Historia

Zbigniew Brzeziński, b. doradca prezydenta USA, kończy 85 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 21:19
Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta Jimmy'ego Cartera (1977-1981), wciąż należy do grona najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznych USA. Ma też ogromne zasługi dla Polski.
Audio
  • Relacje i komentarze o sytuacji w Polsce po ogłoszeniu stanu wojennego. Oświadczenia czołowych przedstawicieli polskiej opinii przebywających na Zachodzie: Zbigniewa Brzezińskiego - historyka i polityka; Jerzego Giedroycia - redaktora paryskiej 'Kultury (Radia Wolności - Portal Polskiego Radia)
  • Audycja pod redakcją Danuty Drzewińskiej: komentarz Jerzego Bajera z Nowego Jorku na temat sytuacji w Afganistanie; rozmowa Krzysztofa Kłopotowskiego ze Zbigniewem Brzezińskim na temat problemów Związku Radzieckiego i Polonii amerykańskiej (Radia Wolności - Portal Polskiego Radia)
  • Fragment wykładu prof. Zbigniewa Brzezińskiego - politologa, doradcy amerykańskiego prezydenta Jimmy Cartera - na temat amerykańskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej w latach 70- tych i 80- tych.M. inn. uwagi na temat stosunku USA do sytuacji w Polsce. (Radia Wolności - Portal Polskiego Radia)
  • Rozmowa Jakuba Karpińskiego - socjologa i historyka ze Zbigniewem Brzezińskim - politologiem - na temat polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w odniesieniu do Polski. (Radia Wolności - Portal Polskiego Radia)
Zbigniew Brzeziński
Zbigniew BrzezińskiFoto: PAP/EPA/Piotr Wittman

W czasie zimnej wojny odegrał czołową rolę w staraniach USA na rzecz demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej, w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności i w doprowadzeniu do porażki wojsk sowieckich w Afganistanie, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR.

W ostatniej dekadzie Brzeziński ostro krytykował wojnę w Iraku i całą politykę zagraniczną poprzedniego prezydenta George'a W.Busha. Poparł też kandydaturę Baracka Obamy na prezydenta USA.

Syn polskiego dyplomaty

Zbigniew Brzeziński urodził się w Warszawie 28 marca 1928 r. Jego ojciec Tadeusz Brzeziński był dyplomatą, od 1938 r. konsulem RP w Kanadzie. Przyszły doradca prezydenta Cartera skończył tam szkołę i Uniwersytet McGilla w Montrealu, a na Uniwersytecie Harvarda obronił pracę doktorską z historii totalitaryzmu sowieckiego. W 1958 r. został obywatelem USA. Rok wcześniej, po raz pierwszy od emigracji za Zachód odwiedził Polskę.

Po doktoracie wykładał na Harvardzie, a w 1960 r. został profesorem na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Od młodości związany z Partią Demokratyczną, doradzał prezydentom: Johnowi Kennedy'emu i Lyndonowi Johnsonowi. W latach 70. polemizował z antywojenną lewicą w swej partii i krytykował politykę odprężenia prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda, która kładła - jego zdaniem - nadmierny nacisk na kontrolę zbrojeń, nie doceniając kwestii praw człowieka, co prowadziło do ustępstw wobec ZSRR. Brzeziński stawiał na rozmiękczanie komunizmu przez dialog i handel z Moskwą, ale z uwzględnieniem pryncypiów oraz na wygrywanie podziałów w obozie sowieckim i wewnętrznych sprzeczności komunizmu.

Jako współzałożyciel tzw. Komisji Trójstronnej, organizacji polityków i biznesmenów pragnących zacieśnienia sojuszu USA, Europy i Japonii, Brzeziński zaprosił do niej ówczesnego gubernatora Georgii Jimmy'ego Cartera. Kiedy Carter został prezydentem, mianował go swym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego.

Doradca prezydenta Cartera

Na nowym stanowisku Brzeziński położył nacisk na kluczową rolę "trzeciego koszyka", praw człowieka w Akcie Końcowym Helsińskiej Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Wzmocniło to opozycję w ZSRR i krajach Europy Wschodniej. Forsując ten kurs, Brzeziński musiał przezwyciężyć opór sekretarza stanu Cyrusa Vance'a, który opowiadał się za ustępstwami wobec Moskwy, aby ułatwić rozmowy o redukcji broni strategicznej (SALT).

Po sowieckiej inwazji w Afganistanie, Brzeziński zorganizował pomoc dla afgańskich mudżahedinów. Kosztem 3 miliardów dolarów CIA, współpracując z wywiadem Pakistanu, dostarczyła im m.in. pociski rakietowe Stinger, którymi mogli zestrzeliwać sowieckie helikoptery.

Konflikt Brzezińskiego z Vancem utrudnił wypracowanie spójnej strategii wobec rewolucji islamskiej w Iranie. Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego zalecał obronę reżimu szacha, kluczowego sojusznika USA w Zatoce Perskiej, na co Carter się nie zdecydował. Władzę w Iranie przejęli islamscy fundamentaliści.
Zimą 1980 r. z inicjatywy Brzezińskiego ustępujący z urzędu Carter zmobilizował przywódców Europy Zachodniej, aby wystąpili w obronie Polski, zagrożonej interwencją ZSRR. W listach przestrzegli oni Moskwę przed tym krokiem uprzedzając, że położy to kres odprężeniu w Europie.

