X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Poznaliśmy kolejne nazwiska ofiar komunistów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 11:24
Dwunastu polskich bohaterów, ofiar terroru komunistycznego odzyskało nazwiska. Na uroczystości w Belwederze z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego rodziny odebrały noty identyfikacyjne swoich krewnych.
Audio
  • Doradca prezydenta, profesor Tomasz Nałęcz tłumaczy, że przywracanie do pamięci zbiorowej ofiar komunizmu ma ogromne znaczenie/IAR
  • Bronisław Komorowski proponuje, by stworzyć dla Żołnierzy Wyklętych osobną kwaterę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach/IAR
  • Mariusz Pieśniewski mówi o ujawnieniu kolejnych nazwisk żołnierzy antykomunistycznego podziemia zamordowanych przez komunistów w latach 1945 -1953. (IAR/2014)
Portrety zidentyfikowanych ofiar zaprezentowane podczas uroczystości upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Portrety zidentyfikowanych ofiar zaprezentowane podczas uroczystości upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Zidentyfikowani to: Jan Czeredys, Adam Gajdek, Roman Groński, Aleksander Adam Kita, Jerzy Miatkowski, Stanisław Mieszkowski, Antoni Olechnowicz, Marian Orlik, Zbigniew Przybyszewski, Karol Rakoczy, Edmund Tudruj, Arkadiusz Wasilewsk.

Ceremonia miała związek z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

'' Apel prezydenta

Podczas uroczystość prezydent Bronisław Komorowski zaproponował, by stworzyć dla nich osobną kwaterę. Miałyby tam trafić szczątki bohaterów grzebanych po kryjomu przez komunistycznych oprawców. Według prezydenta, powinno być to miejsce służące "budowie współczesnej pamięci narodowej".

Więcej na temat zbrodni bezpieki znajdziesz na platformie internetowej
Bronisław Komorowski mówił, że należy spełnić chrześcijański obowiązek i pogrzebać zmarłych, ale także nadać pogrzebowi charakter uroczystości państwowej. Zaproponował, żeby uroczystość mogła rozpocząć się na placu Józefa Piłsudskiego. Zasugerował też termin 27 września, zaznaczył jednak, że może to być tematem dyskusji.
Ginęli bez wyroku
Do tej pory w kwaterze Ł wydobyto szczątki ok. 200 osób. Wśród poszukiwanych są między innymi generał August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki czy podpułkownik Łukasz Ciepliński "Pług".

W latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło około pięćdziesięciu tysięcy osób, straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, zabitych w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Znaczną część ofiar stanowili członkowie antykomunistycznego ruchu oporu, kontynuujący walkę zbrojną do początku lat pięćdziesiątych.

Ciała ekshumowane w kwaterze Ł na warszawskich Powązkach to zamordowani w więzieniu mokotowskim w Warszawie żołnierze podziemia niepodległościowego oraz inne ofiary komunizmu z okresu stalinowskiego.
Podążają śladem komunistycznych zbrodni
Prace ekshumacyjno-identyfikacyjne prowadzi interdyscyplinarny zespół naukowy, tworzony przez antropologów, archeologów, genetyków, historyków i medyków sądowych pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, pełnomocnika prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego (badania genetyczne koordynuje dr Andrzej Ossowski z PUM). Grupuje on specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa, Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów oraz Zakładów Medycyny Sądowej ze Szczecina i Wrocławia.
Ogólnopolski projekt badawczy "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956" jest efektem współdziałania wielu instytucji państwowych, przede wszystkim IPN, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich współpraca ma na celu ustalenie lokalizacji grobów straconych i zamordowanych w latach stalinizmu, ich ekshumacji i identyfikacji odnajdywanych szczątków. Działania te są finansowane z budżetu państwa, częściowo, np. w wypadku Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, także wspierane przez instytucje i osoby prywatne.

pp/IAR/PAP

Czytaj także

"Łączka" na Powązkach odsłoni kolejne tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 14:32
Podczas piątkowych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, podane zostaną nazwiska kilkunastu osób zamordowanych przez komunistów w czasach stalinowskich - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci - nowy serwis Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:47
Żołnierze Wyklęci nie uznali końca II wojny, zbrojnie wystąpili przeciw czerwonemu totalitaryzmowi. Sprzeciwiali się potędze narzuconej władzy i komunistycznej propagandzie. Nie mieli szans zwyciężyć ani bronić własnego honoru, przez lata ciążyło na nich odium bandytów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci - polscy patrioci i ich następcy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 14:14
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tych którzy pozostali wierni żołnierskiej przysiędze i podjęli czynną walkę z nowym sowieckim okupantem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekshumacje na Powązkach. Poznamy nazwiska kolejnych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 17:37
IPN ogłosi 28 lutego kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wśród poszukiwanych są gen. August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński "Pług".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 13:05
- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina Mateusz Wyrwich, badacz najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń