X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jerzy Wasowski. Dżentelmen wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 05:45
– Kulminacją tego jego stylu bycia było pokazywanie się na plażach – wspominał Grzegorz Wasowski. – On również na piasku rezydował w garniturze, gdzieś tam pod drzewkiem. Miał letnią wersję garnituru, nieco lżejszą, ale zawsze w garniturze i pod krawatem.
Jerzy Wasowski w Kabarecie Starszych Panów
Jerzy Wasowski w Kabarecie Starszych PanówFoto: TVP/PAP- Zygmunt Januszewski Słowa kluczowe

29 września 1984 roku zmarł Jerzy Wasowski. Znany głównie jako kompozytor z Kabaretu Starszych Panów. Oprócz komponowania zajmował się też realizacją dźwięku, był aktorem, majsterkował, prowadził domową introligatornię, kleił modele. Żył 71 lat.

Dał głos Warszawie

Ukończył Wydział Elektromechaniki na Politechnice Warszawskiej. Po studiach związał się z Polskim Radiem, gdzie pracował w działach: amplifikatorni, nagrań i transmisji. Polskie Radio było miejscem, gdzie wszystko się zaczęło. To tam, jeszcze przed wojną spotkał Jeremiego Przyborę.

We wrześniu 1939 roku uruchomił uszkodzony nadajnik radiowy Warszawy II. Wspominał, że przespał cały 5 września i nieświadomy tego, że radio przestało działać, poszedł 6 września do pracy. W Polskim Radiu zastał chaos, zniszczony sprzęt, radio nie funkcjonowało. 26-letni wówczas Wasowski postanowił więc uruchomić sygnał Warszawy II, który jako jedyny nadawałby komunikaty dla przerażonych wojną mieszkańców.

– Nigdy nie miałem już tego typu poczucia użyteczności, jak miałem wtedy – wspominał Jerzy Wasowski w aud. Bogusława Czajkowskiego w 1972 roku. – Trzeba wiedzieć, czym było wówczas radio dla Warszawy, radio wówczas było włączone u każdego dzień i noc.


Posłuchaj
48:54 Jerzy Wasowski.mp3 O Jerzym Wasowskim opowiada jego syn – Grzegorz, w audycji wykorzystano archiwalne wypowiedzi Jerzego Wasowskiego, aud. Jerzego Kisielewskiego z cyklu "Sezon na Dwójkę".(PR, 4.06.2013)

 

Inżynier artysta

Jak podkreślał Grzegorz Wasowski w 2013 roku w rozmowie z Jerzym Kisielewskim, jego ojciec postanowił poświęcić się muzyce, kiedy zdał sobie sprawę, że kariera naukowa nie jest mu pisana. Komponowanie miało być "najprzyjemniejszym sposobem na utrzymanie rodziny".

– On właściwie komponował w głowie, coś tam sobie zapisywał, co jakiś czas tylko wstawał i sprawdzał, czy mu się zgadza – mówił o systemie pracy Jerzego Wasowskiego jego syn. – A potem zawsze, jak skomponował, nagrywał aktorom wersje demo. Grał i śpiewał, a artysta właściwie miał gotową interpretację, wystarczyło, że powtórzył.

Jerzy Wasowski był samoukiem. Muzykę tworzył do gotowych tekstów. – Całe zadanie polega na tym, żeby każdej sylabie przyporządkować jakiś dźwięk – tłumaczył kompozytor. – Ja staram się każdej sylabie przyporządkować coraz to inny dźwięk, żeby zachować rozmaitość. Raz czarny klawisz, raz biały, raz bardziej na prawo, innym razem na lewo

Starsi Panowie dwaj

Wraz z Jeremim Przyborą stworzył w 1949 roku radiowy teatrzyk "Eterek". Popularność i rozpoznawalność przyniósł im jednak Kabaret Starszych Panów, który nadawany był w latach 1958-1966. Programy Kabaretu nadawano w Telewizji Polskiej, a w formie słuchowiska także na antenie Polskiego Radia.

– To jest współpraca dla mnie wspaniała – mówił o pracy z Jerzym Wasowskim Jeremi Przybora w 1978 roku Annie Retmaniak. – On ma zawsze jakiś aktywny stosunek do tekstu, często jest to stosunek współtwórczy w dziedzinie powstawania także słowa. Jest to dla mnie współpraca niesłychanie cenna.

Do historii przeszły już słynne piosenki Starszych Panów: "Wesołe jest życie staruszka", "Tanie dranie" czy "Kaziu, zakochaj się". W Kabarecie występowali m.in.: Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Krystyna Sienkiewicz, Wiesław Michnikowski, Bohdan Łazuka czy Bronisław Pawlik.

– Przybora jest czarującym człowiekiem, utalentowanym poetą – mówił Jerzy Wasowski w 1973 roku Marii Krzyżanowskiej. – Przybora to jest transformator. To, co mu kablują te jego muzy, on przekazuje nam w języku nam przystępnym. Tylko one go atakują w zupełnie nieprzewidzianych momentach. To może być nawet niebezpieczne, w czasie przechodzenia przez ulicę.

Posłuchaj anegdot i wspomnień o Jerzym Wasowskim oraz opowiadanych przez niego historii z życia Polskiego Radia, oraz Kabaretu Starszych Panów.

mb

Czytaj także

Jeremiego Przybory gawędy o sobie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 06:00
Filar literacki Kabaretu Starszych Panów, znakomity poeta, pracował w Polskim Radiu przed wojną jako spiker. Po wojnie Jeremi Przybora pisał teksty do stworzonego przez siebie Radiowego Teatrzyku "Eterek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomenalny Kabaret Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 05:50
- Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Beztroski teatrzyk na antenie Polskiego Radia". Posłuchaj wspomnień Jeremiego Przybory

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 05:58
- To był pierwszy popularny program mojego pomysłu. Rok 1948, zaczynała się noc stalinowska, a ja zaczynałem beztroski teatrzyk na antenie Polskiego Radia - wspominał Jeremi Przybora.
rozwiń zwiń