X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Pułk Jazdy Tatarskiej - w imię Polski bili się z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 05:50
3 lutego 1920 roku Józef Piłsudski nadał nazwę Tatarski Pułk Ułanów imienia płk. Mustafy Achmatowicza jednostce jazdy polskich Tatarów walczącej w wojnie polsko-bolszewickiej.
Żołnierze pułku tatarskiego, źr. Wikimedia Commonsdp
Żołnierze pułku tatarskiego, źr. Wikimedia Commons/dp

Posłuchaj
25:28 polscy tatarzy_dzabat-skibniewska.mp3 Audycja z cyklu "Wieczór muzyki i myśli", zawiera rozmowę z Dżennet Dżabagi-Skibniewską o jej życiu i służbie Polsce, z Anną Grzegorzewską i Maciejem Konopackim o udziale Tatarów w życiu Rzeczypospolitej oraz z imamem gdańskiej gminy muzułmańskiej Bekirem Jakubowskim. (PR, 14.05.1985)

Posłuchaj
30:03 polscy tatarzy.mp3 Audycja z cyklu "Wieczór muzyki i myśli" poświęcona historii polskich Tatarów z udziałem Stefana Bajraszewskiego, byłego Przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego i prof. Jana Tyszkiewicza. (PR, 14.05.1985)

Posłuchaj
17:58 książka tygodnia - _tatarzy polscy____pr iii 97431_tr_0-0_112247441cefcf79[00].mp3 Audycja z cyklu "Książka tygodnia" poświęcona pracy "Tatarzy polscy" Piotra Borawskiego i Aleksandra Dubieńskiego (PR, 3.06.1986)

   

Tradycje tatarskie w polskiej armii są bardzo długie. Sięgają XIV wieku. Wielu Tatarów oddawało życie za Rzeczpospolitą.

Mieli oni swój udział również w walkach o odzyskanie niepodległości, czego przykładem jest historia braci Sulkiewiczów, którzy służyli sprawie polskiej w trakcie I wojny światowej. Jeden z nich, Aleksander, był bliskim przyjacielem Józefa Piłsudskiego.

Oddział tatarski zaczął formować się już w 1919 roku. Do walki zgłaszali się nie tylko Tatarzy, ale również polscy muzułmanie innego pochodzenia. Żołnierze jednostki walczyli m.in. w trakcie wyprawy kijowskiej.

Żołnierze pułku tatarskiego mieli charakterystyczne umundurowanie i symbole jednostki. Nosili okrągłe czapy – papachy, a zamiast sztandaru posiadali buńczuk, czyli znak jednostki w formie drzewca zakończonego  tarczą i kitą z końskiego włosia. Proporczyki tatarskich ułanów zdobił półksiężyc.

Pod koniec wojny pułk został rozformowany, a wielu jego żołnierzy trafiło do 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Pierwszy szwadron tej jednostki otrzymał nazwę "tatarski" i walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Jednostka została rozwiązana przez dowódcę po szarży, jakiej dokonała 10 września. Ten fakt zakończył wielowiekową tradycję tatarską w Wojsku Polskim.

Posłuchaj o historii polskich Tatarów w audycjach z cyklu "Wieczór muzyki i myśli" oraz "Książka tygodnia".

bm


Czytaj także

Kim są polscy Tatarzy?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 05:40
342 lata temu, 12 marca 1679, król Jan III Sobieski nadał Tatarom wsie: Kruszyniany, Nietupa, Łużany i część Poniatowicz. Jednak tatarskie osadnictwo jest znacznie wcześniejsze, a historia polskiej społeczności potomków Mongołów znacznie bogatsza.
rozwiń zwiń