Historia

Włada Majewska. Parodystka, dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 05:35
113 lat temu, 19 marca 1911 roku urodziła się Włada Majewska, gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i laureatka Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia.
Włada Majewska i Marian Hemar w studiu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
Włada Majewska i Marian Hemar w studiu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna EuropaFoto: NAC

Włada Majewska przed wojną zasłynęła jako gwiazda "Wesołej Lwowskiej Fali" - audycji Polskiego Radia we Lwowie. W czasie II wojny światowej wraz z zespołem "Lwowska Fala" występowała przed polskimi żołnierzami, którzy walczyli na frontach w Rumunii, Francji i Wielkiej Brytanii. Dała wówczas prawie tysiąc występów.

Po zakończeniu wojny została dziennikarką i kierowniczką londyńskiego biura Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Opiekowała się dorobkiem twórczym poety i autora tekstów piosenek Mariana Hemara.


Posłuchaj
03:15 Włada Majewska_o pracy w radiu_1475_10_11_2005.mp3 Włada Majewska wspomina pracę w radiu we Lwowie - o zdolności parodiowania i pierwszym spotkaniu z Marianem Hermanem.

 


Posłuchaj
59:56 Marian Hemar i Jego twórczość Audycja Witolda Zadrowskiego ilustrowana piosenkami i utworami poety: "Spójrz jak pada śnieg" - piosenka w wykonaniu Włady Majewskiej, "Moją ojczyzną jest…" - wiersz w wykonaniu autora; fragment wypowiedzi Leopolda Kielanowskiego na temat postaci M. Hemara; "Matko Żydówko, gdy u Syna Twego…" - wiersz; fragment wypowiedzi Włady Majewskiej - aktorki,

 

Praca w lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia

Włada (Władysława) Majewska urodziła się 19 marca 1911 roku we Lwowie. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz wydział prawa administracyjnego Uniwersytetu w Edynburgu. W 1930 roku podjęła pracę we lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia. Występowała jako piosenkarka i parodystka wraz z zespołem Szczepka i Tońka w audycji "Wesoła Lwowska Fala" Wiktora Budzyńskiego.


Posłuchaj
01:19 Wesoła Lwowska Fala.mp3 "Kariera Pana Frajera" - audycja ”Wesołej Lwowskiej Fali” z 1936 roku z udziałem Szczepka (Kazimierz Wajda) i Tońka (Henryk Vogelfaenger). (PR, 1938)

 

Wojna i emigracja

Po wybuchu II wojny światowej wyjechała ze Lwowa. Jako członek zespołu artystycznego występowała w Rumunii. 8 marca 1940 roku zespół "Lwowska Fali" opuścił Rumunię i przez Jugosławię i Włochy pojechał do Francji. 22 czerwca 1940 roku - po agresji Hitlera na Francję - na małym angielskim frachtowcu zespół ewakuował się do Szkocji, gdzie dwa dni później odbył się jego pierwszy występ.

Zespół Majewskiej wchodził w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka. "Fala" wystąpiła dla polskiego wojska, dając spektakle na platformach ciężarówek, w barakach żołnierskich, a nawet w bunkrach.

Po wojnie Włada Majewska pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Została producentem kabaretów literackich Mariana Hemara oraz aktorką w jego teatrze w Londynie.

W Radiu Wolna Europa

Wraz z Leopoldem Kielanowskim, a następnie Tadeuszem Kryska-Karskim przez ponad trzydzieści lat prowadziła londyńskie biuro Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nagrywając programy artystyczne, wywiady i codzienne korespondencje.

W 1994 roku przekazała Polskiemu Radiu londyńskie archiwa Rozgłośni Polskiej RWE z dźwiękowym zapisem twórczości Mariana Hemara, które zachowały się dzięki jej staraniom. Jej własne archiwum znajduje się w Kolekcji Leopolis Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Majewska została odznaczona m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Dyplomem-Odznaką 307. Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego Lwowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Teatralną "Dziennika Polskiego" za 1967 rok, Honorową Złotą Odznaką Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Honorową Złotą Odznaką Stowarzyszenia Lotników Polskich i Krzyżem Dywizji Pancernej.

Diamentowy mikrofon

Z okazji 80-lecia Polskiego Radia w 2005 roku za wkład w rozwój polskiej radiofonii Polskie Radio przyznało Władzie Majewskiej Diamentowy Mikrofon. Została też odznaczona odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

W 2006 roku ukazały się Jej wspomnienia "Z Lwowskiej Fali do Radia Wolna Europa". Wraz z Anną Mieszkowską opracowała album Mariana Hemara zatytułowany "Za dawno, za dobrze się znamy... Piosenki i skecze". Była członkinią Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Artystka zmarła 18 maja 2011 w Domu Polskim "Antokol" w Chislehurst niedaleko Londynu.

Zobacz serwis: Radia Wolności

rr/mjm/IAR

Czytaj także

Zmarła Włada Majewska, dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 00:15
Gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka RWE, laureatka Diamentowego Mikrofonu skończyła w marcu sto lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Londyn: pożegnanie Włady Majewskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 21:20
Działaczka emigracyjna i wieloletnia pracowniczka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa spoczęła na cmentarzu North Sheen w południowym Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 05:55
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni. 15 stycznia 1930 roku nadawanie rozpoczęło Polskie Radio Lwów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz Polskiego Radia. 90 lat temu uruchomiono Polskie Radio Lwów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 06:52
90 lat temu, 15 stycznia 1930 r., rozpoczęło nadawanie Polskie Radio Lwów – piąta regionalna rozgłośnia Polskiego Radia. Wiele programów i wielu twórców tej instytucji przeszło do historii polskiej kultury popularnej. W 2020 roku Polskie Radio obchodzi jubileusz 95-lecia.
rozwiń zwiń