Historia

Włodawa postarzała się o 300 lat. Wszystko dzięki archeologom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 05:30
Ślady osadnictwa z X wieku odnaleziono w pobliżu cerkwi prawosławnej we Włodawie na Lubelszczyźnie. To niespotykane odkrycie, które przesuwa datowanie pierwszego osadnictwa w mieście nawet o trzy stulecia.
Rynek we Włodawie na pocztówce z lat 20. XX wieku
Rynek we Włodawie na pocztówce z lat 20. XX wiekuFoto: Polona/domena publiczna

– To miejsce położone na brzegu dużej skarpy nad doliną rzek, gdzie Włodawka wpływa do Bugu – powiedział archeolog Wojciech Mazurek. – Trafiliśmy tam na pojedyncze jamy, które są świadectwem działalności człowieka. Wśród nich najważniejsza jest jedna, w której znaleźliśmy duże fragmenty ceramiki wczesnośredniowiecznej datowanej na około X wiek – mówił.


Posłuchaj
00:16 mazurek archeolog włodawa odkrycie.mp3 Wojciech Mazurek, archeolog, o śladach osadnictwa z X wieku odkrytych we Włodawie (IAR, 25.06.2021)

 

– Tego typu znalezisk we Włodawie nie było zbyt wiele – zauważył Paweł Wira, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie. – W podobnym miejscu, około stu metrów dalej w kierunku północnym, odkrywano ślady z wieku XIII, XIV i XV. Obecne znalezisko to duża sensacja, jeśli weźmiemy pod uwagę słabe rozpoznanie archeologiczne Włodawy – dodał.


Posłuchaj
00:16 wira włodawa odkrycie.mp3 Paweł Wira o odkryciu archeologicznym we Włodawie (IAR, 25.06.2021)

 

Prace przy cerkwi zostały zakończone i udokumentowane. Teraz rozpocznie się próba rekonstrukcji znaleziska.

IAR/mc

Czytaj także

Kim byli Scytowie? Próbki DNA zdradzają tajemnicę ich pochodzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:55
Nieposkromieni koczownicy z bezkresnych stepów Eurazji rozbudzali wyobraźnię antycznych historyków. Najnowsze badania rzucają nowe światło na dzieje tego tajemniczego ludu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Archeolodzy odnaleźli zaginione "Złote Miasto” sprzed 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 05:50
- To największe odkrycie od czasu zbadania grobowca Tutanchamona w 1922 roku – ocenia prof. Betsy Brian, egiptolożka z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwecja. Zidentyfikowano wraki okrętów. Brały udział w potopie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 05:50
Odnalezione w 2019 roku w pobliżu Vaxholm pod Sztokholmem dwa wraki to okręty wojenne "Apollo" oraz "Maria", które zostały wykorzystane przez króla Szwecji Karola X Gustawa do najazdu na Polskę w XVII wieku - poinformowali w środę archeolodzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Średniowieczne zabytki na nielegalnej aukcji internetowej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 05:30
Średniowieczne groty strzał do kuszy i łuku, ostrze sztyletu i grot oszczepu znalazły się wśród zabytków zabezpieczonych przez policjantów i archeologa w Barlinku w województwie zachodniopomorskim. Zabytki, które zostały wystawione na aukcji internetowej, trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica 12-latki z jaskini koło Ojcowa. Przybyła 360 lat temu ze Skandynawii?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 05:30
Przybyła do Polski wraz z najeźdźcami podczas potopu szwedzkiego. Nie wróciła jednak do Skandynawii. Pochowano ją w jaskini Tunel Wielki z czaszką zięby w ustach - to najnowsze ustalenia dotyczące szczątków dziewczynki, znalezionych w jaskini na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W rytmie zębów łosia - czy tak tańczono w epoce kamiennej?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 05:30
Fińscy badacze reprezentujący gałąź archeologii zwaną "archeoakustyką" przeprowadzili niecodzienny eksperyment, który pozwolił im wysnuć hipotezę na temat ozdób z zębów łosia znalezionych w prehistorycznych grobach na wyspie Jużny Olenij w Karelii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Jarosławiu przebadano i zeskanowano laserowo drogę sprzed kilkuset lat

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 05:30
- To jeden z najdłuższych drewnianych traktów, jakie udało się do tej pory odkryć naukowcom na obecnych terenach Polski - powiedziała PAP archeolog Katarzyna Oleszek, która przebadała i zeskanowała laserowo w centrum Jarosławia osiemnastowieczną drogę o długości 30 metrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael: Odkryto nieznany dotąd prehistoryczny gatunek człowieka.

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 05:50
Nieznany dotychczas gatunek człowieka, który żył 130 tys. lat temu, odkryto na terenie Izraela podczas wykopalisk archeologicznych – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Science".
rozwiń zwiń