X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Halina Skibniewska - jedna z najważniejszych architektów w powojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 05:40
10 lat temu, 20 kwietnia 2011 roku zmarła w Warszawie słynna architektka i urbanistka, profesor Halina Skibniewska. Zasłynęła wieloma projektami urbanistycznymi w Warszawie i Poznaniu, gdzie mieszkańcy do dzisiaj mogą cieszyć się nowoczesnymi rozwiązaniami dalekimi od "ustawiania brzydkich klocków w słabo zorganizowanej przestrzeni osiedla".
Halina Skibniewska w swojej pracowni.
Halina Skibniewska w swojej pracowni. Foto: PAP/Wiesław Stasiak

Takimi sztandarowymi przykładami są projekty osiedli Sady Żoliborskie, Wolska IV czy Szwoleżerów w Warszawie oraz osiedla na Winogradach w Poznaniu. 

Założenia jej projektów charakteryzowały się ogromnym smakiem i plastyką rozwiązań. Zrealizowane w 1961 roku osiedle Sady Żoliborskie już w swojej nazwie odnosiło się do naturalnie rozmieszczonej zieleni, która w tak dużej ilości uczyniła z mieszkalnego osiedla swoistą enklawę przyjazną do życia i wypoczynku. Natomiast w osiedlu Szwoleżerów, ukończonym w 1974 roku, niesamowicie plastycznie połączyła mieszkalną współczesność z rzeczywistością historycznych ruin. Projekty jej, na wskroś modernistyczne, wykraczały daleko poza skrzeczącą sztampę socrealistycznych rozwiązań.

W pracach swoich zajmowała się nie tylko projektowaniem osiedli, lecz także budowli znacznie bardziej wymagających artystycznego polotu. Uczestniczyła w odbudowie Teatru Narodowego w Warszawie, a dokładniej jego Sal Redutowych. Opracowała i wydała kilka prac naukowych z zakresu urbanistyki i architektury miejskiej i mieszkalnej. Tu znacząco liczą się dwie nowatorskie pozycje: "Rodzina a mieszkanie" z 1974 roku oraz "Tereny otwarte w miejskim środowisku mieszkalnym" z 1979. We wszystkich rozwiązaniach, oprócz celów użytkowych, pojawiały się także odniesienie do historycznych aspektów zabudowy i przyjaznej funkcjonalności.

Takim przykładem może być kompleksowe rozplanowanie wszystkich osiedli na Winogradach w Poznaniu, dla których specjalne, wyniesione położenie terenu uczyniło niesamowity spektakl widocznej z wielu stron miasta architektonicznej panoramy. Połączenie niskiej zabudowy, w wielu miejscach historycznej, z zabudową wyższą, przeważnie wielkopłytową i przedzielających je ciągów komunikacyjnych z wieloma terenami zieleni i zabaw, uczyniło z tych dziesięciu mniejszych osiedli na Winogradach niezwykle przyjazne i klimatyczne miejsce zamieszkania dla licznie osiedlających się rodzin. Bardzo ciekawe jest też różnorodne nazewnictwo poszczególnych spółdzielni: "Pod Lipami", "Wichrowe Wzgórze", "Kosmonautów" czy "Na Murawie".

Profesor Skibniewska była nie tylko uznana projektantką i urbanistką, ale też licznie podziwianym pedagogiem i pracownikiem naukowym Warszawskiej Politechniki. Wielu późniejszych architektów zawdzięczało jej opiekę promotorską licznych doktoratów i dyplomów. Była również laureatką wielu nagród, odznaczeń i orderów. Tu na specjalne wyróżnienie zasługują choćby Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, odznaczenie francuskiej Legii Honorowej czy Medal Jana Pawła II.

W historii swojego życia zajmowała się także działaniami politycznymi i społecznymi. W okresie okupacji działała w Armii Krajowej i należała do Rady Pomocy Żydom "Żegota". Po wojnie, choć bez partyjnej przynależności, byłą posłanką na Sejm w pięciu kadencjach i wicemarszałkiem Sejmu w czterech z nich, co znaczące, jako pierwsza wicemarszałek w wielowiekowej historii Sejmu. Zamieszczony w prasie nekrolog tak jeszcze opisywał te znaczące fakty życia profesor Skibniewskiej: "Żołnierz AK, bezpartyjna Poseł na Sejm w latach 1965-85, jego Wicemarszałek w latach 1971-1987, orędownik osób niepełnosprawnych, obrońca osób represjonowanych, miłośniczka przyrody, opiekunka zwierząt". Profesor Halina Skibniewska spoczęła na Starych Powązkach w Warszawie.


Zobacz więcej na temat: HISTORIA architektura PRL

Czytaj także

Pałac Kultury, czyli solidna konstrukcja amerykańska

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:00
- Architektoniczna kuriozalność Pałacu wynika z jego anachroniczności, bo nawiązuje on do moskiewskich drapaczy chmur, które stanowiły próbę przegonienia nowojorskiej architektury wysokościowej z przełomu wieków - mówił historyk sztuki prof. Waldemar Baraniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kogo winić za architekturę PRL?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:45
- Inspiracją do napisania tej książki było stwierdzenie, że w Polsce Ludowej władza kupowała architektów. Gdy zacząłem to sprawdzać, okazało się, że w czasach stalinowskich uposażenia projektantów były śmiesznie niskie - mówi Błażej Ciarkowski, autor książki "Odcienie szarości - architekci i polityka w PRL-u".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworzec Centralny – perełka warszawskiego modernizmu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 05:45
Budował go "czterdziestolatek", a otwarty 45 lat temu dworzec do dzisiaj pozostaje jedną z wizytówek stolicy. – Jest prosty, a mimo to ma charakterystyczny kształt. Nie da się go pomylić z innym budynkiem w Warszawie – mówił o nim na antenie Polskiego Radia architekt i historyk Grzegorz Piątek.
rozwiń zwiń