X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Dzień Pamięci Generała Pułaskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 06:00
Kazimierz Pułaski to jeden z najwybitniejszych dowódców konfederacji barskiej, generał amerykański, bohater wojny o niepodległość Ameryki.

11 października, w rocznicę śmierci Kazimierza Pułaskiego w bitwie pod Savannah w 1779 roku, w Stanach Zjednoczonych jest obchodzony Dzień Pamięci Generała Pułaskiego.

Został ustanowiony w 1929 roku przez Senat amerykański. Kazimierz Pułaski to jeden z najwybitniejszych dowódców konfederacji barskiej, generał amerykański, bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Co roku w USA odbywają się różnego typu uroczystości, upamiętniające generała Pułaskiego. W pierwszą niedzielę października w Nowym Jorku odbywa się największa w Stanach Zjednoczonych parada Pułaskiego.

O DNIU PAMIĘCI GENERAŁA PUŁASKIEGO WIĘCEJ W RADIACH WOLNOŚCI

W tym roku została zorganizowana po raz 74., pod hasłem „Polonijna młodzież przyszłością Ameryki”. Oprócz Dnia Pamięci, w stanie Illinois w każdy pierwszy poniedziałek marca jest obchodzony Dzień Kazimierza Pułaskiego. W wielu stanach, między innymi Arkansas, Georgia, Kentucky i Virginia, istnieją hrabstwa "Pulaski", nazwane tak na cześć twórcy kawalerii amerykańskiej. Również w Polsce pamięć o generale Pułaskim jest wciąż żywa. W 1929 roku w Krynicy, gdzie Pułaski walczył w czasie Konfederacji Braskiej, został usypany Kopiec Pułaskiego z pomnikiem generała. W 1967 roku otwarto w dawnym dworku Pułaskich w Warce - Winiarach Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego.

/ 

W 1979 roku, w 200. rocznicę jego śmierci, w parku przy Muzeum odsłonięto pomnik generała Pułaskiego, zaprojektowany przez rzeźbiarza Kazimierza Danilewicza. Zarówno w Krynicy, jak i w Warce-Winiarach zostaną zorganizowane obchody 232. rocznicy śmierci generała Pułaskiego.

W 2007 roku w amerykańskim Senacie odbyło się głosowanie nad ustawą o pośmiertnym nadaniu generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. W uzasadnieniu do ustawy napisano, że generał wielokrotnie wykazał się odwagą i męstwem, a szarża dowodzonej przez niego kawalerii w Bitwie pod Brandywine uratowała życie późniejszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Jerzemu Waszyngtonowi. Ustawa została przegłosowana, a dwa lata temu decyzja ta została jednomyślnie poparta przez obie izby amerykańskiego Kongresu i prezydenta Baracka Obamę. Kazimierz Pułaski urodził się w 1745 roku. Był dowódcą konfederacji barskiej - po jej upadku został skazany na śmierć i musiał emigrować z kraju. Przebywał w Saksonii, Francji, Turcji, a następnie w 1977 roku trafił do USA. Walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, został mianowany generałem i zyskał miano "ojca amerykańskiej kawalerii". Zorganizował tak zwany „Legion Pułaskiego”- legion kawalerii, z którym odniósł zwycięstwo w bitwie pod Charlestone w 1779 roku. W tym samym roku został śmiertelnie ranny podczas oblężenia Savannah w stanie Georgia.

Czytaj także

Porwanie króla

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 07:00
Wieczorem, 3 listopada 1771 u zbiegu ulic Miodowej i Koziej dokonano czynu nad wyraz zuchwałego.
rozwiń zwiń