X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Ofiara lewackich terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 06:00
Ciało Aldo Moro znaleziono w bagażniku jednego z samochodów zaparkowanych w centrum Rzymu.

95 lat temu, 23 września 1916 roku, urodził się Aldo Moro, jeden z przywódców Włoskiej Partii Chrześcijańskiej Demokracji, który w latach 1963 - 1968 i 1974 - 1976 był premierem Włoch.

Został porwany 16 marca 1978 roku przez terrorystów z Czerwonych Brygad. Akcja poszukiwawcza, w której uczestniczyło blisko 50 tysięcy policjantów nie przyniosła rezultatu. Prawdopodobnie 9 maja tego samego roku Aldo Moro został zamordowany.

 Był zasłużonym włoskim politykiem i charyzmatycznym przywódcą chrześcijańskiej demokracji. W trakcie swojej kariery politycznej pełnił funkcje ministra oświaty, sprawiedliwości i spraw zagranicznych. Był też premierem Włoch. Uważany był za zwolennika integracji europejskiej. Opowiadał się za zbliżeniem chadecji z włoską lewicą i dopuszczeniem partii komunistycznej do rządów w imię narodowej solidarności. W dniu porwania nie pełnił już urzędu szefa rządu.

Ciało Aldo Moro znaleziono w bagażniku jednego z samochodów zaparkowanych w centrum Rzymu, wskazanym przez późniejszego premiera Włoch i przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego. Prodi powoływał się przy tym na "seans spirytystyczny", w którym uczestniczył, co wzbudziło wiele wątpliwości dotyczących faktycznego źródła informacji. O uwolnienie Aldo Moro apelowali do terrorystów między innymi papież Paweł VI, który oferował siebie w zamian za Moro i sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim, ale bezskutecznie. W ręce porywaczy w zamian za Moro chciało oddać też się trzech włoskich biskupów.

Włoskie władze odmówiły wszelkich negocjacji z terrorystami. Skazany później za to morderstwo przywódca Czerwonych Brygad Mario Moretti przyznał się do winy i został skazany na sześciokrotne dożywocie, jednak więzienie opuścił już w 1994 roku. O śmierć Aldo Moro oskarżano włoską masonerię, wskazywano też na silną infiltrację Czerwonych Brygad przez amerykańską CIA.

Czytaj także

MS Achille Lauro

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 09:15
MS Achille Lauro
rozwiń zwiń