X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 05:45
3 maja 1966 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Było to starcie Kościoła katolickiego ze zwalczającym go aparatem państwowym PRL.
Metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła okadza ołtarz relikwiami podczas uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej w Krakowie (8 maja 1966) fot. Wikimedia Commons.
Metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła okadza ołtarz relikwiami podczas uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej w Krakowie (8 maja 1966) fot. Wikimedia Commons.

W 1966 roku minęło tysiąc lat od chrztu księcia Mieszka I - wydarzenia uważanego za początek istnienia państwa polskiego.

- Spór o kształt polskiego Millenium, tego, czy mamy świętować tysiąclecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czy tysiąclecie państwowości polskiej, której najdoskonalszą emanacją w zamyśle komunistów miała być Polska Ludowa, rozpalił namiętności aż do białości - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Eisler.

Przez kilka miesięcy ostro rywalizowano o kształt Millenium. Uroczystościom kościelnym, nierzadko w tym samym miejscu i czasie, władze komunistyczne przeciwstawiały świeckie manifestacje patriotyczne. Jednym z najważniejszym elementów obchodów kościelnych była peregrynacja po kraju kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

- Władze zdecydowały się na coś nieprawdopodobnego. Zdecydowano się na aresztowanie obrazu. Przewożono go tak, żeby uniemożliwić wiernym uroczyste towarzyszenie pielgrzymce obrazu - komentował historyk w audycji z cyklu "Kronika Polska".

Jednocześnie sięgnięto po metody policyjne. Przeciwko manifestantom katolickim zmobilizowano robotników. Na przykład w Warszawie aktyw robotniczy pałkami rozpędzał młodzież katolicką wracającą z katedry ze spotkania z kardynałem Wyszyńskim. Przez szereg miesięcy trwała gwałtowna kampania propagandowa. Równocześnie komuniści dwukrotnie w 1966 nie zgodzili się na przyjazd do Polski papieża Pawła VI.

- Przez blisko trzy lata, do stycznia 1969, władze odmawiały też paszportu kardynałowi Wyszyńskiemu na wyjazd do Rzymu. Takie to były obchody polskiego Millenium - podsumował prof. Eisler.


Posłuchaj
07:32 millenium___4597_01_iv_tr_0-0_99052290d398bc0[00].mp3 Audycja historyczna poświęcona obchodom Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. Wypowiedź historyka prof. Jerzego Eislera. (PR, 15.12.2001)

 

mjm

Czytaj także

"Księży patriotów" wymyśliła bezpieka

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 05:40
- Autorem reżimowego planu walki z kościołem katolickim w Polsce jest gen. NKWD Iwan Sierow. To on ustalił zasadnicze wytyczne i metody działania - mówił w 1955 roku na antenie Radia Wolna Europa były funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czołgi przeciw wierze. Zapomniane Millenium Chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 23:46
- Państwo próbowało zagłuszyć Kościół w czasie obchodów Millenium Chrztu Polski. Udało się wówczas wyprowadzić społeczeństwo na ulice i pokazać władzy państwowej, że potrafimy się zebrać przeciw niej - mówi Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Non possumus" - sprzeciw wobec ingerencji komunistów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 09:13
Episkopat Polski odpowiedział dwoma słowami na żądania władzy komunistycznej, która chciała wymusić zgodę na ingerencje w wewnętrzne życie Kościoła. "Non possumus" ("Nie możemy") stało się symbolem sprzeciwu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1966, czyli walka Kościoła i Gomułki o rząd polskich dusz

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 09:55
16 kwietnia 1966 roku uroczysty orszak z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wyruszył z Gniezna do Poznania. Było to wydarzenie związane z kościelnymi obchodami Milenium Chrztu Polski. 
rozwiń zwiń