X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Vasco da Gamy wyprawa do Indii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 05:40
Odkrycie morskiej drogi do Indii stworzyło szlak handlowy łączący Europę z Indiami, aż do budowy Kanału Sueskiego. Ponadto demistyfikacji uległa, obowiązująca od czasów starożytnych, ptolemejska wizja Oceanu Indyjskiego.
Audio
  • O podróży Vasco da Gamy do Indii opowiada prof. Andrzej Karpiński. Audycja Grażyny Sekulskiej z cyklu "Klub Nastolatków". (PR, 24.09.1998).
Vasco da Gama wypływa z portu w Belem
Vasco da Gama wypływa z portu w Belem Foto: Wikimedia Commons

20 maja 1498 roku wyprawa Vasco da Gamy dopłynęła do miasta Kalikut, tym samym wyznaczając drogę morską do Indii. 

Świat w XV wieku

Gdy Vasco da Gama wypływał z portu w Belém, europejska mapa świata znacznie różniła się od dzisiejszej. – Dobrze znana była Europa, północne skrawki Afryki, a od początków XV wieku coraz lepiej rozpoznawane było zachodnie wybrzeże Afryki – mówił na antenie PR prof. Andrzej Karpiński – przed 1492 rokiem właściwie nieznany był Nowy Świat, a całkowicie nierozpoznane pozostawały Australia, Antarktyda i Południowa Afryka.

Wciąż obowiązywały przewidywania Ptolemeusza o istnieniu gigantycznego kontynentu południowego, będącego przeciwwagą dla Eurazji. Zgodnie z tym Ocean Indyjski miał być morzem wewnętrznym.

Poszukiwania nowej drogi

Ożywione kontakty handlowe z Indiami prowadzono od czasów średniowiecza. Główny szlak, zwany lewantyńskim, biegł przez Morze Śródziemne, a dalej lądem przez tereny Bliskiego Wschodu. Opanowanie przez Turków Osmańskich wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego stworzyło potrzebę wytyczenia nowego szlaku handlowego do Indii.

Król Portugalii Manuel I dowództwo wyprawy, która miała opłynąć Afrykę i dotrzeć drogą morską do Azji powierzył Vasco da Gamie. W nieznane ruszyły trzy karawele i 120 osób załogi. Po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei flota dotarła na nieznane wody.

Od tego czasu płynął na wyczucie, po drodze nawiązując kontakty z tubylcami. Im dalej na północ docierał, tym na więcej śladów arabskiej penetracji natrafiał. Dawało to nadzieję na dobry szlak morskiej drogi do Indii, a jednocześnie uzmysłowiło konieczność rywalizacji z Arabami.

Przełom

Upragnioną pomoc otrzymał na północy, w królestwie Malindi. Stamtąd arabski nawigator poprowadził flotę Vasco Da Gamy do wybrzeża malabarskiego. 20 maja 1498 wyprawa osiągnęła cel – dopłynęła do państwa Kalikat w Indiach.  

Dzięki odkryciu Portugalczycy na kilkadziesiąt lat stali się monopolistami w handlu z Indiami. Wyprawa pozwoliła nawiązać pierwsze stałe, morskie połączenie Europy ze Środkowym i Dalekim Wschodem, będące głównym szlakiem handlowym, aż do czasu budowy Kanału Sueskiego. Ponadto demistyfikacji uległa ptolemejska wizja Oceanu Indyjskiego. Okazało się, że to otwarty ocean, połączony z Atlantykiem.

Wyprawa Vasco da Gamy to wielki przełom i zmiana horyzontu geograficznego, obowiązującego od czasów starożytnych.

mjm

Czytaj także

Leopold II - demoniczny król Belgów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 06:00
Powieść Josepha Conrada "Jądro ciemności" często występuje jako symbol psychologiczny czy nawet metafizyczny, a tymczasem książka była oparta na prawdziwych wydarzeniach. Pisarz opisał to, co zobaczył w trakcie podróży po Kongu pod rządami króla Leopolda II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jomo Kenyatta – ojciec niepodległej Kenii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 06:07
Duchowy przywódca Kikujów przez lata był niesłusznie uznawany za radykała. Po wyjściu z więzienia został pierwszym prezydentem Kenii. Skutecznie poprowadził kraj przez trudny okres dekolonizacji. Wzywał do pojednania i przebaczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spirala przemocy - wojna o niepodległość Algierii

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 06:05
1 listopada 1954 rozpoczęła się krwawa wojna narodu algierskiego o zrzucenie jarzma kolonializmu i odzyskanie niepodległości. Trwająca osiem lat spirala przemocy i terroru mogła pochłonąć nawet milion ofiar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jawaharlal Nehru – mędrzec z Kaszmiru

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 05:40
Gandhi stał się duchowym ojcem indyjskiej niepodległości, zaś Nehru wykorzystał ogromne moce tkwiące w społeczeństwie indyjskim i przekuł ideologię w czyn.
rozwiń zwiń