X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

George Bidwell – "polski Anglik" pisał i... hodował owce

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 05:45
– Zaczęło się od tego, że ktoś zasugerował mężowi, żeby zajął się przybliżeniem historii i kultury Anglii czytelnikowi polskiemu – wspominała Anna Bidwell.
Audio
  • Rozmowa Zdzisławy Lewikowskiej z pisarzem Georgem Bidwellem w języku angielskim. (PR, 23.02.1971)
  • George i Anna Bidwellowie - archiwalna rozmowa z pisarzem i jego żoną. (PR, 30.10.1985)
  • Poletko pana Bidwella - rozmowa Adama Wielowieyskiego z pisarzem. (PR, 22.11.1967)
George Bidwell
George BidwellFoto: PAP/Wołoszczuk

31 lat temu, 20 czerwca 1989 w Warszawie, w wieku 84 lat zmarł George Bidwell, brytyjski pisarz, specjalizujący się w beletryzowanych biografiach i powieściach historycznych, który dużą część życia spędził w Polsce.

George Bidwell w czasie drugiej wojny światowej służył w 8. Armii marszałka Montgomery’ego w Afryce. Po zakończeniu wojny wyjechał jako pracownik kulturalny organizacji British Council na Bliski Wschód. W 1946 roku przysłano go do Polski w celu zorganizowania pierwszej placówki British Council w Warszawie.

Wykonując to zadanie zetknął się z Polską i Polakami, polubił nasz kraj oraz panującą w nim atmosferę. To zadecydowało o tym, że osiadł tu na stałe i przyjął obywatelstwo polskie. W 1948 roku ożenił się z Anną Wirszyłło, późniejszą tłumaczką swoich książek.

O Anglii dla Polaków

George Bidwell postanowił przybliżyć Polakom historię swojej ojczyzny. – Jako historyk miał znajomość historii, kultury i literatury angielskiej – mówiła w Polskim Radiu żona pisarza. – Mógł te informacje przekazać Polakom w formie specjalnie dla nich przeznaczonej, bo nie można tak samo pisać o Anglii dla Polaków, jak pisze się o Anglii dla Anglików.

Pisarzowi udawało się w i interesujący sposób przedstawiać różne zagadnienia oraz wciągnąć czytelnika w całą historię Anglii. – W książkach męża nie ma fikcji, jest ścisła prawda, ale podana w formie tak udramatyzowanej, aby była ciekawa, interesująca i przykuwała uwagę czytelnika – opowiadała Anna Bidwell.

Warto wymienić chociaż kilka tytułów książek napisanych przez Anglika: "Ostatni rycerz króla Artura", "Golibroda króla Hiszpanii", "Diabelski pomiot", "Z kapitanem Cookiem przez Pacyfik", "Ten zły wódz, Wellington", "Synowie Pat: Powieść historyczna z dziejów Irlandii", "Lwie serce", "Pirat królowej".

"Owczy dwór"

– Po ślubie długo mieszkaliśmy w Warszawie, ale i mąż i ja, chociaż jesteśmy mieszczuchami, mieliśmy zawsze jakąś tęsknotę za wsią – wspominała żona pisarza.

Państwo Bidwellowie zdecydowali się na wyprowadzkę z Warszawy, tym bardziej, że ich praca – pisarza i tłumaczki – nie wiązała ich zawodowo z miastem.

– Najpierw zamieszkaliśmy pod Warszawą, a później przeprowadziliśmy się do Przesieki u stóp Karkonoszy - opowiadała pani Bidwell. – Wcześniej jednak zwiedziliśmy samochodem całą Polskę aby uznać, że w tym miejscu jest najpiękniej.

Hobby Georga Bidwella stało się rolnictwo i hodowla owiec. – Jak byłem bardzo młody zawsze na wakacje wyjeżdżałem na wieś i mam trochę wiedzy na ten temat, poza tym cały czas się uczę. W tej chwili mamy czterdzieści owiec – mówił George Bidwell w 1967 roku na antenie Polskiego Radia. Nowy dom w Przysiece państwo Bidwellowie nazwali "Owczym dworem".

Posłuchaj historii niezwykłego małżeństwa Georga i Anny Bidwellów, ich hodowli owiec, o pisaniu i tłumaczeniu monografii historycznych.

mk

Zobacz więcej na temat: Anglia literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta – "królowa-dziewica" Anglii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 07:00
Kiedy jeden z ambasadorów gratulował jej znajomości języków obcych odparła: "Nie sztuka nauczyć kobietę mówić, znacznie trudniej nauczyć ją trzymać język za zębami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sir Arthur Conan Doyle – zakładnik Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 06:00
– Dla nas Arthur Conan Doyle to przede wszystkim Sherlock Holmes. Mało, Sherlock Holmes, a później jego twórca Conan Doyle, podczas gdy on przez całe życie traktował te opowiadania jako rzecz zupełnie drugorzędną – mówił krytyk literacki Marek Wydmuch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa o Anglię. Przełomowy dzień 15 września 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 06:55
- Tuż przed nami pojawiła się duża grupa samolotów, dowódca nie miał czasu na manewr. Skierował samoloty łeb w łeb. Wszystkie te nosy były czerwone to znaczy, że był otwarty ogień. Szyk został rozbity - wspominał płk Marian Duryasz, pilot i późniejszy dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303 przełomowy dzień w Bitwie o Anglię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń