X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Gustav Klimt – bał się kobiet, ale je malował

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 05:45
Fascynowały go kobiety, zarówno w pracy malarza, jak i w życiu. Jego obrazy i rysunki nawet dziś wydają się zbyt śmiałe.
Gustav Klimt, 1914 rok
Gustav Klimt, 1914 rokFoto: Josef Anton Trčka, Wikipedia/dp

14 lipca 1862 roku w artystycznej rodzinie przyszedł na świat Gustav Klimt. Mawiał: "Jest tylko dwóch malarzy: Velázquez i ja".

Secesja

Choć miał klasyczne artystyczne wykształcenie, postanowił się wyłamać z głównego nurtu i założyć w 1897 roku Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesja.

– Obrazy Klimta mówią przede wszystkim o jego ewolucji artystycznej, o zmianie stosunku do rzeczywistości, ale też ogromnie dużo o sztuce końca XIX wieku – podkreślała Iwona Danielewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie w audycji Hanny Marii Gizy.

Ponad schematami

Gustav Klimt poszukiwał w nowym stylu oderwania od konwencji, wyjścia poza schematy dotychczasowego, akademickiego stylu.


Posłuchaj
59:00 Gustav Klimt.mp3 Gustav Klimt i jego fascynacje – mówi Iwona Danielewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie, audycji Hanny Marii Gizy "Sezon na Dwójkę". (PR, 12.07.2012)

 – Traktował on dzieło sztuki jako kategorię czysto estetyczną – mówiła Iwona Danielewicz. – Chodzi tu o stopniowe odchodzenie od historii w obrazie, chociaż u niego ta historii jest. Ta jego sztuka symboliczna zaczyna operować linią, dekoracyjnością i działaniem czysto estetycznym.

Były to narodziny modernizmu. Tym samym Gustav Klimt zrewolucjonizował sztukę XX wieku.

Pełen sprzeczności

Klimt przez całe życie mieszkał z matką. Nosił prosty, wręcz mnisi kitel, nie wyróżniał się urodą, a fascynował kobiety. Choć sam mówił, że boi się miłości, słynął z wielu kochanek, zwykle swoich modelek. Podobno miał nawet czternaścioro dzieci.

Flagowym dziełem z kobiecych portretów autorstwa Klimta jest "Złota Adela", portret Adeli Bloch-Bauer.

"Pocałunek"

Jednak najsłynniejszy obraz Klimta to "Pocałunek" przedstawiający objętych parę kochanków. Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 180x180 cm. Charakterystyczne dla Klimta jest wykorzystanie płatków złota na obrazie.

Badacze sztuki twierdzą, że na obrazie jest sam Gustav Klimt i jego towarzyszka życia Emilie Flöge. Nazwisko bohaterki dzieła przez lata nie było znane, ale zostały znalezione szkice głowy kobiety z "Pocałunku" podpisane imieniem Emilie.

Posłuchaj audycji Hanny Marii Gizy i poznaj Gustava Klimta oraz jego dzieła.

mb

Czytaj także

Andy Warhol – mistrz pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 05:35
– Warhol w swoim najbardziej charakterystycznym okresie nie był kimś, kogo można określić grafikiem – mówiła Andrzejowi Erchardowi w 2002 roku krytyk sztuki Dorota Jarecka. – To był ktoś, kto poszukiwał zarówno w filmie, jak i w malarstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablo Picasso – ojciec kubizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 10:00
– Chodzi mi zawsze tylko o to, żeby wyrazić wszystko, co chcę. Nie szukam nowych form, ja je znajduję – mówił malarz o swojej twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Fałat – akwarele wybrał z biedy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 05:55
9 lipca 1929 roku zmarł Julian Fałat, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, przedstawiciel realizmu i impresjonistycznego pejzażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złota Adela, czyli secesyjna piękność

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 17:00
W audycji z cyklu "Jest taki obraz" porozmawiamy o słynnym portrecie Adeli Bloch-Bauer pędzla Gustava Klimta.
rozwiń zwiń