X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Amon Göth – potwór z obozu w Płaszowie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 06:00
Scena z "Listy Schindlera" Stevena Spielberga: oficer SS strzela z balkonu swojej willi do więźniów obozu w Płaszowie. Na jego twarzy nie widać cienia zastanowienia. Strzela, żeby zabić. To on – Amon Göth.
Audio
  • Wspomnienia polskich prawników, którzy uczestniczyli w procesach zbrodniarzy hitlerowskich. Audycja Zbigniewa Lipińskiego i Bogusława Czajkowskiego "Pamięć nie zna przedawnienia". (PR, 24.06.1967)
Amon Leopold Gth, SS-Hauptsturmfhrer, komendant obozu Plaszow pod Krakowem
Amon Leopold Göth, SS-Hauptsturmführer, komendant obozu Plaszow pod KrakowemFoto: Wikimedia Commons/dp

13 września 1946 roku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie został stracony nazistowski zbrodniarz Amon Göth.

– Przed wojną nie zajmował żadnego stanowiska, pracował gdzieś jako pomocnik księgarski – mówił prof. Mieczysław Siewierski, oskarżyciel Götha w procesie zbrodniarzy nazistowskich. – Hitleryzm, po opanowaniu Wiednia, otworzył dla niego jakieś perspektywy życiowe. Ani jego mentalność, ani jego poziom umysłowy nie pozwalały na to, żeby zajął jakieś stanowisko wybitne. Jako wykonawca tej rzezi, którą przeprowadzili hitlerowcy, on był idealny.

Posłuchaj wspomnień polskich oskarżycieli hitlerowskich zbrodniarzy, którzy charakteryzują największych zbrodniarzy.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Dla Götha nie było świętości. Ludzkie życie nie było dla niego nic warte. Wręcz sam szukał możliwości pozbawiania życia. – On osobiście zabijał tych, którzy mu się nie podobali w czasie apelu – wyliczał jego zbrodnie prof. Siewierski w audycji z 1967 roku. – Szczuł swoim psem, owczarkiem niemieckim, każdego, kto wyłamywał się spod dyscypliny. Aż wreszcie osobiście przeprowadzał egzekucję polegającą na tym, że zaprowadzał ludzi z obozu nad dół i strzelał im w głowę.

Aresztowanie

SS-Hauptsturmführer Amon Göth, okrutny komendant obozu pod Krakowem został aresztowany we wrześniu 1944 roku. Do zatrzymania przyczyniła się jego ogromna chęć wzbogacenia się. Żydzi, osadzani w obozie przywozili ze sobą wszystko, co mieli najcenniejszego. Skonfiskowanych dóbr nie odprowadzał do hitlerowskich kas, lecz traktował je jako swój łup. Niemieckie władze w końcu pod zarzutem korupcji i łamania regulaminów, aresztowały Götha.

Na początku 1945 roku ze względna na zły stan zdrowia został zwolniony z więzienia i udał się do sanatorium. Ułatwiło to jego późniejsze aresztowanie przez Amerykanów i przekazanie Polsce.

Proces

Na początku września 1946 roku w Krakowie rozpoczął się proces Amona Götha. W jego sprawie zeznawały setki więźniów, którzy opisywali okrutne rządy komendanta obozu w Płaszowie. Świadkowie mówili o tym, jak krępował ręce i nogi, wieszał do góry nogami na hakach pod sufitem i kazał odpowiadać na pytania. Przesłuchiwanych bił plecionkami po całym ciele. W ten sposób zamordował wielu ludzi.

Z ramienia Najwyższego Trybunału Narodowego oskarżał go prof. Mieczysław Siewierski.

– Ten proces z wielu względów miał charakter odmienny od innych procesów – zaznaczał prof. Siewierski. – Jeżeli zasiadł w plejadzie oskarżonych odpowiadających przed Najwyższym Trybunałem Narodowym to dlatego, że był chyba jedynym oskarżonym przed tą instytucją, któremu zarzucaliśmy akty osobistego bestialstwa.

Oblicza się, że w obozie w Płaszowie Göth osobiście zabił ok. 500 osób. Obóz pod Krakowem stanowił punkt tranzytowy przede wszystkim dla Żydów krakowskich i małopolskich dla dalszej deportacji, której celem było zwykle Auschwitz-Birkenau.

Wnuczka mordercy

Na początku 2014 roku na rynku wydawniczym pojawiła się książka, która spowodowała niemałe zamieszanie. Jennifer Teege w wieku 38 lat przypadkiem dowiedziała się, że jest wnuczką Amona Götha. Czarnoskóra kobieta, rozprawiając się z dramatyczną przeszłością swojej rodziny, napisała książkę "Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił". Posłuchaj rozmowy z Jennifer Teege.

mb

Zobacz więcej na temat: HISTORIA okupacja niemiecka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Getto w Krakowie - życie w izolacji, zagęszczeniu i głodzie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 06:00
W marcu 1941 roku Otto Wachter, niemiecki gubernator dystryktu krakowskiego, wydał rozporządzenie, w którym stwierdzał, że "ze względów zdrowotnych i policyjnych" konieczne jest utworzenie "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rudolf Hoess - zbrodniarz, ludobójca, bestia…

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 05:40
- Ginęło się w kloace, ginęło się pod murem, ginęło się w piwnicy, ginęło się w komorze gazowej. Bezimiennie, brzydko, w łachmanach, bez sławy i chwały – mówił jeden ze świadków zeznających w procesie Rudolfa Hoessa, komendanta KL Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi proces oświęcimski – załoga Auschwitz-Birkenau przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 06:01
52 lata temu zakończył się drugi proces oświęcimski. Po latach od strasznych zbrodni w Oświęcimiu przed sądem stanęło 20 esesmanów, członków załogi obozu. Przeciwko swoim oprawcom zeznawali więźniowie, którym udało się przeżyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który sfotografował piekło

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 11:55
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy na temat albumu "Fotograf z Auschwitz". To opowieść wyjątkowego świadka - Wilhelma Brasse, który spędził w obozie aż 5 lat i który na rozkaz Niemców dokumentował dosłownie wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

74 lata temu zginął pierwszy więzień Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 15:50
Polski Żyd Dawid Wongczewski był pierwszą ofiarą niemieckiego obozu. Zmarł w nocy z 6 na 7 lipca 1940 roku po apelu trwającym nieprzerwanie przez 20 godz.
rozwiń zwiń