X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Powielaczem w komunę

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 07:00
Historię powstania w Lublinie niezależnego ruchu wydawniczego w okresie PRL przypomina wystawa "Siła wolnego słowa 1976 - 89".
Audio

Można na niej zobaczyć m.in. druki i czasopisma podziemnych wydawnictw, a także powielacze i drukarki, na których powstawały.

- Trzeba przypominać o tym, że właściwie w Lublinie narodził się ten ruch wydawniczy. To jest fakt historyczny, który ciągle nie może się przebić do świadomości zarówno mieszkańców tego miasta, jak i całej Polski - mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który przygotował wystawę.

Ekspozycja mieści się w Izbie Drukarstwa w Lublinie. Na ścianach zawieszono plansze ze zdjęciami i informacjami o ważnych wydarzeniach tamtego okresu, m.in. o działalności Komitetu Obrony Robotników, o strajkach na Lubelszczyźnie w lipcu 1980 r., o cenzurze, o stanie wojennym. Pod planszami umieszczone są w drewnianych ramkach kopie różnego rodzaju druków i pism odnoszące się do opisanych wydarzeń, m.in. z ówczesnej prasy oficjalnej, druki i ulotki organizacji podziemnych, biuletyny Solidarności.

Na wystawie są także ekrany, na których można zobaczyć archiwalne zdjęcia i nagrania m.in. z wizyty Jana Pawła II w Polsce, ogłoszenia stanu wojennego, czy rozmów z działaczami opozycji. W specjalnych skrzynkach przygotowano teczki z kalendarium wydarzeń poszczególnych lat.

Zaprezentowano też ówczesne powielacze i drukarki, na których drukowane były nielegalne pisma i ulotki. Zwiedzający mają też możliwość zapoznania się z materiałami archiwalnymi zamieszczonymi w internetowej bazie Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Osobna sala poświęcona jest początkom podziemnego ruchu wydawniczego w Lublinie i jego głównemu inicjatorowi, Januszowi Krupskiemu, który zginął w katastrofie smoleńskiej. "To jest próba opowiedzenia o tych osobach, które w 1976 roku w Lublinie podjęły się tych działań wydawniczych" - zaznaczył Pietrasiewicz.

Janusz Krupski urodził się 9 maja 1951 roku w Lublinie. Był absolwentem KUL. W latach 1977-1988 tworzył niezależne pismo „Spotkania”. Współpracowali z nim m.in. Wojciech Samoliński, Janusz Bazydło, Bogdan Borusewicz, Jan Krzysztof Wasilewski, Janusz Drob, Jan Andrzej Stepek i Piotr Jegliński. W połowie 1976 r. działacze skupieni wokół "Spotkań" sprowadzili do Lublina powielacz i uruchomili podziemną drukarnię. W okresie PRL było to jedno z pierwszych tego typu działań dających początek podziemnemu, niezależnemu ruchowi wydawniczemu. Na tym powielaczu wydrukowane zostały m.in. pierwsze komunikaty KOR, a także pierwszy numer kwartalnika literackiego "Zapis" w czerwcu 1977 r., którego publikację uważa się za narodziny tzw. drugiego obiegu wydawniczego.

W 1980 roku Janusz Krupski wszedł do władz zarządu regionu NSZZ Solidarność w Gdańsku. Za działalność opozycyjną był i represjonowany przez SB. W styczniu 1983 roku został porwany przez esbeków i poparzony płynem żrącym.
W latach 1990-1992 był dyrektorem wydawnictwa Editions Spotkania. Zaangażował się w działalność sejmowej komisji nadzwyczajnej do zbadania skutków stanu wojennego i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W 1993 roku został prezesem Wydawnictwa Krupski i S-ka. W latach 2000 - 2006 był zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 19 maja 2006 roku został kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Był członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Wystawa mieści się w Izbie Drukarstwa w Lublinie, w miejscu, gdzie przed wojną była drukarnia "Popularna". W 1944 r. hitlerowcy zamordowali 15 pracujących w niej drukarzy za drukowanie tzw. bibuły dla ówczesnych organizacji podziemnych.

(pd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Studenci przeciwko komunie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 07:00
Niezależne Zrzeszenie Studentów chciało przestrzegania swobód politycznych, praw człowieka oraz szanowania polskich tradycji niepodległościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Komitetu Obrony Robotników

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 11:06
Działalność KOR złamała monopol władzy na prawo do zrzeszania się i dostęp do informacji.
rozwiń zwiń