X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Nagroda POLIN 2020. Ogłoszono nominacje

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 05:30
W tym roku po raz szósty zostanie wręczona Nagroda POLIN przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom lub organizacjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów.
Nagroda Polin zostanie wręczona po raz szósty
Nagroda Polin zostanie wręczona po raz szóstyFoto: Polin/mat.prasowe

Ogłoszenie laureatki lub laureata Nagrody POLIN 2020 nastąpi 1 grudnia podczas finału konkursu w mediach społecznościowych Muzeum POLIN.

Wśród nominowanych znaleźli się:

Justyna Biernat - jest założycielką Fundacji Pasaże Pamięci. Od wielu lat chroni pamięć o tomaszowskich Żydach, działając na polu kulturalnym i naukowym. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne, prowadzi spacery śladami tomaszowskiego getta, pisze artykuły naukowe, utrzymuje stały kontakt z potomkami tomaszowskich Żydów. Na stronie Pasaży Pamięci publikuje dwujęzyczne teksty poświęcone żydowskiej historii Tomaszowa Mazowieckiego.


Justyna Biernat. Fot.: Maciej Jaźwiecki/mat. prasowe Justyna Biernat. Fot.: Maciej Jaźwiecki/mat. prasowe

Karol Głębocki - jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz edukatorem w Izbie Ziemi Wysokomazowieckiej. Od blisko 15 lat działa na rzecz ocalenia śladów kultury i obecności Żydów w Wysokiem Mazowieckiem. Oprócz edukacji o polsko-żydowskiej historii miasta, angażuje swoich uczniów w prace porządkowe na lokalnym cmentarzu żydowskim. Został uhonorowany dyplomem przyznawanym przez Ambasadę Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce ("Chroniąc Pamięć") oraz otrzymał stypendium Davida i Anny Dlugie Kliger, realizowane przez Forum Dialogu.


Karol Głębocki. Fot.: Maciej  Jaźwiecki/mat. prasowe Karol Głębocki. Fot.: Maciej Jaźwiecki/mat. prasowe

Paweł Kulig - od 8 lat opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim, znajdującym się przy ulicy Brackiej w Łodzi. Od 2019 roku jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci, powołanego i działającego na rzecz ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego Łodzi. Od lat pomaga także potomkom łódzkich Żydów w odkrywaniu rodzinnych historii i losów najbliższych. W 2019 roku otrzymał specjalny dyplom uznania i podziękowania od Forum Żydów Polskich w Izraelu oraz odznaczenie "Chroniąc Pamięć".


Pawel Kulig. Fot.: Maciej  Jaźwiecki/mat. prasowe Pawel Kulig. Fot.: Maciej Jaźwiecki/mat. prasowe

Agnieszka Mysakowska - jest nauczycielką historii w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu i Liderką Dialogu w Forum Dialogu. Jest również absolwentką Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem z zakresu historii Żydów europejskich, Holokaustu oraz edukacji międzykulturowej. Co roku organizuje Listopadowe Światło Pamięci na cmentarzu żydowskim w Wieluniu, przywracając pamięć o byłych mieszkańcach miasta, którzy współtworzyli jego historię. Zainicjowała również trzy  edycje Wieluńskich Dni Kultury Żydowskiej.


Agnieszka Mysakowska. Fot.: Maciej  Jaźwiecki /mat. prasowe Agnieszka Mysakowska. Fot.: Maciej Jaźwiecki /mat. prasowe

Mirosław Reczko - historyk i anglista, jest pasjonatem dziejów ziemi ciechanowieckiej, który przez trzy kadencje pełnił urząd burmistrza Ciechanowca a obecnie pełni obowiązki kanclerza Politechniki Białostockiej. Od kilkunastu lat konsekwentnie przywraca pamięć o żydowskich mieszkańcach Białostocczyzny, zarówno na polu naukowym, jak i poprzez ratowanie materialnej spuścizny tej społeczności.  Współpracuje również ze środowiskami żydowskimi w Izraelu, USA i Australii, pomagając im w poszukiwaniach dokumentów, a także bierze udział w porządkowaniu cmentarzy żydowskich w Krynkach i Białymstoku.


Mirosław Reczko. Fot.: Maciej Jaźwiecki/mat. prasowe Mirosław Reczko. Fot.: Maciej Jaźwiecki/mat. prasowe

Stowarzyszenie Krotochwile - powstało w 2012 roku i aktywnie dba o zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Wielkopolsce. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne skierowane do młodzieży i dorosłych w wielu miejscach w regionie. W sierpniu br. członkowie Stowarzyszenia wraz z wolontariuszami rozpoczęli pierwszy etap inwentaryzacji jednego z kilku żydowskich cmentarzy zachowanych w Wielkopolsce - cmentarza w Koźminie Wielkopolskim.


