Historia

Instytut Pileckiego upamiętnia Leokadię Piątkowską zamordowaną przez Niemców za pomoc Żydom

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 05:30
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Leokadii Piątkowskiej odbyła się w Węgrowie w ramach projektu "Zawołani po imieniu", którego celem jest poszukiwanie i upamiętnianie Polaków, którzy za pomoc Żydom zapłacili najwyższą cenę.
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin podczas odsłonięcia jednej z tablic w ramach  projektu Zawołani po imieniu
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin podczas odsłonięcia jednej z tablic w ramach projektu "Zawołani po imieniu"Foto: PAP/Wojtek Jargiło

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

22 września 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację węgrowskiego getta, ale niektórym Żydom udało się zbiec, wśród nich był węgrowski młynarz Mendel Klein i jeszcze jeden nieznany z imienia Żyd. Przez ponad rok korzystali z pomocy Polaków, wreszcie w listopadzie 1943 roku znaleźli schronienie u Leokadii i Antoniego Piątkowskich - wyjaśnia badaczka Instytutu Pileckiego Agnieszka Konik. Przygotowano im kryjówkę pod żłobem w oborze, gdzie ukrywali się kilka miesięcy.

Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny

Agnieszka Konik wyjaśnia, że o tym, iż Leokadia Piątkowska ukrywa Żydów, Niemcy dowiedzieli się z donosu. Rankiem 27 stycznia 1944 roku do domostwa wtargnęli niemieccy żandarmi, w oborze odnaleźli kryjówkę, a w niej Mendla Kleina i drugiego Żyda. Całą rodzinę Piątkowskich wyprowadzono z domu i poddano śledztwu. Leokadia, chroniąc rodzinę przed śmiercią, całą odpowiedzialność wzięła na siebie. Zapewniała, że to ona sprowadziła Żydów do gospodarstwa, że tylko ona wiedziała gdzie się ukrywają i tylko ona im dostarczała pożywienia. Jej zeznania potwierdzili Żydzi. Niemcy w efekcie zastrzelili na miejscu Leokadię Piątkowską i dwóch Żydów, reszta rodziny Piątkowskich ocalała.

Pamięci Polaków Ratujących Żydów - zobacz serwis historyczny

Do tej pory Instytut Pileckiego upamiętnił kilkanaście osób, które głównie na Północnym Mazowszu pomagały Żydom, którzy uciekali z getta warszawskiego czy z transportów jadących do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Do tej pory Instytut Pileckiego upamiętnił 51 osób, które zostały zamordowane za pomoc Żydom, skazanym przez Niemców w czasie II wojny światowej na zagładę.

IAR/mc

Czytaj także

75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 06:00
27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zapoznaj się z archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia, posłuchaj wstrząsających relacji świadków, tych, którzy przeżyli piekło obozów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 16:10
W Warszawie oddano hołd żydowskim bojownikom z getta, którzy 78 lat temu stanęli do nierównej walki z Niemcami. Przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce oraz odmówiona została modlitwa w intencji poległych i zamordowanych. 19 kwietnia 1943 roku grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła powstanie.
rozwiń zwiń