X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Reforma monetarna Władysława Grabskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 05:55
97 lat temu, 11 stycznia 1924 roku, Sejm uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, zwanej reformą Grabskiego. Była to jedna z kluczowych reform gabinetu ekspertów, które uchroniły Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną.
Nowo wprowadzona waluta, złoty polski (2 złote polskie z 1936 roku)
Nowo wprowadzona waluta, złoty polski (2 złote polskie z 1936 roku) Foto: wikimedia commons

Rząd fachowców, na którego czele stanął Władysław Grabski był 11. rządem Polski niepodległej. Poprzednie trwały średnio 5 miesięcy i 7 dni. Ten powołano specjalnie by naprawić skarb i walutę. Od pierwszych dni był wystawiony na ciężką próbę hiperinflacji. W jej wyniku marka polska oszalała, ceny rosły z dnia na dzień, a na początku stycznia 1924 jej wartość spadła do 1/10 mln części dolara.

- Pensje wypłacano dwa razy dziennie, dlatego że między godziną 9, a przerwą obiadową bywało, marka polska potrafiła stracić nawet 100% wartości – mówił w audycji z cyklu "Piękny i bestia" Marek Urbański.


Posłuchaj
02:42 piękny i bestia, 11___149_04_iii_tr_1-21_11513845889244da[00].mp3 Władysław Grabski - audycja z cyklu "Piękny i bestia". (PR, 23.03.2003)

 

Pracując nad uzdrowieniem polskich finansów rząd Grabskiego przystąpił do zdecydowanego ściągania podatku majątkowego. Ograniczył również inwestycje publiczne i państwowe dotacje dla przedsiębiorstw. Prowadził ponadto bardzo rygorystyczną politykę oszczędnościową w zakresie wydatków na administrację publiczną.

Władysław Grabski fot. Wikimedia Commons.
Władysław Grabski fot. Wikimedia Commons.

28 kwietnia 1924 podjął działalność Bank Polski, mający wyłączne prawo emisji banknotów. Markę polską zastąpił złoty polski, równy wartością frankowi szwajcarskiemu. Jeden dolar kosztował 5,18 zł. Za złotego płacono 1,8 mln zachowanych jeszcze przejściowo marek polskich. Kapitał zakładowy Banku Polskiego wynosił 100 mln złotych. Jego akcje nabyło 176 tysięcy osób, często traktując to jako gest patriotyczny. W głównej mierze reformę waluty Grabski oparł na rezerwach krajowych. Konsekwentnie egzekwował podatki od najbogatszych Polaków, wykorzystał też oszczędności budżetowe.

- Grabski i jego ekipa tej arcytrudnej próbie fachowości sprostali - mówił na antenie PR dr Janusz Osica. - Sukces, zdaniem wielu, był porównywalny do zwycięstwa z 1920 roku. Ocalił gospodarczą niepodległość kraju.


Posłuchaj
06:52 reforma walutowa władysława grabskiego___3781_01_iv_tr_0-0_990234088928b7a[00].mp3 Reforma walutowa Władysława Grabskiego - audycja z cyklu "Kronika Polska". Komentuje dr Janusz Osica (21.10.2001).

 

Po kilku miesiącach odczuwania pozytywnych skutków reformy walutowej, w lipcu 1924 roku, sytuacja ekonomiczna zaczęła się pogarszać, co nie było zaskoczeniem dla jej twórców.

Zmiany skarbowo-walutowe musiały się odbić na rentowności produkcji przemysłowej. Przejściowa stagnacja była konieczną ceną, by reforma zakończyła się sukcesem. Negatywnie na stan polskiej gospodarki wpłynął dodatkowo nieurodzaj oraz wojna celna z Niemcami, toczona od połowy 1925 roku.

W 1925 roku, gdy twórca polskiej złotówki składał dymisję swojego gabinetu, żegnała go wrzawa sejmowej dyskusji. Pełna demagogii, złej woli i niesprawiedliwych oskarżeń.

Ostatecznie kurs złotego ustabilizował się w 1927 roku i pozostał stabilny do końca okresu międzywojennego. Reforma była wielkim dziełem, które uratowało Polskę od nieuniknionej katastrofy gospodarczej i politycznej. Pozostawiła też zdrowe podstawy dla rozwoju życia państwowego i ekonomicznego kraju.

- Grabski był takim Balcerowiczem I Rzeczypospolitej. Obydwaj ustabilizowali walutę polską i umożliwili Polsce normalne życie gospodarcze - mówił na antenie PR Marek Urbański.

Posłuchaj o niuansach reformy gospodarczej premiera Władysława Grabskiego.

mjm

Czytaj także

Tadeusz Piskor. Zapomniany adiutant Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 05:35
Był oficerem Legionów Polskich i najbliższym współpracownikiem Piłsudskiego. Tadeusz Ludwik Piskor urodził się 1 lutego 1889 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicze samobójstwo Walerego Sławka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 05:40
Walery Sławek jest postacią z panteonu wielkich, ale przegranych polityków. Pięknie rozpoczęta biografia człowieka, który tak wiele zrobił dla wywalczenia Polsce wolności, i tragiczny kres osoby, której zawaliło się życie polityczne...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Kwiatkowski przez całe życie chciał zmieniać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 05:55
- Nieraz myślałem sobie, czego to nie można by dokonać w Polsce z takimi zespołami ludzi, jakich spotkałem w Gdyni, Mościcach albo w Stalowej Woli - pisał Eugeniusz Kwiatkowski, wielki wizjoner II RP.
rozwiń zwiń