Historia

Wielki Dzień Pszczół - ważne święto niezastąpionych owadów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 05:40
Od 8 lat obchodzimy 8 sierpnia bardzo ważne święto - Wielki Dzień Pszczół. Staraniem Organizacji Narodów Zjednoczonych swoim świętem zostały objęte jedne z najważniejszych zwierząt świata - pszczoły. Za pierwszym razem ONZ wyznaczyło na to święto 20 maja w 2017 roku i na świecie dzień ten przyjął się dość powszechnie.
Pszczoły w ulu.
Pszczoły w ulu.Foto: Shutterstock/kosolovskyy

W Polsce jednak już 4 lata wcześniej uznano, że najwłaściwszym dniem będzie właśnie 8 sierpnia... stąd u nas oficjalnie dzisiaj obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. Organizacją tego święta zajmują się głównie Lasy Państwowe, swój udział w nim zgłosiła też Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W wielu miejscach organizowane są spotkania i bezpośrednie działania na rzecz bartnictwa w Polsce.

GDOŚ zauważa, że pomysłodawcą akcji właśnie tego dnia była Akademia Przyjaciół Pszczół. Organizacja ta, działająca w wielu miastach, miasteczkach i województwach nie tylko prowadzi działania informacyjne o pszczołach i jak opiekować się nimi, ale też stawia sobie ciekawe cele - jak choćby posadzenie ponad 2 milionów kwiatów miododajnych, które są bezpośrednim miejscem pokarmu dla nich, oczywiście nie tyle same kwiaty, co ich nektar i pyłek. Mało kto z nas wie, że w Polsce mamy 470 gatunków tych bardzo ważnych owadów. Na stronach GDOŚ czytamy: "na świecie może żyć nawet 20-30 tys. gatunków tych pożytecznych owadów. Najbardziej znana pszczoła z rodzaju Apis, to pszczoła miodna, jest gatunkiem o wiele starszym od człowieka. Potwierdzono, iż obecna postać tego społecznego owada żyła już około 80 mln lat temu".


Dzierzon 663.jpg
Jan Dzierżon - śląski władca pszczół

Na stronach poszczególnych oddziałów Lasów Państwowych podawane są też dość ciekawe informacje dotyczące pszczół, Niewielu z nas zna te bardzo istotne fakty z ich pożytecznych działań. Na przykład Monika Zybajło w artykule "Wielki dzień pracowitych owadów" pisze: "Należy przypomnieć, że pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Gdyby nie pszczoły – wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a plony niektórych byłyby o wiele niższe. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, a pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylają też krzewy i drzewa".

Jak widać pszczoły w naszym kraju stanowią chyba największy 'kombinat" spożywczo-produkcyjny i są po prostu absolutnie niezbędne dla zapewnienia wystarczających dla człowieka zasobów żywności.

W związku z tym, że rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu, to właśnie pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Zapytają one niemal 90% gatunków roślin uprawnych na świecie. Gdyby nie pszczoły, nie mielibyśmy wielu owoców i warzyw, a w przypadku innych roślin plony byłyby znacznie niższe. Dość powiedzieć, że pszczoły bezżądłe z rodzaju Melipona i Trigona, występujące swego czasu w Ameryce Środkowej i Południowej zapylały kwiaty wanilii, na co pozwalała ich delikatna i niewielka budowa. Niestety pszczoły te prawie wyginęły i uprawy wanilii muszą być obecnie zapylane ręcznie - chyba nikt nie wyobraża sobie, że obecne uprawy zależne od pszczelego zapylania mogłyby być obsługiwane ręcznie przez człowieka.


miód1200.jpg
Płynne złoto. Jak powstaje miód?

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wskazuje największe zagrożenia dla pszczelich społeczności: "Największym zagrożeniem dla pszczół jest utrata ich siedlisk - bazy pokarmowej i lęgowej, która następuje w wyniku zmian w użytkowaniu terenu. Rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, zwarta zabudowa, częste koszenie trawników i łąk – to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających tym owadom. Pozostałe czynniki wpływające niekorzystnie na dobrostan pszczół to intensyfikacja rolnictwa, nadmierne czy nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu, a także gatunki inwazyjne".

Stąd nie dziwi nas już teraz zakładanie specjalnych miejskich pasiek na dachach w miastach, szczególnie tam, gdzie zieleń miejska wzbogacona jest w bogate w kwiaty tereny zielone. Lasy Państwowe także nieodpłatnie użyczają lasów dla prywatnych pasiek. Monika Zybajło pisze: "Chcąc zapewnić źródło pokarmu dla pszczół, leśnicy nieustannie pracują również na terenie łąk. Po przygotowaniu gleby, wysiewane są rośliny pyłkodajne m.in. pszczelnik mołdawski, facelia błękitna i koniczyny, jak również zestaw nasion różnych gatunków roślin przeznaczonych specjalnie dla motyli". Dodaje także, że ponad 90% zapyleń dokonywanych jest przez pszczoły.

Na stronach portalu "Sady i Ogrody" przeczytać możemy także: "W Polsce święto zainaugurowano w 2013 roku. Pomysłodawcą akcji była Akademia Przyjaciół Pszczół. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas pierwszej edycji do zabawy przyłączyło się ponad 100 placówek edukacyjnych z całej Polski, które zorganizowały wakacyjne zajęcia dla dzieci". Rozejrzyjmy się więc za pszczołami dzisiaj i serdecznie podziękujmy im za ich cudowną pracę dla nas... a może w Waszej okolicy znajdziecie imprezy im poświęcone - warto wziąć udział... może i coś słodkiego skapnie.

PP

Zobacz więcej na temat: HISTORIA pszczoły