman Lieberman w 1931 roku
Herman Lieberman w 1931 rokuFoto: Wikimedia Commons/dp

Wybronić legionistów

Lieberman przyszedł na świat w Drohobyczu, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Studiował prawo we Francji, skąd został wydalony za działalność socjalistyczną. Doktorat z prawa uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z ramienia PPSD zasiadał w austro-węgierskim parlamencie. W czasie wojny walczył jako oficer w Legionach. Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

- Po kryzysie przysięgowym w słynnym procesie 116 legionistów II Brygady zagrożonych karą śmierci uzyskał wspaniałą obroną umorzenie procesu - wyjaśniał dr Janusz Osica w audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".

W służbie Niepodległej

W odrodzonej Polsce służył ojczyźnie doświadczeniem jako parlamentarzysta. Umiejętności adwokackie łączył z działalnością polityczną: brał udział w pracach nad Ustawą Zasadniczą jako członek Komisji Konstytucyjnej, a w 1923 bronił uczestników tzw. "powstania krakowskiego". Chodziło o uczestników demonstracji robotniczych, które wybuchły na skutek niezadowolenia robotników z polityki rządu wobec kryzysu gospodarczego przetaczającego się przez Polskę.

Oskarżyciel Czechowicza 

Sprzeciwiał się autorytarnym rządom Józefa Piłsudskiego po zamachu majowym. - Naraził się przedstawicielom sanacji jako oskarżyciel w jedynym w II Rzeczpospolitej procesie przed Trybunałem Stanu, przeciw ministrowi skarbu Gabrielowi Czechowiczowi oskarżonemu o bezprawne wydatkowanie 8 milionów złotych na propagandę wyborczą prorządowego BBWR  - wyjaśniał dr Janusz Osica.

Choć sprawa nie została rozstrzygnięta, a po kolejnych, zwycięskich dla Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, wyborach zalegalizowane zostały przekroczenia budżetowe, to Czechowicz musiał ustąpić ze stanowiska.

Proces brzeski i emigracja

Ta postawa powiodła Liebermana prosto na ławę oskarżonych podczas procesu brzeskiego. Lieberman został skazany na 2,5 roku więzienia. Na wieść o tym zdecydował się na emigrację w 1933 roku.

- Po wybuchu wojny wszedł w skład Rady Narodowej - emigracyjnego parlamentu - koledzy socjaliści powierzyli mu też funkcję przewodniczącego Centralnego Komitetu Wykonawczego Polskiej Partii Socjalistycznej na emigracji. W 1941 roku objął tekę ministra sprawiedliwości w trzecim rządzie generała Sikorskiego -  wymieniał historyk.   

Do kraju już nie powrócił. Zmarł 21 października 1941 w Londynie . Prezydent Władysław Raczkiewicz odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Posłuchaj felietonu dr Janusza Osicy o Hermanie Liebermanie. 

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak