X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jan Hus. Pierwszy reformator Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 05:30
W kościołach protestanckich uznawany za męczennika i obrońcę wiary. Jako prekursor reformacji w Kościele spłonął na stosie podczas soboru w Konstancji 6 lipca 1415 roku.
Spalenie na stosie Jana Husa, aut. Karl Gustaf Hellqvist
Spalenie na stosie Jana Husa, aut. Karl Gustaf HellqvistFoto: Wikipedia/dp

Spalenie na stosie Jana Husa było konsekwencją jego jawnego wystąpienia przeciwko Kościołowi i zapowiedzią tego, co miał dokonać 100 lat później Marcin Luter.

– Po raz pierwszy doszło do tak wyraźnego wystąpienia i jego ukarania przez oficjalny Kościół człowieka, myśliciela, teologa, który występował nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie przeciwko hierarchii i tzw. kościołowi instytucjonalnemu, a przede wszystkim papiestwu – mówił historyk Tadeusz Rosłanowski w audycji Agnieszki Steckiej.

Posłuchaj
26:07 Jan Hus i jego trudne losy reformatrora.mp3 O procesie czeskiego filozofa i teologa Jana Husa mówi historyk Tadeusz Rosłanowski, audycja Agnieszki Steckiej. (PR, 9.03.2001) 

Proces

Sobór w Konstancji został zwołany pod naciskiem króla Węgier i Niemiec Zygmunta Luksemburskiego, którego celem było ustanowienie jednego papieża w Kościele oraz zwalczanie herezji. Jan Hus przybył do Konstancji pod koniec 1414 roku na wezwanie antypapieża Jana XXIII i króla niemieckiego, który zapewniał mu bezpieczeństwo. Zaraz po złożeniu zeznań został uznany za heretyka i aresztowany. 

– Zarzucano mu w szczególności to, iż nie tylko występuje przeciwko hierarchii kościelnej, powołując się na pisma wybitnego teologa herezjarchy angielskiego Johna Wycliffe'a, ale na dodatek dokonuje tego w sposób, który zagraża bezpieczeństwu Królestwa Czeskiego – wyjaśniał Tadeusz Rosłanowski.

Jan Hus utrzymywał, że władza papieska nie ma żadnego związku z czynnikiem boskim. Przekonywano Husa, żeby odwołał zeznania, ten jednak się nie zgodził i spłonął na stosie.

Niepokorny

Urodził się w roku 1370. Dwadzieścia lat później rozpoczął studia na Uniwersytecie w Pradze, a w wieku 39 lat został rektorem Uniwersytetu Praskiego. Uczelnia ta za czasów Husa silnie rozwijała myśl reformatorską.

Jan Hus, zajmując się przez lata badaniem cudów, zafascynowany pismami Johna Wycliffe'a, stwierdził, że większość cudów to mistyfikacje, a źródła prawdziwej wiary należy upatrywać tylko w Biblii. Jawna krytyka praktycznych posunięć Kościoła katolickiego przynosiła mu coraz większą liczbę przeciwników. Skala sporu urosła do takich rozmiarów, że Hus musiał w roku 1412 uciec z Pragi.

Ruch husycki

– W XV wieku Czechy stały się jednym z głównych ognisk ruchu proreformatorskiego na terenie katolickiej Europy, zapłaciły jednak za to bardzo wysoką cenę – podkreślała Agnieszka Stecka. – Proces Jana Husa jest jednym z najważniejszych, najbardziej istotnych, jakie święta inkwizycja wytoczyła komuś, kto ośmielił się mieć odmienne zdanie w sprawach wiary.

Śmierć Jana Husa stała się punktem zapalnym i początkiem wojen husyckich w Czechach.

Poznaj historię pierwszego reformatora Jana Husa, który za swe poglądy spłonął na stosie.

mb

Czytaj także

Ignacy Loyola - hiszpański rycerz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 06:00
Gdyby nie pech, który sprawił, że w 1521 roku podczas bitwy z Francuzami Ignacy został ciężko ranny w nogę, jego nazwisko było by dziś wymieniane pośród innych dzielnych dowódców Armii Hiszpańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał August Hlond, prymas Polski. "On zawsze uważał, że jego miejsce jest w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 05:50
140 lat temu, 5 lipca 1881 roku, urodził się August Hlond, kardynał, prymas Polski w latach 1926–1948.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Jan XXIII. Kochał Polskę od dziecka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 05:40
- Chcę wam powiedzieć, że gdy chodzi o moje powołanie, to powstało ono na podłożu budzących się uczuć do szlachetnych poczynań waszego bohaterskiego narodu – mówił Jan XXIII w 1962 roku do polskich biskupów przybyłych na II Sobór Watykański. 
rozwiń zwiń