Stowarzyszenie Krotochwile. Fot.: Maciej Jaźwiecki/mat. prasowe Stowarzyszenie Krotochwile. Fot.: Maciej Jaźwiecki/mat. prasowe

Piąta edycja

Od 2015 roku laureatami Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

– Konkurs Nagroda POLIN 2020 odbywa się w szczególnych warunkach, gdy okoliczności związane z epidemią COVID-19 znacząco utrudniły nie tylko prowadzenie działalności gospodarczej w wielu branżach, ale także realizację projektów społecznych. Mimo  to, w tegorocznej edycji konkursu otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, z których niełatwo było wybrać finalistów. Chcemy wyrazić uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów - mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2020.

Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. W trakcie finału konkursu Nagroda POLIN 2020, który odbędzie się w mediach społecznościowych Muzeum POLIN - na Facebooku i YouTubie -  1 grudnia o godzinie 20:00, poznamy laureatkę lub laureata konkursu oraz wyróżnionych, którzy otrzymają nagrody finansowe. Nagrody pieniężne ufundowali Tomek Ulatowski, Znamienity Darczyńca Muzeum POLIN, Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas, Odette and Nimrod S. Ariav Foundation oraz anonimowy darczyńca. Pula nagród wynosi 60 tysięcy złotych.
Mecenasem konkursu Nagroda POLIN 2020 jest Jankilevitsch Foundation. Działanie realizowane w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Dotychczasowi laureaci

Pierwszym laureatem nagrody został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka ”Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, który od 1998 roku realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów.

Kolejny laur trafił do Jacka Koszczana, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla. Kapituła konkursu postanowiła przyznać wyróżnienia także dwóm osobom. Wyróżnienie otrzymali: Robert Augustyniak, inicjator działań związanych z przywracaniem pamięci o społeczności żydowskiej Grodziska Mazowieckiego oraz Mirosław Skrzypczyk, nauczyciel i animator kultury pracujący na rzecz dziedzictwa żydowskiego w Lelowie i w Szczekocinach. Nagrodę specjalną otrzymał Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego za całokształt działalności.

Laureatką trzeciej edycji konkursu została Joanna Podolska, działająca na rzecz zachowania pamięci o historii łódzkiej społeczności żydowskiej, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wyróżnienia otrzymali: Dariusz Paczkowski z Żywca i Ireneusz Socha z Dębicy. Nagrodę Specjalną POLIN 2017 otrzymało Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" w Polsce.

Laureatem Nagrody POLIN 2018 został Tomasz Wiśniewski, założyciel Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i regionu oraz autor kanału w serwisie You Tube, na którym można znaleźć ponad 2000 filmów prezentujących żydowską historię Podlasia. To również autor kilku książek na ten temat. Tomasz Wiśniewski sporządził dokumentację siedmiu cmentarzy żydowskich, prowadzi też stronę bagnowka.pl, która gromadzi dane o prawie 40 tys. nagrobków, głównie żydowskich. Wyróżnienia otrzymali: Magdalena Lewkowicz i Dariusz Popiela. Nagrodę specjalną odebrali Bogdan Białek i Adam Bartosz.

W 2019 laur zwycięstwa w konkursie Nagroda POLIN przypadł Natalii Bartczak z Wińska (woj. dolnośląskie), która od 17 lat jest społeczną opiekunką cmentarza żydowskiego w Wińsku (woj. dolnośląskie). Kapituła przyznała również dwa wyróżnienia – Adamowi Musiałowi i Katarzynie Winiarskiej. Nagrodę Specjalną, przyznaną przez p.o. dyrektora Muzeum POLIN, otrzymała instytucja pozarządowa - Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.

mat. prasowe/bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum Historii Żydów Polskich przyznało po raz pierwszy nagrodę POLIN

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 22:37
Tomasz Pietrasiewicz laureatem pierwszej Nagrody POLIN. Muzeum Historii Żydów Polskich nagrodę przyznało z okazji pierwszej rocznicy otwarcia wystawy stałej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawę stałą Muzeum POLIN będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem dla całej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:49
Od soboty 8 lutego wystawę stałą Muzeum POLIN w Warszawie będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem dla całej rodziny. Wicedyrektorka placówki Jolanta Gumula ma nadzieję, że dzięki tej nowości ekspozycję "1000 lat historii Żydów polskich" będzie zwiedzać więcej dzieci z opiekunami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MKiDN powoła nowego dyrektora POLIN. Znamy nazwisko

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 17:14
- Minister kultury uzgodnił ze współorganizatorami Muzeum POLIN - prezydentem Warszawy i przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny kandydaturę na stanowisko dyrektora i zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję - poinformował MKiDN.
rozwiń zwiń