Za główny sukces polityki zagranicznej Cartera i jego doradcy ds.bezpieczeństwa narodowego uchodzi układ z Camp David między Izraelem a Egiptem. Zapewnił on pokój między państwami na Bliskim Wschodzie przez następne dekady.

Jeden z najbardziej wpływowych ekspertów

Po odejściu z rządu w 1981 r. Brzeziński pozostał wpływowym ekspertem ds. polityki zagranicznej USA. Szczególnie angażował się w sprawy polityki wobec ZSRR i bloku wschodniego. W wyborach w 1988 r. poparł republikanina George'a H.W.Busha, który za jego namową jeszcze jako wiceprezydent pojechał do Warszawy, a urzędując od 1989 r. w Białym Domu przeforsował pomoc finansową dla Polski wyzwalającej się z komunizmu.
W ostatnich latach Brzeziński ostro krytykował (w książce "Second Chance") politykę syna George'a H.W.Busha, prezydenta George'a W.Busha, zwłaszcza jego unilateralizm i inwazję w Iraku. W kampanii prezydenckiej 2008 r. poparł Baracka Obamę, widząc w nim przyszłościowego przywódcę epoki globalizmu i przebudzenia politycznego krajów postkolonialnych.

Brzeziński często wypowiada się w mediach, szczególnie na tematy Bliskiego Wschodu. Zaleca zwykle bardziej bezstronne podejście do konfliktu izraelsko-palestyńskiego niż to, które reprezentuje większość waszyngtońskiego establishmentu. Jego sugestia, by podjąć rozmowy z Hamasem i inne propalestyńskie opinie naraziły go na krytykę ze strony lobby proizraelskiego.
W ostatniej książce, "Strategic Vision: America and the Crisis of Global Power" Brzeziński polemizuje z prorokami "zmierzchu Ameryki". Ostrzega też jednak przed zachwianiem demokracji w warunkach rosnących nierówności i osłabienia mobilności społecznej w USA. Uchodzący za jastrzębia w polityce międzynarodowej, w sprawach krajowych profesor zbliżył się do lewego skrzydła Demokratów.

Jako politolog, Brzeziński związany jest od lat z waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), i wykłada na Uniwersytecie Johna Hopkinsa.

Nadal angażuje się w sprawy polskie. Spotkania z Brzezińskim są od ponad 20 lat stałym punktem wizyt polskich polityków w Waszyngtonie. Profesor mocno wspierał przyjęcie Polski do NATO, współpracując na tym polu z Polonią amerykańską. W rozmowach z korespondentami w Waszyngtonie nie stronił też - zwłaszcza w pierwszych latach III Rzeczypospolitej - od wypowiedzi i rad w sprawach polskiej polityki wewnętrznej. W ostatnich latach krytykował politykę PiS, w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Żona Zbigniewa Brzezińskiego, rzeźbiarka Emilia Benesz, jest stryjeczną wnuczką byłego prezydenta Czechosłowacji Edvarda Benesza. Para ma troje dorosłych dzieci. Starszy syn Ian, Republikanin, był wicedyrektorem wydziału ds.Europy i NATO w Pentagonie, a obecnie pracuje jako ekspert w Atlantic Council. Młodszy - Marc, Demokrata, pracował w latach 90. za prezydenta Clintona w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, a dziś jest ambasadorem USA w Szwecji. Córka Mika, dziennikarka telewizji MSNBC, prowadzi w niej poranny program "Morning Joe" ze swym mężem, byłym republikańskim kongresmanem Josephem (Joe) Scarborough.

Profesor mieszka na przedmieściach Waszyngtonu w Virginii. W wolnych chwilach grywa w tenisa.

Zbigniew Brzeziński w Radiach Wolności>>>

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Brzeziński
Czytaj także

Brzeziński o Janie Pawle II: przywódca religijny na skalę światową

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 09:20
Taką opinię wyraził profesor Zbigniew Brzeziński w wywiadzie dla Polskiego Radia. Wspomina on jednocześnie papieża jako ciepłego i życzliwego człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Zbigniew Brzeziński. Rozmowa z biografem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 10:10
Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981) oraz jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA, zmarł w wieku 89 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To był niefortunna i nieprzemyślana wypowiedź"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 06:00
Profesor Zbigniew Brzeziński apeluje by nie nadawać zbytniego znaczenia niefortunnej wypowiedzi Baracka Obamy o "polskich obozach śmierci”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy żyjemy w czasie trzeciej wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 11:52
W środowym "Więcej świata": Zbigniew Brzeziński wieszczy koniec ludzkości spowodowany narastającym egoizmem w stosunkach międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brzeziński: bzdury o zamachu, to wredna robota

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 08:10
Gra polityczna w Polsce stała się nieodpowiedzialna, zmierza do podważenia fundamentów państwa - ocenił Zbigniew Brzeziński.
rozwiń zwiń