Historia

"Bestia". Jedyny zachowany polski film z Polą Negri trafił na Blu-ray

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 06:00
Najstarszy i jedyny zachowany film z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery, czyli "Bestia" Aleksandra Hertza po restauracji cyfrowej ukazał się właśnie na Blu-ray. Wyjątkowe, kolekcjonerskie wydawnictwo z muzyką Włodka Pawlika wydała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po ponad 100 latach od premiery filmu.

"Bestia" to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri.

"Bestia" jest najstarszym i jedynym zachowanym filmem z udziałem Poli Negri, gwiazdy wytwórni Sfinks, z polskiego okresu jej kariery. Dzięki roli w "Bestii" aktorka została dostrzeżona za granicą i po zerwaniu kontraktu ze Sfinksem kontynuowała karierę w Niemczech. Tam nawiązała współpracę z cenionym reżyserem Ernstem Lubitschem, która otworzyła jej drzwi do Hollywood.


Pola Negri 1200 pap.jpg
Pola Negri - polska królowa Hollywood

Film przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej "Bestii" zrobił amerykańską "The Polish Dancer". Wszystkie polskie kopie filmu zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny. Kopia nitro filmu zachowała się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, aż w latach 60. trafiła do Polski i została przekazana Centralnemu Archiwum Filmowemu w Warszawie (obecnie FINA).

W 2017 roku, w stulecie premiery, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny odrestaurowała cyfrowo film w rozdzielczości 4K.

Muzykę do tej wersji skomponował Włodek Pawlik, kompozytor i pianista, jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu, autor ścieżek dźwiękowych m.in. "Pora umierać" (reż. Dorota Kędzierzawska) i "Nightwatching" (reż. Peter Greenaway), zdobywca nagrody Grammy.

- W 2017 roku, w stulecie premiery, została odrestaurowana cyfrowo (…) i z muzyką Włodka Pawlika w wielkim stylu powróciła na ekrany. Dzięki wielomiesięcznej pracy filmografów, konserwatorów i restaura­torów oraz cyfrowym technologiom 4K stare kino zyskało nowe życie. Zapraszamy do obejrzenia filmu i poznania jego opisanej przez nas, rozgrywającej się poza kadrem historii. Wydawnictwem "Bestia/The Polish Dancer" inicjujemy kolekcjonerską se­rię wyjątkowych filmów odrestaurowanych przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny -mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, wicedyrektor FINA.

Wydawnictwo zawiera polsko-angielską książkę z nowymi opracowaniami historii filmu m.in. z nieznanymi faktami dotyczącymi produkcji. Filmoznawca dr Łukasz Biskupski przybliża historię wytwórni Sfinks i współpracy Aleksandra Hertza z Polą Negri, kuratorka sekcji kina niemego w holenderskim EYE Filmmuseum Elif Rongen-Kaynakçi odkrywa tajniki sukcesu filmu, a filmograf FINA Grzegorz Rogowski odpowiada na pytanie, jak "Bestia" stała się "The Polish Dancer". 

"Bestia" "Bestia" wydana na Blue-Ray przez FINA
bm/materiały prasowe
Czytaj także

Pola Negri - polska królowa Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 05:40
Apolonia Chałupiec dała się poznać szerszej publiczności jako Pola Negri, aktorka, która podbiła Hollywood i wiele męskich serc. Urodziła się 3 stycznia 1897 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztandar wolności". Repremiera przedwojennego hitu z Piłsudskim w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 08:04
Fabularyzowany dokument z 1935 roku był najszerzej dystrybuowanym za granicą polskim filmem. Kinowy pomnik dla Józefa Piłsudskiego wyświetlano w Europie, Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. Teraz, dzięki wysiłkom Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, można go będzie zobaczyć ponownie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztandar Wolności" i inne filmy odrestaurowane przez Filmotekę Narodową. Specjalne pokazy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 09:28
Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Mościcki, Edward Rydz-Śmigły, Józef Haller, Ignacy Daszyński, i Juliusz Osterwa. Najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 i 14 listopada w filmie Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku "Sztandar Wolności". Film pokaże Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w kinie i w online.
rozwiń zwiń