X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Rzym – stolica zjednoczonych Włoch

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 06:00
Miasto, będące kolebką europejskiej kultury, było oczywistym kandydatem na stolicę zjednoczonego państwa. 26 stycznia 1871 Rzym został stolicą Włoch.
Audio
  • O zjednoczeniu Włoch mówi dr Mieczysław Żochowski, aud. Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Włochy" (13.12.2000)
  • O Giuseppe Garibaldim, bojowniku o zjednoczenie Włoch mówi prof. Irena Koberdowa, aud. Krystyny Żebrowskiej z cyklu "Ludzie, epoki, obyczaje" (27.06.1977)
  • O początkach starożytnego Rzymu mówi dr Mieczysław Żochowski, aud. Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Włochy" cz.1 (4.12.2000)
  • Rzym od Oktawiana Augusta do upadku – mówi dr Mieczysław Żochowski, aud. Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Włochy" cz.2 (5.12.2000)
Rzymskie Koloseum, aut. Fczarnowski (2010), WikipediaCreativeCommons
Rzymskie Koloseum, aut. Fczarnowski (2010), Wikipedia/CreativeCommons

Według tradycji historia Rzymu sięga aż do 753 r. p.n.e., kiedy to Romulus założył miasto i został jego pierwszym królem. Przez wieki to państwo-miasto budowało swą potęgę. Po spaleniu za rządów Nerona w 59 roku odbudowany Rzym stał się jeszcze piękniejszy. W tym okresie powstały najbardziej znane budowle: Koloseum, Panteon czy Termy Karakalli. Kiedy w 300 roku cesarz Konstantyn Wielki przeniósł stolicę Cesarstwa rzymskiego do Konstantynopola Rzym stracił na znaczeniu. Po upadku Cesarstwa miasto zaczęło przechodzić z rąk do rąk. W VIII wieku Rzym jako stolica Państwa Kościelnego stał się siedzibą papieży. Na początku XIX wieku miasto wcielił do Francji Napoleon I.

Włochy jako państwo samodzielne i niepodległe istnieją dopiero od 1861 roku – przypominał dr Mieczysław Żochowski w aud. Agnieszki Steckiej w 2000 roku. – U podstaw tego zjednoczenia leżało zjednoczenie wcześniejsze jakie dokonało się na Półwyspie Apenińskim za sprawą plemienia Rzymian jako jednego z 30-stu plemion latyńskich zamieszkujących nizinę nad Tybrem.
Posłuchaj historii starożytnego Rzymu.

Droga do zjednoczenia
Rzym na należne mu miejsce miał powrócić dopiero po zjednoczeniu Włoch.  Po Wiośnie Ludów nasiliły się tendencje nacjonalistyczne, które wyrażały się w poruszeniu problemu rozbicia narodu o wspólnych tradycjach i historii. Jednoczenie podzielonego państwa rozpoczęło się w 1860 roku. Po pierwsze Królestwo Turynu musiało przejąć Królestwo Sycylii, Księstwo Modeny i Państwo Kościelne. Pozostałe państwa na Półwyspie Apenińskim podlegały Austrii czy Francji, wiec należało najpierw wyzwolić je spod obcego zwierzchnictwa.

Portret

Nz: Portret Giuseppe Garibaldiego, aut. nieznany, Wikipedia/dp

W 1860 roku Giuseppe Garibaldi rozpoczął organizację wyprawy w celu opanowania Królestwa Obojga Sycylii. Wraz z tysiącem bojowników w czerwonych koszulach wyruszył na podbój Sycylii. Armia neapolitańska rozpadła się a miejscowa ludność poparła Garibaldiego i opowiedziała się za zjednoczeniem Włoch. Giuseppe Garibaldi wprowadzał na przejętych terenach reformy rolne i likwidował przywileje szlachty.  
– Nazywano go niekoronowanym królem ludów  – o Garibaldim w aud. Krystyny Żebrowskiej mówiła prof. Irena Koberdowa. – Przypuszczam, że gdyby usłyszał tę nazwę oburzyłby się, ponieważ był przede wszystkim zagorzałym republikaninem i uważał, że obalenie monarchii w każdym kraju przyniesie ludowi wolność i społeczna sprawiedliwość.

Posłuchaj audycji o Giuseppe Garibaldim, bojowniku o zjednoczone Włochy.

"Rzym, albo śmierć!"
– 27 stycznia 1861 odbyły się wybory do parlamentu obejmujące przedstawicieli całych zjednoczonych Włoch – słyszymy w aud. Agnieszki Steckiej. – Zwyciężyli umiarkowani liberałowie.
Jedną z pierwszych spraw, którą zajął się parlament ogłoszenie Wiktora Emanuela królem Włoch. Na czele Zjednoczonego Królestwa Włoch stanął w marcu 1861 roku.
Wówczas granice Zjednoczonego Królestwa Włoskiego nie obejmowały jeszcze Wenecji i Rzymu. – W 1862 roku hasłem: "Rzym, albo śmierć!" Garibaldi zmobilizował na Sycylii 3 tysiące ochotników – słyszymy w aud. Krystyny Żebrowskiej. – Drogę do Rzymu zagrodziły mu wojska królewskie. Ustąpił, by nie przelewać bratniej krwi.
Wenecję przejęto spod obcego panowania w wyniku wojny prusko-austriackiej w 1866 roku. Zdobycie Rzymu przez włoskie wojska miało miejsce 20 września 1870. Wkrótce potem, 26 stycznia 1871, parlament uznał Rzym za miejsce właściwe na stolicę Zjednoczonego Królestwa.
Posłuchaj, jak przebiegał skomplikowany proces zjednoczenia Włoch.

mb

Czytaj także

Boże Narodzenie pierwszych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 06:00
Dla pierwszych chrześcijan liczył się tylko fakt, że Bóg stał się człowiekiem. Nie przywiązywali oni większej wagi ani do miejsca, ani do daty Jego przyjścia na świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaligula: "pomyleniec i okrutnik"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 06:00
Gdy nadarzyła się okazja Kaligula podał Tyberiuszowi truciznę, a gdy ta nie zadziałała dokończył dzieła, dusząc umierającego poduszką lub własnymi rękami. Świadka tego zdarzenia kazał ukrzyżować. Tym samym 18 marca 37 został prawowitym władcą Rzymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benito Mussolini – chciał wskrzesić wielkie Imperium Rzymskie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 06:00
Jego rządy miały charakter dyktatorski. Sam nadał sobie tytuł Duce, czyli wodza, nawiązując w ten sposób do tytułu starożytnych wodzów legionów rzymskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alea iacta est, czyli kości zostały rzucone

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 05:35
Słowa te, zapisane przez Swetoniusza, miał wypowiedzieć Juliusz Cezar ponad dwa tysiące lat temu, gdy 10 stycznia 49 p.n.e. na czele swojej armii przekroczył rzekę Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w republice rzymskiej.
rozwiń zwiń