X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Francesco Nullo - bohater Polski i Włoch

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 05:35
1 marca 1826 roku urodził się Francesco Nullo, Włoch, który walczył w szeregach powstańców styczniowych z wojskami rosyjskimi i oddał życie za sprawę polską.
Audio
  • Francesco Nullo - Włoch walczący o Polskę, aud. H. Pecio z cyklu "Pomnikowe legendy" (PR, 2.11.1979)
Francesco Nullo (XIX wiek), reprod. fot. Macieja Szczepańczyka, źr. Muzeum Wojska Polskiego, Wikipediadp
Francesco Nullo (XIX wiek), reprod. fot. Macieja Szczepańczyka, źr. Muzeum Wojska Polskiego, Wikipedia/dp

Francesco Nullo brał udział w powstaniu styczniowym i zginął na polu walki. Mimo upływu lat w  naszym kraju wciąż można odnaleźć liczne dowody pamięci o nim.

U boku Garibaldiego

- Pod wpływem rewolucyjnych idei Wiosny Ludów Francesco Nullo, z wykształcenia handlowiec porzucił spokoju zawód kupca i  został żołnierzem Garibaldiego - słyszymy w audycji. - Jako uczestnik walk o zjednoczenie Włoch był najwaleczniejszym z walecznych, najwierniejszym z wiernych.
W 1849 roku bronił Rzymu przed Francuzami. W szeregach Czerwonych Koszul Garibaldiego walczyli wówczas Polacy, m.in. porucznik Konstanty Ordon i podporucznik Marian Langiewicz, późniejszy wódz i dyktator powstania styczniowego. Niebawem Włosi mieli się za ich poświęcenie odwdzięczyć.


Na zdjęciu: Pomnik Francesco Nullo, ul. Frascatti w Warszwie, fot. Hubert Śmietanka (18.02.2007), Wikipedia/CreativeCommons

Na pomoc Polakom

Wybuch powstania styczniowego w Polsce został entuzjastycznie przyjęty na Półwyspie Apenińskim. Giuseppe Garibaldi, pamiętający poświęcenie Polaków w walkach o włoskie zjednoczenie, zachęcał do pomocy mieszkającym nad Wisłą powstańcom. Wówczas pułkownik Francesco Nullo postanowił wyruszyć wraz z innymi garibaldczykami do Polski.
- Europa nie dała do tej pory Polsce nic, oprócz mało ważnych not dyplomatycznych, mitingów i platonicznych sympatii - mówił do swych współtowarzyszy Nullo. - My, Włosi, powinniśmy dać coś więcej, bo Polacy nie prawili nam pięknych słówek, ale przyszli i nadstawiali za nas głowy, i to nie jeden raz.

Zginął za Polskę

Nullo czuł, że wyprawa ta będzie gestem wdzięczności wobec Polaków. Do Krakowa wraz z włoskimi ochotnikami przybył w kwietniu 1863 roku. Przez Rząd Narodowy został mianowany generałem. W Krakowie Włochów oddano pod dowództwo gen. Józefa Miniewskiego.
Nocą z 3 na 4 maja 1863, 600-osobowy oddział przekroczył granicę zaboru rosyjskiego. Rankiem odniósł pierwszy sukces nad wojskami carskimi pod Podłężem. Następnego dnia Włosi dotarli do Krzykawki (pod Olkuszem). Tam 5 maja doszło do bitwy, podczas której Francesco Nullo dowodził prawym skrzydłem formacji. Aby nie dopuścić do okrążenia jego oddziału przez armię rosyjską próbował wyciągnąć przeciwnika z lasu. Miał nadzieję, że jego garibaldczycy w walce wręcz zwyciężą z carską armią. Pierwsza kula trafiła w konia, na którym jeździł, druga już prosto w jego serce. Ciało pułkownika Nullo zostało pochowane w Olkuszu, gdzie spoczywa do dziś.
mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 06:03
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzym – stolica zjednoczonych Włoch

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 06:00
Miasto, będące kolebką europejskiej kultury, było oczywistym kandydatem na stolicę zjednoczonego państwa. 26 stycznia 1871 Rzym został stolicą Włoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od powstania do naukowego tytułu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 07:00
W Powstaniu styczniowym walczyli głównie ludzie młodzi. Ci, którzy najbardziej pragnęli życia w wolności.
rozwiń zwiń