X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Niemcy uwierzyli w fałszywe informacje aliantów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 08:00
Naziści nie zorientowali się, że podwójny agent przekazuje im fałszywe informacje, ponieważ mieli do niego pełne zaufanie.
Audio
  • Nagranie archiwalne z uroczystości w 25. rocznicę bitwy o wzgórze "Maczuga", bitwy o Falaise. Generał Maczek przypomina te wydarzenia i udział 1. Dywizji Pancernej w II wojnie światowej.

Opublikowany po raz pierwszy na portalu BBC dokument, który został znaleziony w brytyjskim ośrodku łamania szyfrów Enigmy - Bletchley Park - potwierdza, że Niemcy zostali zmyleni w sprawie lokalizacji desantu na Normandię.

Dokument, na który natrafiono podczas prac nad stworzeniem cyfrowego archiwum ośrodka w Bletchely Park sugeruje, że Niemcy nie zorientowali się, że podwójny agent przekazuje im fałszywe informacje, ponieważ mieli do niego zaufanie.

Agent ten - Katalończyk nazwiskiem Joan Pujol Garcia - był znany Brytyjczykom jako Garbo, a Niemcom jako Arabel. Odegrał kluczową rolę w operacji Fortitude, mającej na celu przekonanie niemieckiego wywiadu, że główny desant nastąpi w Pas de Calais, a nie w Normandii.

Kierując się fałszywą informacją Niemcy rozmieścili w Pas de Calais duże siły, które zostały wyłączone z najważniejszych walk w Normandii.

Garbo-Arabel został zwerbowany przez Brytyjczyków do operacji Double Cross, mającej na celu dezinformowanie Niemców przy pomocy niemieckich agentów, których przekonano do przejścia na stronę aliantów. Niemiecki zaszyfrowany dokument nadany z pomocą Enigmy i przechwycony w Bletchley Park dowodzi, że Niemcy dali się oszukać i byli przekonani - nawet po rozpoczęciu alianckiej operacji w Normandii - że jest to tylko próba odwrócenia ich uwagi i przykrywka dla głównego ataku na Calais. Dzięki tej dezinformacji, w inwazji na Normandię (D-Day), w której brała między innymi udział 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka, alianci ponieśli mniejsze straty.

Z dokumentu z Bletchley Park wynika, iż alianccy dowódcy mieli świadomość, że Niemcy zostali zmyleni i dawało im to wiarę w szanse na powodzenie desantu.
Operacja wykorzystywania podwójnych agentów była realizowana przez MI5 wspólnie z oddziałem V wywiadu (MI6). W operacji Double Cross brali też udział Polacy.
Stosunkowo sporo wiadomo o jednym z nich, który miał pseudonim Rover, został zwerbowany przez niemiecki wywiad wojskowy i przeszedł na stronę Brytyjczyków w Gibraltarze. Przekazywał Niemcom fałszywe informacje na temat skuteczności ich ataków rakietami V2 i naprowadzał je na cele mniej istotne strategicznie.

(p.d)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matematyczne orły

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 10:50
Polscy naukowcy rozszyfrowali plany wojenne sowietów i Niemców. Nie był to przypadek, II RP miała wspaniałych przedstawicieli nauk ścisłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapiski skruszonego nazisty

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 06:00
Były architekt Hitlera i minister uzbrojenia III Rzeszy, przez dwadzieścia lat prowadził tajny więzienny dziennik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nazista z długim językiem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 06:00
Hitler zakwalifikował dokument jako "ściśle tajny najwyższej wagi państwowej".
rozwiń zwiń