X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
RCKL

Krakowiak

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 11:08
Krakowiak grany w metrum 2/4, z rytmem synkopowanym, w żywym tempie, tańczony jest zwykle w parach. Pochodzi z regionu krakowskim, gdzie różne tańce wiejskie nosiły nazwy wzięte zwykle od miejscowości albo sposobu tańczenia, np. przebiegany, suwany, goniony.
Audio
Krakowiak w wykonaniu jednego z zespołów dziecięcych na Święcie Pieśni, 1932 rok.
Krakowiak w wykonaniu jednego z zespołów dziecięcych na Święcie Pieśni, 1932 rok.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

To własnie te tańce złożyły się na późniejszą formę krakowiaka salonowego. Krakowiak poza regionem krakowskim nie ustępował polce czy walcowi, był nieodłączonym elementem szlacheckich kuligów, czyli ważną częścią krakowskiego wesela. Współcześnie są trzy typy krakowiaka: tańce synkopowane regionu krakowskiego, druga grupa to melodie krakowiakowe z innych regionów, a trzecia, najbardziej rozbudowana, jest odmiana salonowa.

Najbardziej typowe dla wszystkich form krakowiaka są: cwał, galop, podskoki, hołubce i krzesania.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Gość: Mariusz Żwierko (tancerz, choreograf)

Data emisji: 25.01.2020

Godzina emisji: 8.50

at